Oficialusis Vašingtonas ragina Pekiną atšaukti operaciją „Lapių medžioklė”


JAV prezidento Barako Obamos administracija davė ženklą Kinijos valdžiai, jog žino viską apie Jungtinėse Valstijose veikiančius slaptuosius kinų agentus, kurių užduotis – atgal namo susigrąžinti į Vakarus pabėgusius savo verslininkus.

Amerika siunčia aiškų signalą, jog žino beveik viską apie Kinijos valdžios pradėtą milžinišką programą – susigrąžinti iš šalies emigravusius turtingus kinus. Na, jei ne visus, tai bent jau – daugumą. Ypač turtingus verslininkus, kurie, Pekino akimis, nuo Kinjos valdžios nuslėpė savo turtus, nemokėjo mokesčių.

Ši operacija Kinijoje turi net pavadinimą – „Lapių medžioklė“. Oficialusis Pekinas leidžia suprasti, jog „Lapių medžioklė“ taikoma tik tiems emigrantams, kurie nesąžiningai praturtėjo. Apie tai „The New York Times“ leidinyje rašo Markas Maceti ir Denas Levinas.

Oficialusis Vašingtonas stebisi šios operacijos masiškumu, taip pat – ir priemonėmis, kuriomis Kinijos agentai įtikinėja emigrantus sugrįžti namo.

Ši istorija į paviršių iškilo tuo metu, kai JAV ir Kinijos tarpusavio santykiai nėra patys geriausi. Juk neseniai hakeriai pagrobė iš JAV milijonus kompiuterinių failų, kuriuose saugoma informacija tiek apie valstybės tarnyboje plušančius amerikiečius, tiek apie valstybės struktūrose tarnybos siekiančius amerikiečius. Oficialusis Vašingtonas nė neabejoja, jog šiuos duomenis pagrobę internetiniai programišiai dirbo ranka rankon su Kinijos valdžia ir Kinijos slaptosiomis tarnybomis.

Informaciją apie „Lapių medžioklę“ leidiniui suteikę Amerikos pareigūnai kalbėjo tik užsitikrinę anonimiškumą. Jie pabrėžė, jog Amerikoje turtingų kiniečių ieškantys atvykėliai iš Kinijos yra Kinijos slaptųjų tarnybų darbuotojai. Beje, Kinijos žvalgybos agentams kuo puikiausiai sekasi įtikinti savo tautiečius grįžti atgal į Kiniją. JAV ekspertai mano, jog kiniečių emigrantai turčiai įtikinėjami sugrįžti naudojant smurtą arba bauginimus. Aptikti Amerikoje gyvenantys kiniečių milijonieriai tikriausiai perspėjami: jei negrįšite, jums gyvenimas vis tiek nebus saldus, nes mes jus persekiosime; jei šito neužteks – terorizuosime Kinijoje likusius artimuosius bei giminaičius.

Įdomu tai, jog šią kampaniją Kinija pradėjo 2014-aisiais metais. Jos metu jau išaiškinta per 930 neva nesąžiningai praturtėjusių kinų, gyvenančių Jungtinių Valstijų teritorijoje. Šiemet net 70 kinų iš 930 įtariamųjų į Kiniją sugrįžo … savo valia.

Oficialusis Pekinas leidžia suprasti, jog „Lapių medžioklė“ – viso labo kova su kiniška korupcija. Taip pat neatmetama versija, jog kinų agentai tokiu pat būdu medžioja nesąžiningai praturtėjusius tautiečius visoje Vakarų Europoje. Kinų agentai tiesiog apsimeta esą turistais arba verslininkais.

Kol kas Kinijos valdžia amerikiečiams nesiteikė paaiškinti, kas, kaip ir kodėl. Taip pat nežinoma, kas šią informaciją pateikė Baltiesiems rūmams – Federalinis tyrimų biuras (FTB) ar Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV).

Informacijos šaltinis – „The New York Times“.

2015.08.17; 20:29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *