Mažesnis PVM tarifas spaudai – ne prabanga, o būtinybė


Laisva ir nepriklausoma žiniasklaida yra vienas pagrindinių ir stipriausių demokratijos garantų.

Valstybė pati turi rūpintis, kad spauda turėtų kuo stabilesnes ekonomines sąlygas, nes būtent tai užtikrina spaudos, kaip visuomenės informavimo priemonės, nepriklausomybę nuo įvairių finansinių ar politinių grupių įtakos, galimybę būti nešališkai ir tarnauti visuomenės interesams. Manome, kad buvo padaryta didžiulė klaida šitaip drastiškai padidinus mokesčius spaudai. Praėję metai parodė, kad naudos iš padidintų mokesčių nebuvo, o žala daugeliui leidinių padaryta neatitaisoma.

Panaikinus PVM lengvatą spaudai ir pakėlus mokesčius nuo 5 iki 21 procento, vieni spaudos leidiniai, nepajėgdami išsilaikyti, užsidarė, kiti nuolat keičia savininkus, eidami iš rankų  į rankas, treti šiaip ne taip vegetuoja su vis prastėjančia tiek turinio, tiek išvaizdos kokybe, dėl ko mažėja pasitikėjimas spausdintu žodžiu.

Įvertinant tai, kaip pasikeitė kiti mokesčiai, kyla grėsmė, kad kai kurie laikraščiai, ypač kultūrinė ar vietinė spauda, pasmerkta išnykimui, o dalis gyventojų, gyvenančių atokiose kaimo gyvenvietėse, gali likti apskritai be spausdinto žodžio. Nors Seimas priėmė įstatymą, kuris numato dalinį „Lietuvos pašto“ nuostolių už spaudos pristatymą į kaimą kompensavimą, to gali nepakakti.

Atkreiptinas dėmesys, kad Europos valstybėse, nežiūrint visuotinės krizės, PVM lengvata spaudos leidiniams išliko,  o kai kuriose šalyse apskritai yra taikomas nulinis tarifas. Vyriausybės užsispyrimas ir nenoras atsižvelgti į apverktiną lietuviškos spaudos būklę, stumia leidėjus pirkti paslaugas užsienyje: jau dabar dalis laikraščių yra spausdinama kaimyninėse šalyse, kuriose PVM lengvata spaudos lediniams yra.

Spauda negali būti laikoma eiliniu verslo paslaugų teikėju. Jeigu valstybė siekia, kad Lietuvoje būtų nevaržomas laisvas žodis, būtų apribota oligarchų ar kitų grupių įtaka spaudai, būtų puoselėjama etiška ir profesionali žiniasklaida, ji turi išgirsti ir žiniasklaidos prašymą – sumažinti , ar tiksliau, grąžinti buvusį PVM tarifą.

Tautininkai nuosekliai rėmė ir remia siūlymą išlaikyti lengvatinį PVM tarifą spaudai. Tautininkų lyderis, Seimo narys G.Songaila dar 2008 metais pasisakė ir balsavo prieš šios lengvatos naikinimą, tačiau tuo metu nepavyko surinkti reikiamo balsų skaičiaus. „Turime galimybę atitaisyti padarytą klaidą, juolab kad dabar daugeliui tapo aišku, kad PVM lengvatos spaudai panaikinimas ne tik neatneša jokios naudos, bet ir yra žalingas, todėl remiame Lietuvos Respublikos Prezidentės siūlymą”, – tvirtina G.Songaila.

Tautininkų sąjungos valdyba prašo Lietuvos Respublikos Seimo valdybą įtraukti įstatymo projekto, numatančio lengvatinio PVM tarifo sugrąžinimą spaudai, svarstymą ir priėmimą į rytojaus Seimo darbotvarkę (projekto numeris XIP-3885). Taip pat paprašėme, kad Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK) laiku pateiktų išvadą dėl šio projekto. Yra tikimybė, kad Seimas savo darbą rytoj pabaigs iki pietų, todėl Seimo narys Gintaras Songaila šiandien raštu paprašė IVPK pirmininko Arūno Valinsko kviesti IVPK posėdį šiuo klausimu rytoj iš ryto, o ne 14.15, kaip dabar numatyta. Naujausiais duomenimis komiteto posėdis numatytas 9.30.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Seimo narys, atkurtosios Tautininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila.

2011.12.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *