Mažamečio seksuailine prievarta kaltintam penkiolikmečiui prokuroras paprašė bausmės


Viena iš keturių su seksualine prievarta prieš vaikus susijusių baudžiamųjų bylų, perduotų Panevėžio apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro Igno Railos, baigta nagrinėti apygardos teisme.

Šioje nusikaltimų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui baudžiamojoje byloje mažamečio seksualine prievarta buvo kaltinamas nepilnametis, gyvenantis Panevėžio rajono viename kaime.

Valstybės kaltintojas prokuroras Ignas Raila už labai sunkų nusikaltimą – mažamečio seksualinį išnaudojimą prašė penkiolikmetį teisiamąjį pripažinti kaltu ir nuteisti ketverių metų šešių mėnesių laisvės atėmimu, bausmės vykdymą atidėti trejiems metams.

Taip pat prokuroras prašė teismo paskirti auklėjamojo poveikio priemones – atiduoti tėvams, kurie privalės rūpintis vaiku, jį ugdys ir prižiūrės, apriboti 12 mėnesių nepilnamečio elgesį, įpareigoti būti vakarais ir naktį namuose, mokytis – tęsti mokslą arba dirbti.

Nuosprendį Panevėžio apygardos teismas numato skelbti gruodžio pabaigoje.

Valstybės kaltintojas, krašto nepilnamečių justicijos sritį kuruojantis Panevėžio apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Ignas Raila teigia, kad už nepilnamečių nusikaltimus, susijusius su seksualine prievarta, didesnę atsakomybę turėtų jausti ir patys suaugusieji, kurių pavyzdžiu vaikai, nusikalstamai žaisdami „tėtes ir mamas“ bei išnaudodami mažesnius ir negalinčius pasipriešinti, padaro tokias veikas.

Mokyklą lankantiems vaikams pokalbių metu apie lytinį švietimą būtina paaiškinti, kad už tokius labai sunkius nusikaltimus skaudžiai baudžiama, jie privalėtų žinoti, kad jų už tai laukia baudžiamoji atsakomybė.

Pasak prokuroro, norą domėtis seksualiniu gyvenimu paskatina tokios patirties turintys vyresni draugai, paakina ir suteikia informacijos išmanusis internetas. Manytina, kad tiek tėvai, tiek mokymosi įstaigos nepakankamai išsamiai išaiškina vaikams apie pernelyg ankstyvo seksualinio gyvenimo padarinius. Kaip rodo teisinė praktika, tokio pobūdžio „žaidimai“, noras patirti ne pagal amžių priskirtus pojūčius, atveda į kaltinamųjų suolą.        

Prokuroras Ignas Raila sakė, kad buvo tiriama dar keletas su šiuo nepilnamečiu kaltinamuoju susijusių seksualinės prievartos prieš vaikus veiksmų, taip pat ir mažamečių asmenų tvirkinimo veiksmų kitų mažamečių asmenų atžvilgiu, tačiau ikiteisminiai tyrimai buvo nutraukti dėl to, kad nusikalstamas veikas padaręs asmuo tuo metu neturėjo amžiaus, nuo kurio atsako pagal baudžiamuosius įstatymus.

Už mažamečio seksualinį prievartavimą baudžiama laisvės atėmimu iki trylikos metų, tačiau nepilnamečiams bausmės skiriamos pagal nepilnamečių baudžiamosios atsakomybės ypatumus.

Vida Bielskytė yra Panevėžio apygardos prokuratūros vyriausioji specialistė (komunikacijai)

2012.12.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *