Mirties priežastimi tapo dūris “lietsargiu – šautuvu”


Georgijus Markovasvadinamojo „lietsargio – šautuvo“, pagaminto KGB auksarankių neįtikusiųjų likvidavimo operacijoms, auka.

Bulgarų rašytojas Georgijus Markovas, gyvenęs Didžiojoje Britanijoje, vienu metu buvo Bulgarijos komunistų partijos generalinio sekretoriaus Todoro Živkovo protežė. Pabėgęs į Angliją, G.Markovas pradėjo dirbti BBC radijuje užsienio laidose ir dažnai rašė spaudoje, demaskuodamas T.Živkovo režimą. KGB techninės valdybos specialistai sukonstravo ypatingą „lietsargį – šautuvą“, šaudantį smulkučiais metaliniais šratukais, didumo sulig adatos galvute, prikimšta itin stiprių nuodų, pagamintų iš ricinmedžio sėklų.

KGB rezidentas Vašingtone nupirko Vašingtone keletą paprastų skėčių ir nusiuntė juos į Maskvą „modifikuoti“. Be šaunamojo mechanizmo skėčiuose buvo įtaisytas tarsi papildomas cilindras su suslėgtomis dujomis. Paruošti skėčiai buvo persiųsti į Sofiją, ir Bulgarijos slaptosios policijos bendradarbiai buvo apmokyti, kaip su jais elgtis.

Paskui „sušaudymo komanda“ išsiųsta į Londoną, pavedus jai pašalinti G.Markovą. 1978 metų rugsėjį rašytoją disidentą kažkas „atsitiktinai“ bakstelėjo skėčio smaigaliu einant Londone per Vaterlo tiltą. Nepažįstamasis atsiprašė už neatsargumą ir nuėjo.

O G.Markovas susirgo. Jį paguldė į ligoninę, kur jis rugsėjo 11 dieną mirė. Tačiau prieš mirtį jis prisiminė tą incidentą ant tilto. Per skrodimą pas G.Markovą ant dešinės blauzdos rastas nedidelis įdūrimas ir šratelis, tiesa, nuodai iki to laiko jau buvo spėję ištirpti be pėdsakų.

Netrukus išaiškėjo, kad Markovas buvo anaiptol ne pirmoji auka, įdurta skėčiu. Kitam bulgarų emigrantui Vladimirui Kostovui nutiko panaši istorija 1978 metų rugpjūčio 26 dieną Paryžiuje. Bet tada Prancūzijos policija taip ir negalėjo suprasti, kodėl jis mirė. Tik žinia apie G.Markovo nužudymą privertė tyrėjus sugrįžti prie V.Kostovo bylos. Iš jo nugaros buvo ištrauktas lygiai toks pat šratelis, nuo kokio žuvo G.Markovas.

Nuotraukoje: bulgarų disidentas georgijus Markovas, kurį KGB agentai nužudė specialiai sukonstruoti “lietsargiu – šautuvu”.

2012.09.10

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *