„Ne, mes nestovime ant trečiojo pasaulinio karo slenksčio”


„Rusijos lyderis turi pagal dydį antrą pasaulyje branduolinį arsenalą. Jis pademonstravo esąs pasiryžęs panaudoti jėgą ir paaštrinti situaciją. Taigi bet koks bandymas priešintis Rusijai kariniu atžvilgiu pavojingas tuo, kad jis gali padaryti galą gyvybei planetoje, vadinasi, geriau jo nesiimti“, – sakoma žymaus britų žurnalisto Edvardo Lukaso (Edward Lucas) straipsnyje, paskelbtame laikraštyje „The Daily Beast“..

„Bravūriškas Rusijos požiūris į savo branduolinį arsenalą kelia nerimą“, – pripažįsta autorius. Šaltojo karo metais mes iš tiesų būdavome pavojingai arti branduolinio konflikto, pabrėžia Lukasas.

Tačiau JAV visiškai dominuoja visais atžvilgiais karinėje sferoje, pradedant kosmosu ir baigiant kibernetine erdve, taip pat ir paprastos, ir branduolinės ginkluotės požiūriu. Žodžiu, Vakarų aljansas su savo maždaug 40 trilijonų dolerių BVP ir 800 mln. gyventojų visais atžvilgiais stipresnis už Rusiją (BVP – 1,7 trilijono dolerių ir 140 mln. gyventojų, ir, beje, abu skaičiai mažėja), sakoma straipsnyje.

Tad ar mums reikia bijoti Vladimiro Putino grasinimų trečiuoju pasauliniu karu: esą jei neleisite Rusijai elgtis kaip tinkamai, jei trukdysite atkurti buvusią Sovietų Sąjungą, tai trečiasis pasaulinis karas su branduoliniais elementaais – neišvengiamas…

„Putinas – agresorius, bet ne beprotis. Jis gali barškinti savo branduoliniais ginklais, bet visais atvejais realiame konflikte su Vakarais jis pasmerktas pralaimėti“, – mano Lukasas.

Jis gali įbauginti mus tik tada, kai jis formuluoja konfliktą savais terminais. „Ar jūs surizikuosite pradėti trečiąjį pasaulinį karą, kad apgintumėte Estiją?“ „Atsakymas į tai (daugumoje Vakarų sostinių) – akivaizdus „ne“, bet tai atsakymas į neteisingą klausimą. Tai mes, Vakarai, privalome savais terminais apibūdinti galimą konfliktą su Rusija. Tai mes, Vakarai, privalome kelti Rusijai sąlygas ir nurodyti, kokią kainą Kremlius bus priverstas sumokėti, jei nepaklus mūsų taisyklėms“, – sakoma straipsnyje.

Ne, mes negausime trečiojo pasaulinio karo, jei su Putinu kalbėsime griežtai arba labai griežtai. Griežtas atsakas Rusijai niekaip nesusijęs su galimu milžinišku karu“, – tokią nuomonę formuoja E.Lukasas.

„Apokalipsė, kurią mes galime sukurti Putino režimui, neturi nieko bendro su sodrintu uranu ar raketomis. Ji slypi štai kur: kaip pasinaudosime Rusijos Achilo kulnu – jos priklausomybe nuo Vakarų finansinių rinkų ir sistemų. Putino režimas vagia kasmet  dešimtis milijardų dolerių iš Rusijos žmonių. Bet jis nesaugo tų nedorai uždirbtų pajamų savo papuvusioje karalystėje. Jis įdeda jas į gerai sureguliuotus investicinius mechanizmus Vakaruose. Iš Rusijos išplaukiantis kapitalas siekia arti 100 mlrd. dolerių per metus“, – samprotauja autorius.

„Tai geriausia galimybė Vakarams atsakyti į Rusijos karinius bauginimus, – jeigu jie tam ryšis. Mes galime įšaldyti sąskaitas, ir, jeigu prireiks, konfiskuoti Kremliaus aktyvus Vakaruose“, – sakoma straipsnyje.

Autorius taip pat siūlo panaudoti vadinamojo „hibridinio karo“ priemones – stiprinti NATO gynybą, įskaitant Lenkiją ir Pabaltijį, gerinti žvalgybą, kibernetinio karo priemones ir išlaikyti deramame lygyje „politinę ir ekonominę sistemą, galinčią priešintis sankcijoms, propagandinėms atakoms ir kryptingam papirkinėjimui“.

„Trečiojo pasaulinio karo baimė įeina į Kremliaus psichologinio karo arsenalą, kurio tikslas – priversti mus galvoti, kad priešintis beprasmiška arba savižudiškai rizikinga“, – mano autorius.

„Putinas žymiai labiau bijo mūsų, negu mes turėtume bijoti jo. Pagaliau, pas mus jo pinigai“, – baigia Lukasas.

Nuotraukoje: teksto autorius Edvardas Lukasas (Edward Lucas).

Informacijos šaltinis: „The Daily Beast“

2015.12.09; 04:35

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *