Niujorke tebėra sovietų šnipą menančių ženklų


Vienas iš Žemutiniojo Manheteno kvartalų pavadintas Samiuelio Diksteino vardu. Tai buvęs JAV Atstovų rūmų narys ir valstijos Aukščiausiojo teismo teisėjas, praneša The New York Times tinklaraštyje žurnalistas Semas Robertsas (Sam Roberts).

„Išaiškėjo, kad S.Diksteinas buvo ir SSSR slaptas agentas“, – rašo autorius. Tiesa, kai Niujorko miesto taryba jo garbei taip pavadino kvartalą – o tai buvo prieš 50 metų – apie S.Diksteino dvilypį gyvenimą neįtarė net FTB.

Ketvirtajame dešimtmetyje S.Diksteinas garsėjo kaip radikalų persekiotojas. Jis buvo Antiamerikietiškos veiklos pakomitečio vicepirmininkas ir Imigracijos reikalų komiteto pirmininkas.

Bet dešimtmečio pabaigoje pagrindiniu S.Diksteino taikiniu tapo nacistai ir antiamerikiečiai, kurie pastariesiems simpatizavo. „Matyt, tokia pozicija turėjo patikti rusams“, – komentuoja autorius.

Yra žinoma, kaip S.Diksteinas mojavo naujų Vokietijos konsulato darbuotojų sąrašu, kuriame figūravo 300 pavardžių, ir dėstė, kad jų absurdiškai per daug teisėtai veiklai.

Po keleto metų Sovietų Sąjungoje atsirado dokumentai, rodantys, kad sovietų specialiosios tarnybos 1937–1940 metais mokėjo S.Diksteinui po 1250 dolerių per mėnesį.

Alenas Veinsteinas ir Aleksandras Vasiljevas knygoje „Miškas su vaiduokliais“ tvirtina: sprendžiant iš dosjė, SSSR pasiūlė 500 dolerių, S.Diksteinas pareikalavo 1250 dolerių. Sulygo 1250 dolerių sumą, beje, sovietų šnipai atsilygino S.Diksteinui, suteikdami jam pravardę „Sukčius“.

Netoli S.Diksteino kvartalo autorius aptiko visiškai derančius toponimus – gėjų barą „Rytų blokas“ ir gyvenamąjį namą Red Square, kurį puošia Lenino statula.

Šaltinis: The New York Times

2013.05.29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.