Nauji Europos arešto orderiai buvusiems “Snoro” banko vadovams buvo būtini


Buvusiems banko „Snoras“ akcininkams ir vadovams Raimondui Baranauskui ir Vladimirui Antonovui š.m. birželio 1 d. išduoti nauji Europos arešto orderiai (EAO).

Atnaujinti EAO buvo būtini, nes baudžiamosios bylos tyrimas po pirmųjų EAO išdavimo įtariamiesiems nebuvo sustojęs – jis buvo labai intensyviai tęsiamas.

Atliekant ikiteisminį tyrimą nustatytos naujos aplinkybės, išaiškinti papildomi nusikalstamų veikų epizodai.

Dėl to buvo papildyti įtarimai: V. Antonovui – naujomis trimis nusikalstamomis veikomis, R. Baranauskui – vienu nauju nusikalstamos veikos epizodu. Atsižvelgiant į tai, š.m. gegužės 28 d. prokuroras priėmė naujus nutarimus V. Antonovą ir R. Baranauską pripažinti įtariamaisiais.

Perdavus asmenį pagal EAO, jo baudžiamasis persekiojimas galimas tik dėl tų nusikalstamų veikų, dėl kurių jis buvo perduotas, t.y. dėl tų nusikalstamų veikų, kurios buvo nurodytos EAO, išskyrus atvejus, kai asmuo pats sutinka būti persekiojamas už kitas nuskalstamas veikas arba kai tokį sutikimą duoda asmenį perdavusi valstybė. Dėl to Europos arešto orderių papildymas buvo būtinas.

Siekiant išvengti dviprasmybių, prireikus patikslinti ar papildyti jau išduotą EAO, anksčiau išduotasis Europos arešto orderis yra atšaukiamas. Tačiau toks atšaukimas nesustabdo jau vykstančio asmens perdavimo proceso, kuris vyksta toliau pagal naująjį, patikslintą EAO.

Išlaidas, susijusias su EAO vykdymu, reglamentuoja 2002 m. birželio 13 d. Tarybos pagrindų sprendimo dėl Europos arešto orderio ir perdavimo tarp valstybių narių tvarkos 30 straipsnio 1 dalis. Pagal ją, šia išlaidas vykdančiosios valstybės narės, šiuo atveju – Jungtinės Karalystės, teritorijoje padengia vykdančioji valstybė narė. Pareigos, apmokėti vykdančiosios valstybės teismo proceso išlaidas, atsiradusias dėl EAO išdavusios valstybės veiksmų ir sprendimų, nenumatyta.

Taip pat pažymėtina, jog Generalinė prokuratūra negali įtakoti kitoje valstybėje vykstančio teismo proceso, jo trukmės. Minėtame Tarybos pagrindų sprendime numatyti konkretūs terminai, per kuriuos turi būti priimtas sprendimas dėl EAO vykdymo – per 60 dienų nuo prašomo perduoti asmens suėmimo, su galimybe šį terminą pratęsti dar 30 dienų. Vladimiro Antonovo ir Raimundo Baranausko perdavimo Lietuvai teismo procesas užsitęsė dėl Jungtinės Karalystės nacionalinės teisės ir teisinės sistemos ypatumų.  

Patikslinto EAO išdavimas gali įtakoti sprendimo dėl Europos arešto orderio vykdymo priėmimo proceso trukmę, tačiau būtent EAO procedūros atveju perduodamam asmeniui suteikta teisė pačiam spręsti dėl jo perdavimo proceso trukmės. Generalinė prokuratūra atmeta teiginius, jog procesą apsunkina ir jis užtęsiamas dėl Generalinės prokuratūros sprendimų išduoti atnaujintus Europos arešto orderius.

Rūta Dirsienė yra Lietuvos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

2012.08.02

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *