Oficialūs Rusijos pareigūnai tyčiojasi iš Lietuvos


Rusijos Federacijos tarybos pirmininko pirmasis pavaduotojas Aleksandras Toršinas  pasiūlė atlyginti Lietuvai „Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą“ SSRS laikų rubliais.

„Aš siūlau išmokėti Lietuvai reikalaujamą 31 milijardo dolerių sumą, bet sovietiniais rubliais, pagal kursą 90 centų už rublį. Sovietinių rublių tebeturime tiek, kad nežinome, kur juos dėti“, – sakė A. Toršinas, komentuodamas sprendimą sudaryti Lietuvoje komisiją, kuri rengsis deryboms su Rusija dėl Sovietų sąjungos okupacijos padarytos žalos atlyginimo.

Bet, pasak jo, Lietuva turės grąžinti Rusijai tai, kas buvo pastatyta šalyje sovietų okupacijos metais. „Galima grąžinti ir piniginį ekvivalentą – mes galime paimti litais“, – pridūrė A.Toršinas.

„Nors Lietuva mūsų kaimynė, mes perkame jos prekes, bet, be jos, yra nemažai šalių, norinčių tiekti savo produkciją į Rusijos rinką. Tad tegul Vilnius paskaičiuoja, kad tas 31 milijardas dolerių – tai tie patys realūs pinigai, kurie šiandien leidžia gyvuoti Lietuvos ekonomikai dėl pasienio prekybos su Rusija“, – pabrėžė A. Toršinas.  

Tuo tarpu Rusijos žmogaus teisių ombudsmenas Vladimiras Lukinas dar labiau įsismarkavo. Jis pareiškė, kad Rusijai neverta reaguoti į Lietuvos Vyriausybės planus sudaryti specialią komisiją, kuri rengtų derybines nuostatas ir veiksmų planą siekiant atlyginimo už Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą. „Niekas negali uždrausti Lietuvai reikšti šias pretenzijas. Tačiau mums niekas negali uždrausti nekreipti į jas dėmesio,“ – sakė jis ketvirtadienį. „Aš įsitikinęs, kad jei jie kurs kokias nors pretenzijas, tai mes atsakydami sukursime pretenzijas, kurios bus ne menkesnės, o tikriausiai ir didesnės“, – teigė V. Lukinas.

„Tokie istoriniai ieškiniai visiškai beprasmiai. Yra vienintelis jų tikslas – vidaus politika. (..) Tai jų asmeninis reikalas, mums geriau į tai nekreipti dėmesio“, – komentavo Rusijos žmogaus teisių ombudsmenas.

„Savo teritorijoje Lietuva turi teisę sukurti kokią nori komisiją, tame tarpe ir dėl Saulės sistemos pakeitimo. Be abejonių, tai jų reikalas. Jei jie nori rimto dialogo apie praeitį, dėl istorijos, aš asmeniškai nebūčiau prieš, tačiau rimto ir objektyvaus skaičiavimo pagrindu: kas ir ką ten pastatė, kokia žala padaryta Rusijos regionams dėl gyventojų perkėlimo į Lietuvą gamykloms statyti, prarastas pelnas. Yra daug ko, apie ką galima pakalbėti artimiausius 15-20, o gal ir 30 metų“, – sakė Rusijos ombudsmenas V. Lukinas.

O rusiškas leidinys „Vzgliad“ paskelbė Vlado Liubarto publikaciją „Lietuvoje kuriama komisija dėl „sovietinės okupacijos“ žalos atlyginimo“. Publikacijoje, be kita ko, rašoma, jog „Lietuva grįžo prie kompensacijos už „sovietinę okupaciją“ klausimo. Tam kuriama speciali komisija, kuri turi parengti veiksmų planą. Komisijos vadove paskirta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro direktorė Birutė Burauskaitė. Laikraščiui „Vzgliad“ ji prisipažino, kad šiuose reikaluose ji „paprasta pėstininkė“, o idėja gauti kompensaciją „yra beviltiška“.

Parengta remiantis INTERFAX pranešimais.

2012.05.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.