Michailui Chodorkovskiui – vėl naujas nuosprendis


Praėjusių metų pabaigoje Rusijos sostinėje Maskvoje paskelbtas teismo nuosprendis Kremliaus režimo sužlugdyto naftos koncerno ,,Jukos“ vadovui Michailui Chodorkovskiui ir kitam „Jukos“ akcininkui Platonui Lebedevui. Abiems teisiamiesiems paskirta griežta bausmė – po 13,5 metų kalėjimo. Sudėjus su 2005-aisiais metais paskelbtu teismo nuosprendžiu, M.Chodorkovskis ir P.Lebedevas turės kalėti 14 metų. Abu „Jukos“ savininkai yra įkalinti nuo 2003 metų, tad jie turės būti už grotų iki 2017-ųjų metų. Nuosprendį paskelbęs teisėjas P.Danilkinas pareiškė, kad  tiek M.Chodorkovskiui, tiek P.Lebedevui joks lygtinis paleidimas iš įkalinimo vietos anksčiau laiko nepriklauso.

Gruodžio 30 dieną prie teismo pastato, kuriame buvo skelbiamas šis teismo nuosprendis, būriavosi apie 70 protestuojančių žmonių su plakatais. Milicijos ir OMON pareigūnai žiauriai susidorojo su šiais žmonėmis – jie plėšė plakatus, spardė ir mušė piketuojančius žmones, per 20 jų buvo areštuoti. Teigiama, kad teismo procesu asmeniškai domėjosi Rusijos premjeras V.Putinas, visada aršiai pasisakantis prieš M.Chodorkovskį ir Kremliaus sužlugdytą „Jukos koncerną.

M.Chodorkovskis buvo suimtas 2003 metų spalio mėnesį ir už grotų sėdi jau daugiau nei 7-erius metus. 2005 metais jis buvo nuteistas 8-erių metų įkalinimo bausme ir šių metų spalį įkalinimo laikas pagal pirmąjį nuosprendį jau baigiasi.

Tad jo ir P.Lebedevo atžvilgiu dar 2009 metų lapkričio mėnesį pradėta kurpti dar viena baudžiamoji byla. Kremliaus režimas puolimą prieš Jukos koncerną pradėjo dar 2003 metų pradžioje. Prieš „Jukos“ savininkus ir darbuotojus pradėta net keliolika baudžiamųjų bylų, 2003 birželio mėnesį suimtas vienas iš pagrindinių akcininkų P.Lebedevas ir „Jukos“ apsaugos tarnybos darbuotojas A.Pičiuginas. 2003 metų spalio mėnesį suimtas ir M.Chodorkovskis, o dar keli akcininkai – L.Nevzlinas, L.Dubovas ir M.Brudno pabėgo į užsienį.

Šie trys buvę „Jukos“ savininkai šiuo metu gyvena Izraelyje, šioje šalyje gyvena ir dar keliolika buvusių šio naftos koncerno darbuotojų. Dar kelios dešimtys buvusių „Jukos“ darbuotojų yra apsigyvenę kitose šalyse – Didžiojoje Britanijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Austrijoje. Rusijos kalėjimuose vis dar įkalinti M.Chodorkovskis, P.Lebedevas, A.Pičiuginas ir dar 9 buvę „Jukos“ darbuotojai.

Nuotraukoje: Michailas Chodorkovskis ir Platonas Lebedevas.

2011.01.06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.