Nauja krikdeminė jėga daugiausiai žalos padarytų konservatoriams


Politologas Algis Krupavičius. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
Lietuvos politinėje arenoje bręstant idėjai kurti dar vieną konservatyviomis ir krikščioniškomis vertybėmis grįstą politinę partiją, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Algis Krupavičius sako, kad prognozuoti, ar pavyks naujai jėgai pasiekti apčiuopiamų rezultatų dar anksti.
 
Jo teigimu, kad naujoji politinė jėga būtų rinkėjams patraukli, privalu, jog pirmosiose organizacijos gretose stovėtų reputaciją ir autoritetą turinčios asmenybės. Tai, kad kvietimą burtis į naują politinį darinį išsakė iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) gretų pasitraukęs Rimantas Jonas Dagys, profesorius Vytautas Radžvilas ar politologas Vytautas Sinica, VDU profesoriaus teigimu, gali būti nepakankama.
 
Kartu politologas tvirtina, kad jei pavyktų įsteigti naują krikdeminio profilio politinę jėgą, sunerimti reikėtų tiek konservatoriams, tiek „valstiečiams“, taikantiems į konservatyvias vertybes atsigręžusius elektoratus.
 
Visgi, pabrėžia A. Krupavičius, naujos partijos atsiradimo atveju didžiausia trintis vyktų su konservatoriais.  
 
Seimo narys Rimantas Dagys. Slaptai.lt nuotr.
„Pagal tai, kokios pavardės dabar figūruoja, panašu, kad bus orientuojamasi į krikščioniškąją demokratinę tradiciją, kuri istoriškai Lietuvoje buvo stipri, tačiau pastaruoju metu ji gerokai susilpnėjusi. Šiuo metu krikščionys-demokratai yra prisijungę prie Tėvynės sąjungos gana laisvais, federaciniais pagrindais. Visgi krikščioniška demokratinė tradicija nėra itin matoma ir nėra itin įtakinga. Kita vertus (jei įsikurtų nauja krikdeminė jėga. – ELTA), jai galimybių konkuruoti su Tėvynės sąjunga yra. Tai akivaizdu. Su Gabrieliumi Landsbergiu, kaip partijos vadovu, įvyko TS-LKD slinktis į liberaliąją pusę. Tai stipri išcentrinė jėga partijos viduje. Ir kaip jiems pavyks išlaikyti krikščioniškų demokratų srovės rėmėjus, yra atviras klausimas. Tačiau neatmestina, kad jie gali migruoti naujos politinės jėgos link, jeigu tokia būtų įkurta“, – kalbėjo VDU profesorius.
 
Jo teigimu, mažesniu mastu, tačiau nauja krikdeminė jėga grasintų perimti ir „valstiečių“ elektoratą.
 
„Paliestų ir valstiečius. Nauja partija jiems būtų taip pat iššūkis, nors ir mažesniu mastu nei Tėvynės sąjungai“, – sakė A. Krupavičius, pridurdamas, kad kalbant apie naujos partijos perspektyvas šiuo metu yra esminis prie jos prisijungsiančių asmenybių svorio klausimas.
Vytautas Sinica ir Vytautas Radžvilas. Slaptai.lt nuotr.
 
Todėl, akcentavo VDU profesorius, kokią įtaką galėtų įsteigta politinė jėga daryti konservatoriams ir kitoms partijoms, labai priklausys nuo to, ar atsiradusi partija dar labiau fragmentuos tautiniu pagrindu atsiradusias politines organizacijas, ar priešingai – bus nuspręsta ir sugebėta jas pritraukti bei konsoliduoti.
 
„Galbūt bus politikoje dalyvaujama kaip dalyvauja Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Seimo rinkimuose ji dalyvauja savo vardu, tačiau aplink yra įvairių visuomeninių organizacijų, Lietuvos rusų aljansas ir kt. Jeigu jie (steigiama partija. – ELTA) rinksis tokią taktiką, organizacijos potencialas gali ir išaugti. Visgi čia labai daug nežinomųjų ir klausimų yra daugiau nei atsakymų“, – sakė A. Krupavičius.
 
Apibendrindamas steigti ketinamo darinio potencialą A. Krupavičius sakė, kad įvertinus iniciatyvinę grupę, peršasi mintis, kad šiuo metu steigiamam dariniui tiesiog labiausiai trūksta reputaciją ir autoritetą turinčių narių.
 
Todėl, pabrėžė jis, partiją steigiantiems veikėjams turėtų kilti esminis klausimas – kokias autoritetą visuomenėje turinčias asmenybes pritraukti.
 
„Dabar gali pritrūkti reputacijos ir autoriteto. Jiems dabar tikrai reikia ieškoti naujų veidų, kad naujas politinis darinys galėtų būti konkurencingas. Dagys ir Radžvilas, kaip lyderiai, tikrai kol kas neturi tokios reputacijos, kuri leistų sakyti, kad mes esame garantuoti, jog jų vedama organizacija sugebės peržengti bent jau 5 procentų ribą“, – apibendrino A. Krupavičius.
 
ELTA primena, kad ketvirtadienį Vilniaus mokytojų namuose paskelbta apie naujo politinio judėjimo kūrimą, kurio iniciatorių gretose – ir ilgametis konservatorius, po nesutarimų partijoje pasitraukęs iš TS-LKD gretų, R. J. Dagys, V. Radžvilas.
 
Naujos politinės jėgos iniciatorių teigimu, partija užpildys krikdemiškąją, konservatoriškomis vertybėmis paremtą politinę nišą, kurią, pasak idėją palaikančio V. Sinicos, išdavė TS-LKD.
 
Tam, kad Teisingumo ministerijoje būtų registruojama nauja politinė partija, ji turi turėti 2000 steigėjų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.08.30; 07:45
print