Norima iškirsti Jamonto miško parką Baltupiuose


Vilniaus savivaldybės klerkai sumanė iškirsti 37,6 ha Jamonto miško parko didesnę dalį ( tarp Baltupio, Ateities, Kalvarijų ir Didlaukio gatvių ) ir įrengti futbolo aikštyną. Vilniaus miesto plėtros departamentas sudarė projektavimo užduotį, parengė projektinius pasiūlymus ir su VŠĮ “Sekmadienio futbolo lyga“ architektais Gabrieliumi Malžinsku, Giedrė Laukaitytė – Malžinskiene pasirašė trišalę sutartį dėl tolimesnių darbų. Ar buvo šis vietos visuomenei svarbus projektas su ja derintas? Baltupių savivaldos bendruomenė apie tai sužinojo atsitiktinai iš viešumoje pasirodžiusios informacijos. Vilniaus miesto savivaldybės planai papiktino ne tik bendruomenę, bet ir Baltupių vidurinę mokyklą bei vaikų darželį lopšelį “Gintarėlis“. Šioms mokslo įstaigoms miško parkas reikalingas gyvybiškai. Čia vaikams pravedamos gamtos pažinimo pamokos, padeda tvarkyti mišką.

Protestuodami dėl valdininkų sprendimo atimti iš jų mišką bei pažymėdami Tarptautinę Žemės dieną Baltupių savivaldos bendruomenė, Baltupių vidurinė mokykla ir vaikų darželis – lopšelis “Gintarėlis“ balandžio 22 dieną  Jamonto miške nusprendė surengti akciją. Tačiau dėl išsiveržusio ugnikalnio Islandijoje padarinių mažesniems vaikams draudžiama ilgiau būti lauke. Todėl Baltupių savivaldos bendruomenė nutarė akciją perkelti į birželio 1-ąją, Vaikų gynimo dieną.

Akcijos metu vaikai išsirinks jiems svarbų medį, pažymėdami jį pačių sugalvotu užrašu ar piešiniu. Taip pagerbę iškirtimui planuojamus medžius vaikai rinksis miško parko aikštelėje ir skaitys eilėraščius, dainuos.

Pastaruoju metu ryškėja tendencijos, kai visuomenei svarbūs projektai yra nuslepiami. O rezultatams paaiškėjus, sprendimų jau negalima pakeisti. Vienas paskutiniųjų tokių nuo visuomenės nudaigotų projektų, sukėlusių pasipiktinimą tarp visuomeninių organizacijų – Sereikiškių parko rekonstrukcija. Tiesa, prieš du metus įvyko šio parko projektinių pasiūlymų aptarimas su visuomeninių organizacijų atstovais. Tačiau dabar paaiškėjo, kad nuo projektinių pasiūlymų pereita tiesiai prie techninio projekto, kuriame visuomenė jau nedalyvauja. Sereikiškių parkas, kuriam darė poveikį kiekvienas istorijos tarpsnis, – rekonstruojamas be specialiojo ar detaliojo plano. Gali būti, kad taip buvo sumanyta pasielgti ir su Jamonto parku. Tik ar iš tikro ten rengiamasi įrenginėti futbolo stadionus, iškirtus mišką, kai niekaip neužbaigiamas amžinasis stadionas ant Šeškinės kalno?

Manytume, kad tai paprasčiausias banditiškas valstybinio miško parko užgrobimas. Mat, kaip tik šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybės plėtros departamentas derina Jamonto miško parko išėmimo iš valstybinių miškų plotų ir jo pavertimo miesto želdiniais projektą.

Taigi Baltupių vaikams tenka ne tik  gamtos pažinimo, bet pirmosios pilietiškumo pamokos. Kol dėdės ir dėdienės iš valdžios institucijų bandys nugvelbti visuomenei priklausantį turtą – vaikai mokysis apginti tai, kas jiems brangu – savo mišką.

Baltupių savivaldos bendruomenė jau kreipėsi raštu į LR Seimo Aplinkos apsaugos komitetą, LR Ministrą pirmininką ir LR Seimo narę Aureliją Stancikienę, prašydami Jamonto miško parkui palikti valstybinio miško statusą, neleisti iškirsti.

Nuotraukoje: Lietuvos žaliųjų judėjimo atstovė Janina Gadliauskienė, šio pranešimo autorė.

2010.04.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.