Naujos Michailo Lesino mirties aplinkybės: kuri versija įtikinamiausia?


Amerikos teismo medicinos ekspertai paskelbė, kad buvęs Vladimiro Putino sąjungininkas Michailas Lesinas mirė 2015 metų lapkričio 4 dieną ne nuo širdies smūgio, o nuo galvos traumos, sukeltos buku daiktu.

Beje, pernelyg pigaus viešbučio numeryje, kur buvo apsistojęs Lesinas, nebuvo aiškių nusikaltimo požymių.

Lesino mirtį gaubianti paslaptis kursto spėliones, kad jis galėjo būti nužudytas po to, kai atvyko į Vašingtoną sudaryti sandėrio su FTB (Federalinis tyrimų biuras). Tai būtų ne pirmas atvejis, kai žmogus, keliantis politinę grėsmę Putinui, randamas miręs paslaptingomis aplinkybėmis, rašo žiniasklaida.

„Putino buvusio sąjungininko mirtis atrodo vis paslaptingiau“ – taip pavadintas straipsnis laikraštyje The New York Times. Žurnalistai Nikolasas Fandosas ir Styvenas Li Majersas primena, kad 2015 metų lapkričio 4 dieną buvęs ministras Michailas Lesinas buvo rastas negyvas viešbutyje Vašingtone.

„Rusijos valstybinė žiniasklaida, kurią jis kadaise padėjo kurti, pranešė, kad jis mirė nuo širdies smūgio“, – rašo leidinys. Ir štai „ketvirtadienį, praėjus daugiau kaip keturiems mėnesiams, Vašingtono vyriausiojo teismo medicinos eksperto valdyba paskelbė, kad jis mirė ne nuo širdies smūgio, o nuo galvos traumos, sukeltos buku daiktu“.

Bet paslaptingumo aureolė tik patamsėjo, mano leidinys. Žurnalistų nuomone, JAV valdžia dabar nemano, kad Lesinas mirė natūralia mirtimi. „Ant Lesino kūno taip pat matyti bukų kaklo, liemens, rankų ir kojų traumų požymiai. Pasak vieno valdininko, jos padarytos per kažkokį ginčą iki to momento, kai Lesinas lapkričio vakarą grįžo į savo numerį Dupont Circle Hotel viešbutyje, kur ir mirė“, – rašoma leidinyje.

Dar trečiadienį teismo medicinos eksperto valdyba tvirtino, kad artimiausiu metu neskelbs savo išvadų, bet ketvirtadienį kardinaliai pakeitė savo sprendimą, pabrėžiama leidinyje. Policijos tyrimas tęsiamas.

„Rusijos žiniasklaida tvirtino, kad Lesinas susikivirčijo su stambiu Gazprom-Media akcininku Jurijumi Kovalčiuku, kuris yra dar artimesnis (už Lesiną, – red. past.) Putino draugas ir jo biznio sąjungininkas. Kai kas kėlė hipotezę, kad Lesinas pabėgo į JAV, kaip sakoma, į savanorišką tremtį“, – primena leidinys.

2014 metų liepą senatorius Rodžeris Vikeris (Roger Wicker) paprašė JAV Teisingumo ministerijos atlikti tyrimą dėl įtarimų pažeidus teises, paminėdamas „Lesino nekilnojamąjį turtą Europoje, Britanijos Virdžinijose salose ir Los Andžele“ (laikraščio formuluotė). Vikeris išsakė prielaidą, kad būtina ištirti glaudžius Lesino ryšius su Rusijos piliečiais iš sankcijų sąrašo.

Lesinas, savo ruožtu, pareiškė interviu rusiškos versijos Forbes, kad jis nėra įsigijęs nekilnojamojo turto ir kad jo savininkai – jo vaikai, ir kaltinimus pavadino šmeižtu.

„Sprendžiant iš visko, dėl Vikerio iškeltų kaltinimų nebuvo imtasi jokių tyrimų“, – rašoma laikraštyje.

