Neskriauskime Lietuvos gidų


Spalio 17-ąją prie Valdovų rūmų Vilniuje rinkosi 12-ojo Europos turizmo forumo dalyviai. Gidų ir kelionės vadovų profesinė sąjunga "Solidarumas" rengė piketą "Ne – Lietuvos gidų diskriminacijai !"

Šiuo piketu Gidų ir kelionės vadovų profesinė sąjunga nori atkreipti Europos Sąjungos ir Lietuvos institucijų dėmėsį į tai, kad Lietuvos gidai jau keletą metų Lietuvoje diskriminuojami kitų šalių gidų atžvilgiu.

Lietuvos piliečiai, norintys dirbti gidais Lietuvoje, privalo turėti aukštąjį išsilavinimą, baigti specialius gidų kursus ir išlaikyti Lietuvos istorijos bei ekskursijos vedimo egzaminą. Tačiau tai neprivaloma kitiems ES šalių piliečiams. Prieš keletą metų Lietuvoje, įsigaliojus Europos sąjungos direktyvai dėl laisvo darbo jėgos ir paslaugų judėjimo, užsienio šalių piliečiams užtenka tik kreiptis į Lietuvos turizmo departamentą ir pateikus įrodymus, kad asmuo du metus dirbo gidu savo šalyje, jam suteikiamas "laikinas" pažymėjimas neribotai dirbti Lietuvoje.

Lietuvoje yra per 4000 gidų, baigusių specialius gidų kursus, tačiau tik apie 600 iš jų dirba. Jų darbo vietas užima gidai iš užsienio, daugiausiai iš Lenkijos, Latvijos, Vokietijos. Ypač  nuo to kenčia lenkų kalba dirbantys gidai, kuriuos masiškai keičia atvykstantieji iš Lenkijos. 

Tačiau daug gidų iš užsienio dirba Lietuvoje be Lietuvos turizmo departamento išduoto "laikinojo" leidimo, nes kontroliuojančios institucijos labai retai daro patikrinimus, o jų metu nesugeba pastebėti nelegaliai dirbančių gidų.  Nors yra sukurta tam reikiama teisinė bazė, per 20 metų nebuvo nubaustas nė vienas nelegalus užsienio gidas ar tokius samdanti agentūra.

Žemesnės kokybės paslaugas teikiantys užsienio ir nelegalūs gidai ne tik mažina pajamas į Lietuvos biudžetą, pažeidžia lygiateisiškumo ir teisingumo principus, bet ir kenkia Lietuvos ir Europos, kaip turistinių objektų, įvaizdžiui ir tvariam turizmo augimui.

Gidus piktina, kad daugelį metų žinodamos gidų problemas Lietuvos valstybinės institucijos nesiima priemonių joms spręsti, nebendradarbiauja su gidais aptariant turizmo klausimus Lietuvoje. Gidai nepatenkinti per maža 15 500 lt pajamų riba, dirbant su verslo liudijimais, ne į visus valstybinius muziejus gidai turi teisę įeiti nemokamai, nors tai būtina turistams pristatant muziejų ekspozicijas.

Net į Europos sąjungos komisijos 12-ąjį Turizmo forumą, surengtą Lietuvai prezidentaujant ES, gidų profesinės sąjungos atstovai buvo nepakviesti, o pareiškus norą dalyvauti, neišduoti leidimai.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos "Solidarumas" pirmininkas Ričardas Garuolis.

2013.10.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.