Narkotikai: jachtose, automobiliuose ir skrandžiuose


Informatikos ir ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, per devynis 2010 – ųjų mėnesius šalyje iš viso registruota 1725 nusikalstamos veikos, susijusios su psichotropinėmis ir narkotinėmis medžiagomis. Palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, jų padaugėjo 168 atvejais, arba 10,8 proc. (pernai registruotos 1557 minėtos nusikalstamos veikos). Šiemet šių veikų ištirta 20,7 proc. daugiau nei pernai.

Situaciją, susijusią su narkotikų gabenimu ir prekyba, kriminogeniniu požiūriu toli gražu negalėtume įvardyti kaip vieną geriausių šalyje, bet minėti skaičiai rodo, kad policija nesėdi sudėjusi rankų. 

Įvertinę kelias pastarąsias policines operacijas (tarp jų – ir tarptautines), galime pasakyti, kad mūsų pareigūnai nėra vien situacijos fiksuotojai, niekad nespėjantys į traukinį. Operacijų iš tiesų būta gana sėkmingų.

JACHTA SU KOKAINU

Ne paslaptis, kad mūsų šalies piliečiai gana dažnai įsivelia į tarptautinę narkotikų apyvartą. Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) duomenimis, dažniausiai jie tampa kitų šalių nusikaltėlių samdomais kurjeriais, įvairiais būdais gabenančiais narkotikus. Nors netrūksta ir tokių, kurie organizuoja šį nelegalų verslą.

Susekti narkotikų gabenimo kelius, nustatyti užsakovus ir gabentojus gana sudėtinga, dažniausiai tam praverčia įvairių pasaulio valstybių teisėsaugos ir kitų struktūrų patirtis. Tokie tyrimai užtrunka ne vieną – du mėnesius.

Štai 2010 metų spalio 18-ąją po ilgalaikio LKPB Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybų pareigūnų ir jų užsienio kolegų tyrimo gavus informacijos, kad bus gabenama narkotikų siunta, Karibų jūroje, netoli Saint Martino krantų, sulaikyta jachta, kurios ekipažą sudarė du asmenys. Vienas jų – Lietuvos pilietis. Nuodugniai patikrinus jachtoje rasta kone rekordinis kiekis kokaino – 380 kilogramų (kol kas šių metų rekordas nesumuštas – sausį po tarptautinio bendradarbiavimo gavus informacijos Klaipėdos uoste apžiūrėję žuvies konteinerį iš Ekvadoro pareigūnai aptiko 400 kilogramų kokaino). Manoma, kad narkotikų krovinys turėjo būti iškrautas kuriame nors Pietų Europos uoste, iš ten pasklįsti po visą senąjį kontinentą.

SĖKMINGA OPERACIJA KAUNE

Šių metų spalį – dar viena sėkmė: Kauno pareigūnai išsklaidė ginkluotą nusikalstamą susivienijimą, kurio nariai vertėsi stambaus masto narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabanda. Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas dar šių metų gegužę. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato kriminalistams kartu su miesto apygardos prokuratūros ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnais narpliojant gijas pamažu atskleista ir  plati nusikalstamo susivienijimo veikla. Sulaikyta 14-a organizuotos gaujos narių, konfiskuota daugiau nei 300 kilogramų hašišo (narkotinė medžiaga, tam tikru būdu paruoštos kanapės), kurio vertė juodojoje rinkoje galėjo siekti daugiau nei 600 000 eurų, apie penki tūkstančiai Extazy tablečių, aštuoni automobiliai su įrengtomis slėptuvėmis nelegaliam kroviniui ar neleistiniems daiktams gabenti, sprogstamosios medžiagos, daugybė šaudmenų ir kt.

O viskas prasidėjo gegužę ties Kalvarijos užkarda sulaikius Lenkijos – Lietuvos sieną kirtusį “Rover 75“, vairuojamą kartą jau teisto 32-ejų metų kauniečio. Sustabdyto automobilio slėptuvėje rasta 80 kilogramų hašišo.

Narpliojant šios bylos aplinkybes paaiškėjo, kad narkotikų kontrabanda iš Ispanijos per Lietuvą keliauja į Rusiją. Surinkus informacijos rugpjūtį kitame šalies pakraštyje, prie Lietuvos – Baltarusijos sienos įrengtame Lavoriškių pasienio kontrolės punkte, sulaikytas dar vienas šios gaujos narys – anksčiau tris kartus teistas 34-erių metų kaunietis, automobilio “Nissan Primera“ slėptuvėje gabenęs 100 kilogramų hašišo.

Toliau tiriant bylą ir kaupiant informaciją spalio mėnesį pasirengta plataus masto operacijai. Ši priemonė atlikta sėkmingai: jos metu Kauno, Jonavos miestuose ir Lazdijų pasienio kontrolės punkte sulaikyti likę 12 asmenų, siejamų su nusikalstamo susivienijimo veikla. Du iš sulaikytųjų anksčiau teisti po devynis, vienas – tris ir dar vienas – du kartus.