Neįvardytas amerikiečių teisėsaugininkas „sakė, kad Lesino viešbučio numeryje nebuvo aiškių įsilaužimo jėga ar nusikaltimo požymių. Tiesa, sakė bendradarbis, vaizdo kameros įrašė, kad į viešbutį Lesinas grįžo kažkoks susitaršęs“, – sakoma straipsnyje.

Kaip rašo Kortni Viver laikraštyje Financial Times, pranešimas apie Lesino mirtį „nuo traumų buku daiktu“ sužadino naujas kalbas apie velionio mirties priežastį. „Medicinos ekspertas sakė, kad Lesino mirties priežastis „nenustatyta“, tai yra neapsistojo nė ties viena mirties priežastimi – nužudymas, savižudybė, nelaimingas atsitikimas ir natūrali mirtis“, – rašoma leidinyje.

„Lesino mirtį persekioja sąmokslų teorijos, nes jo palaikai rasti Dupont Circle Hotel – vidutinio lygio viešbutyje, kurio pasirinkimas tokio masto kaip Lesinas žmogui yra keistas“, – pabrėžia Viver.

Žurnalistė primena, kad aptikus velionio palaikus RF ambasada suskubo paskelbti, kad jis mirė nuo širdies smūgio.

„Litvinenka–Perepeličnas–Berezovskis–Lesinas. Kas – būsimoji auka?“ – rašė ketvirtadienį Twitter‘yje rusų televizijos žurnalistas Tichonas Dziadka. Jis turėjo omenyje virtinę įtakingų rusų garsių mirčių Londone ir Vašingtone“, – sakoma straipsnyje.

„Naujiena, kad Lesinas mirė nuo daugybės smurtinio pobūdžio traumų, be abejo, kelia klausimus, ar buvęs pagrindinis Rusijos vyriausybės propagandistas buvo nužudytas“, – mano straipsnio laikraštyje The Daily Beast autorius Šeinas Harisas (Shane Harris). Straipsnis pavadintas „Įtartina RT įkūrėjo Michailo Lesino „savižudybė“, įvykdyta buku daiktu“.

Lesinas, vienas iš RT įkūrėjų, buvo atidžiai stebimas FTB ir JAV teisingumo ministerijos, įtariant pinigų plovimu ir antikorupcinių įstatymų pažeidinėjimu, primena leidinys.

Nors valdininkai nepraneša, ar jie pradėjo oficialų tyrimą dėl jo, kai kurie ekspertai, stebėję Lesino reikalus, leidiniui The Daily Beast sakė, kad, jų nuomone, JAV teisėsaugos institucijos jį sekė. Ir, jeigu jo atžvilgiu nebuvo baudžiamojo persekiojimo, tai FTB turėjo pakankamai įrodymų, kad svarstytų galimybę užvesti bylą, tvirtina jie.

„Paslaptis, gaubianti Lesino mirtį, kurstė mintis, kad jis buvo nužudytas po to, kai atvyko į Vašingtoną sudaryti sandorio su FTB“, – sakoma straipsnyje.

„Sąmokslo teorijos gal ir turi pagrindo, nes tai buvo ne pirmas atsitikimas, kai kažkas, kas kėlė politinę grėsmę Putinui, randamas miręs paslaptingomis aplinkybėmis“, – rašo Harisas.

„Lesinas, be abejo, galėjo daug papasakoti apie artimiausią Putino ratą – jis bendradarbiavo su kai kuriais įtakingiausiais žmonėmis Rusijos žiniasklaidoje ir finansų sferoje ir, kaip pranešama, buvo jiems skolingas. Jis turėjo rimtų priežasčių bendradarbiauti su Amerikos valdžia, o būtent, išsaugoti nuosavybę – keletą namų Los Andžele, kurie teoriškai galėjo būti konfiskuoti. Bent jau žinoma, kad dviejuose iš tų namų gyvena, atitinkamai, jo duktė ir sūnus, teikiantis daug vilčių Holivudo kino prodiuseris“, – pabrėžia leidinys.

Nuotraukose: Michailas Lesinas su Viktorija Rahimbajeva ir su Vladimiru Putinu.

2016.03.13; 13:00

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.