Netarnavau nei rusų desantininkų daliniuose, nei rusų “specnaze”


Jau kartą buvau užsiminęs, jog keliuose rusiškuose internetiniuose portaluose, kurių pavadinimuose esama žodžio “desantura”, pasirodė pranešimų, girdi, šių eilučių autorius tarnavo Sovietų Sąjungos specialiosios paskirties oro desantininkų daliniuose. Tas komentatorius skleidžia užuominas, jog G.Visockas – neva Rusijos patriotas. Pirmiausiai reikėtų papasakoti, kodėl rusiškuose internetiniuose portaluose iš viso kilo diskusija, kokiuose daliniuose sovietmečiu tarnavau. Ogi prieš keletą metų, naudodamasis google paieškos sistema, atsitiktinai aptikau, jog rusiški portalai, pasakojantys apie SSRS ir Rusijos desantininkų praeitį bei šiokiadienius, persispausdino iš mano knygos “Žvalgybų intrigos Lietuvoje 1994 – 2006” užtektinai ilgą ištrauką.

Nors knyga “Žvalgybų intrigos Lietuvoje” nebuvo išversta į rusų kalbą, kažkas vis tik nepatingėjo ir išsivertė didžiulį skyrių, kuriame pasakoju, kiek daug rusų tautybės karininkų užima strategiškai svarbius postus Lietuvos ginkluotosiose pajėgose. Pradedant štabo viršininkais ir baigiant padalinius, susijusius su karine žvalgyba. Tas skyrius įdomus dar ir dėl to, kad ten paskelbiau išsamų Lietuvos kariuomenėje puikiai įsitaisiusių rusų tautybės karininkų sąrašą. Paskelbiau per 80 pačių įspūdingiausių pavardžių (tokių karininkų Lietuvos ginkluotosiose pajėgose, kai knyga buvo rengiama spaudai maždaug 2005-aisiais metais, iš viso suskaičiavau per du šimtus).

Paskelbiau ne tik rusų tautybės leitenantų, majorų, pulkininkų sąrašą, bet ir konkrečiai nurodžiau, kokias jie pareigas užima Lietuvos kariuomenėje. Žodžiu, pabrėžiau, kad šie tarnauja ne eiliniais ir ne seržantais mažai reikšminguose užnugario daliniuose, o tarnauja štabo viršininkais, departamentų vadovų pavaduotojais, batalionų vadais, kariuomenės gynybos štabo skyriuose, krašto apsaugos ministerijoje, karinių jūrų, oro pajėgų vadavietėse ir t.t.. Tačiau kažkas šį skyrių išsivertė į rusų kalbą ir visą be sutrumpinimų persispausdino internete. Be mano sutikimo, be mano pritarimo.

Štai tada rusiškuose internetuose ir kilo diskusija, ko siekė knygos “Žvalgybų intrigos Lietuvoje” autorius, paskelbdamas ilgą rusų tautybės karininkų sąrašą. Vieni komentatoriai džiūgavo, kad NATO aljansui priklausančioje Lietuvos kariuomenėje tiek daug “vyrukų iš Maskvos, Penzos ar Rostovo”. Tiksliau sakant, saviškių. Tačiau kai kurie komentatoriai vis tik pastebėjo, jog apie tokius dalykus nereikėtų garsiai kalbėti. Todėl knygos autorius, jų nuomone, “iš esmės kenkia bendram rusiškam reikalui”. Juk kažkas iš NATO gali atsikvošėti ir rusų tautybės karininkus išleisti į atsargą.

Štai tada ir pasirodė keistasis komentaras, esą G.Visocko “nuskalpuoti nereikia”, nes jis – vienas iš saviškių, tarnavęs oro desantiniuose daliniuose, priskiriamuose “specnazui”.

Tai – nedidelė ištrauka iš minėto komentaro: “привет братва!!!у меня друзья служили в 35 ДШБ, 2дшб, 4дшр, 3дшв, Уваров Сергей (88-90), в этой же роте служил ещё один кореш Жильвинас Гедрайтис (87-89), кстати, оба парашютисты (впрочем как и я!), может кому что говорит это?? а, блин ещё один наш служил Висоцкас Гинтарас! наш парен, короче могу свести вас с ними! гвардисуперкосмо десантник Сурис!”

Beje, po šio komentaro priešiškų atsiliepimų apie G.Visocką rusiškoje interneto erdvėje daugiau beveik nebepasirodė. Regis, smulkmena, o kai kurie pažįstami nustebę bei susirūpinę mane iki šiol tardo, kamantinėja: “jei tarnavai sovietiniame oro desanto “specnaze”, vargu ar būsi patikimas”…

Man belieka dar sykį viešai pakartoti: 1984 – 1986-aisiais, kaip ir tūkstančiai kitų lietuvių, priverstinai tarnavau sovietinėje armijoje, bet ne kaip desantininkas, o  viename iš Maskvos statybos pulkų eiliniu. “Vojenostroitel riadovoj” – toks oficialus buvo mano laipsnis. Dalinio numeris – 55210. Mano tarnyboje nebuvo nieko nei slapto, nei romantiško, nei įspūdingo. Tikrai neturiu kuo pasigirti. Tiesiog statybose dirbome suvirintojais, elektrikais, mūrininkais, tinkuotojais, pagalbiniais darbininkais. Iki šiol turiu karinį bilietą, kuriame nurodyta, kur ir kuo tarnavau. Be to, esama per dešimt lietuvių, su kuriais kartu tarnavome minėtame statybos pulke. Esant reikalui, jie paliudys, jog sakau tiesą. Žodžiu, visuomenės nuomonių portalo Slaptai.lt skaitytojai gali būti ramūs – neturiu nieko bendro nei su rusų desantininkais, nei su rusų “specnazu”.

O kad kažkas bando mesti nepasitikėjimo šešėlį visuomenės nuomonių portalui Slaptai.lt, – nieko nuostabaus. Temos, į kurias gilinamės, susijusios taip pat ir su politika, ir su slaptosiomis tarnybomis.

2009.11.01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.