Iš viso teismas leido suimti 13 grupuotės narių, vienai įtariamajai skirta kardomoji priemonė. Įtariamųjų laukia griežtos bausmės. Vien už neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais, sprogstamosiomis medžiagomis ir dalyvavimą organizuoto nusikalstamo susivienijimo veikloje Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimą iki gyvos galvos. Ikiteisminio tyrimo medžiaga rodo, kad įtariamųjų turtas (jie disponavo didelėmis pinigų sumomis, važinėjo prabangiais automobiliais, turėjo įvairaus nekilnojamojo turto) galėjo būti įgytas ar gautas nusikalstamu būdu, todėl sulaikytiesiems laikinai apribota teisė į nuosavybę.

GYVIEJI KONTEINERIAI

Dar vienas tarptautinis tyrimas, susijęs su narkotikų gabenimu, Lietuvoje pradėtas 2009-ųjų pabaigoje. Jo gijos iš Europos nusitęsė į Afriką ir Lotynų Ameriką, JAV. LKPB ir Mažeikių rajono policijos komisariato pareigūnams bendradarbiaujant su Ženevos (Šveicarija) policija ir JAV Kovos su narkotikais agentūra (DEA – Drug Enforcement Agency) šių metų lapkričio pradžioje sulaikyta 12-a Lietuvos piliečių, susijusių su narkotikų kontrabanda.

Taigi praėjusių metų pabaigoje buvo pradėtas tarptautinis tyrimas, nukreiptas prieš Afrikos šalių (Ganos, Nigerijos, Togo ir kt.) nusikaltėlius, verbavusius narkotikų kurjerius iš Lietuvos – kvaišalų kontrabandai iš Lotynų Amerikos ir Afrikos į įvairias pasaulio šalis, tarp jų ir į Lietuvą.

Tarptautinio tyrimo metu nustatyta, kad pagrindiniai kokaino kontrabandos organizatoriai

gyveno Afrikoje, tuo tarpu jų bendrininkai buvo Europos ir Lotynų Amerikos šalių piliečiai. Labiausiai šiame versle “nusipelnė“ nigeriečiai. Galima sakyti, jie buvo pagrindiniai kokaino kontrabados organizatoriai, kurie nusikalstamai veiklai ypač pamėgo samdytis europiečius, mat šie kelia mažiau įtarimų, lengviau patenka į Lotynų Ameriką.    

Pareigūnai išsiaiškino, kad Šveicarijoje kokaino kontrabandos gabenimo organizavimą kuravusi afrikietė palaikė draugiškus ryšius su vienu Lietuvos piliečiu, kuris, siūlydamas darbą egzotiškose šalyse, padėdavo surasti narkotikų kurjerių iš Lietuvos. Šitaip į narkotikų gabentojų tinklą buvo įtraukta apie 20-imt asmenų iš Lietuvos.

Šių metų lapkritį vykdytos tarptautinės operacijos metu iš viso sulaikyta 19 asmenų (kartu su keliais organizatoriais), 12-a iš jų – deja, Lietuvos piliečiai. Beveik visi kurjeriai buvo gyvieji konteineriai – narkotikus gabendavo prarytus, taigi savo skrandžiuose, nebijodami, kad suirs įpakavimas ir įvyks narkotikų perdozavimas, kuris paprastai baigiasi rijiko mirtimi. Operacijos metu konfiskuota apie 14 kilogramų kokaino, apie 3 kilogramai heroino.

ŠVARINAMOS GATVĖS

Po lapkričio 8-osios į Vilniaus gatves neišeis prekiauti penki gatviniai narkotikų prekeiviai. Jie įkliuvo sostinės vyriausiojo policijos komisariato Narkotikų kontrolės skyriaus pareigūnams, kurie tądien vykdė tikslinę policinę operaciją, nukreiptą prieš narkotikų platinimo viešose vietose tinklą. Įtariama, kad trys sulaikytieji susiję su organizuotomis nusikalstamomis grupuotėmis, kurios narkotikus platina Vilniaus gatvėse.

Sulaikyti asmenys jau žinomi policijai dėl anksčiau vykdytų nusikalstamų veikų. Pas juos rasta ir konfiskuota porcijomis fasuoto heroino dozių, nemažai pinigų, narkotikų pakavimo medžiagų ir kt.

Su gatviniais narkotikų prekeiviais kovojama ir uostamiestyje. Štai lapkričio 16-ąją Klaipėdos policijos ir apygardos prokuratūros pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą dėl šešių klaipėdiečių (grupės asmenų, tarp jų viena moteris), kurie mieste platino heroiną.

Dar vienas narkotikų platintojas buvo pasislėpęs nuo ikiteisminio tyrimo. Tačiau pagal Europos arešto orderį jį sulaikė Italijos policijos pareigūnai. Šiuo metu bėglys jau yra perduotas Lietuvai (šio asmens atžvilgiu ikiteisminis tyrimas išskirtas į atskirą bylą).

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad heroino platinimo gatvėse tinklą organizavo anksčiau aštuonis kartus (už vagystes, plėšimus, neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, viešosios tvarkos pažeidimą) teistas ir su nusikalstama grupuote siejamas asmuo. 2008 metais pagal Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą jam taikyta prevencinė poveikio priemonė – oficialus perspėjimas. Beje, visi įtariamieji, išskyrus moterį, anksčiau teisti, nedirbo.

2010.11.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *