Naujoji ataskaita apie Lenkijos prezidento lėktuvo katastrofą


Endriu Rotas / The Washington Post

Lenkija tebetiria priežastis, kodėl virš Rusijos teritorijos ties Smolensku sudužo aukštus Lenkijos vadovus skraidinęs lėktuvas.

Nelaimės metu žuvo lėktuvu skridęs tuometinis Lenkijos prezidentas Lechas Kačinskis ir gausi Lenkijos Vyriausybės delegacija.

Valstybinė Lenkijos komisija oficialiai pareiškė turinti įtarimų, kad garso įrašai, užfiksuoti skrydžio metu, greičiausiai buvo koreguojami. Korekcijos atliktos dėl to, kad būtų galima nuslėpti tikrąsias Lenkijos vadovų gyvybes nusinešusios katastrofos priežastis. Taip leidinyje „The Washington Post“ rašo žurnalistas Endriu Rotas. 

Gėlės skirtos žvusiam Lenkijos prezidentui Lechui Kačinskiui pagerbti.
Gėlės skirtos žvusiam Lenkijos prezidentui Lechui Kačinskiui pagerbti.

Pirmosios Lenkijos vyriausybinės komisijos tyrimų išvados bylojo, esą lėktuvas sudužo dėl lakūnų klaidų, padarytų leidžiantis Smolensko aerouoste nepalankiomis oro sąlygomis – tvyrant tirštam rūkui.

Tačiau šių metų rugsėjo 15-ąją lenkų tyrėjai pareiškė, kad „juodųjų dėžių“ įrašai buvo koreguojami („juos trumpino“). Dar tiksliau kalbant, ištrintos kelios pokalbių sekundės.

Lenkijos gynybos ministras Antonijus Macerevičius pabrėžė, kad šie faktai leidžia manyti, jog būta „falsifikacijų, manipuliacijų ir tiesos slėpimo“.

Šiandien Lenkija skiria ypač daug pastangų, kad iki galo išsiaiškintų, kas nulėmė, jog 2010-aisiais metais Rusijos teritorijoje žuvo dešimtys aukščiausio rango lenkų politikų, įskaitant ir šalies prezidentą L.Kačinskį. Lenkijos tyrėjai patvirtino, kad bus iš naujo tiriami daugumos žuvusiųjų, įskaitant L.Kačinskio bei jo žmonos, kūnai. 

Lenkijos generalinis prokuroras patvirtino, kad oficialioji Varšuva dar sykį tirs, kokius sužalojimus patyrė katastrofos aukos ir kas tokias traumas galėjo sukelti. Oficialioji Varšuva taip pat ketina kuo nuodugniau išsiaiškiti, kas gi dėjosi pilotų kabinoje paskutinėmis sekundėmis iki katastrofos.

Naujoji tyrėjų komisija neturi tikslo ką nors konkrečiai apkaltinti sukėlus katastrofą. Tačiau Gynybos ministras A.Macerevičius netiesiogiai kaltininkus įvardino. Tai – Rusija.

Informacijos šaltinis – „The Washington Post“.

2016.09.17; 06:23

print