Olegas Michailovas: kodėl Dmitrijus Medvedevas kapituliavo prieš Lietuvą?


Rusija nebesvarstys paties griežčiausio ES trečiojo energetikos paketo realizavimo Lietuvoje klausimo, kuris numato dujų tiekėjo atskyrimą nuo dujų transportavimo sistemos savininko. Ilgas „Gazprom“ ginčas su Lietuva, kurio metu Vladimiras Putinas, tada vadovaudamas Rusijos vyriausybei, Lietuvos veiksmus pavadino vagyste, baigėsi Rusijos kapituliacija.

„Kai Lietuva jėga, remdamasi Briuseliu, atplėšė nuo „Gazprom“ didžiąja dalimi priklausančios įmonės „Lietuvos dujos“ dujų tiekimo sistemą. Po to, kai „Gazprom“ vadovai apkaltino Lietuvą, kad ji faktiškai palaidojo milijonines Rusijos investicijas Lietuvoje, kai nusprendė atimti dujotiekį iš „Lietuvos dujų“, o „Gazprom“ visą tą laiką stiprino tinklą, tiesė Lietuvoje naujas atšakas, modernizavo jas, remontavo. Po to, kai „Gazprom“ kreipėsi į tarptautinį arbitražą, o Lietuvai ėmė grėsti didelės baudos. Po to, kai pati Lietuva kreipėsi dėl „Gazprom“ į tarptautinį arbitražą ir pareikalavo milijardų eurų kompensacijos už neva sumokėtą per didelę kainą už dujas. Po daugelio viešų įžeidimų, išsakytų visų pirma buvusios Lietuvos valdžios atstovų, kuriuose Rusija ir „Gazprom“ vadinama siaubūnu, smaugiančiu Lietuvą, ignoruojant faktą, kad dujų Lietuvai kaina yra tokia, kokia numatyta pačios Lietuvos pasirašytose sutartyse. Po viso šito Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas netikėtai patiems lietuviams suteikė Lietuvai visišką amnestiją“, rašoma Olego Michailovo straipsnyje "Kodėl D.Medvedevas kapituliavo prieš Lietuvą?" (regnum.ru).

Regnum.ru teigimu, šoką patyrė net Lietuvos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, kuris susitiko su savo Rusijos kolega balandžio 5 d. „Labai nustebau, kai ponas Medvedevas pradėjo kalbėti apie energetiką. Jis pradėjo kalbą apie trečiąjį energetikos paketą, apie tai, jog žino ir susipažino su tuo, kad Lietuva priėmė patį radikaliausią sprendimą, ir pripažino, kad tai Lietuvos apsisprendimo teisė, ir kad jis neabejoja dėl šio klausimo, tik jis jau nebėra diskusijų objektas“, – sakė A. Butkevičius interviu telefonu naujienų agentūrai BNS iš karto po susitikimo su D. Medvedevu.

Kodėl D. Medvedevas laidoja Rusijos energetinius interesus Lietuvoje? „Dabar visi Lietuvos ekspertai dėl to laužo galvas. Kai kas baiminasi, jog tai gudrus ėjimas, kad paskui vėl būtų galima pereiti į naują puolimą prieš mitologinę Lietuvos energetinę nepriklausomybę, kai kas tvirtina, kad D. Medvedevas tyčia vaidina „gerąjį policininką“, o Rusijos prezidentas – „policininkas blogiukas“, vykdantis griežtą politiką. Kiti svarsto, jog galbūt Rusija numojo ranka į Lietuvą, tuoj nuties „Nord Stream“ („Šiaurės srauto“) atšaką į Kaliningrado sritį ir tada sudie pinigams už tranzitą, kuriuos Lietuva gauna, praleisdama rusiškas dujas į anklavą“.

Kaip bebūtų, D. Medvedevo kilniadvasiškumas jau jaučiamas, teigiama regnum.ru straipsnyje. Balandžio 7 d. savimi patenkintas, išdrąsėjęs Lietuvos Ministras Pirmininkas A. Butkevičius Lietuvos nacionalinėje televizijoje pareiškė, kad 2014 m. pabaigoje, kai Klaipėdoje bus pastatytas suskystintų gamtinių dujų terminalas, Lietuva neketina pasirašyti ilgalaikių sutarčių dėl gamtinių dujų tiekimo su vieninteliu šiuo metu esančiu tiekėju – Rusijos „Gazprom“.

Be to, jis pabrėžė, kad Rusija galėtų padaryti Lietuvai nuolaidų dujoms manais už garantuotą dujų tiekimą į Kaliningrado sritį.

Tame pačiame interviu A. Butkevičius teigė, kad buvo akivaizdu – D. Medvedevui „labai rūpėjo dujų tranzito į Kaliningrado sritį klausimas“. „Kažkodėl atrodė, jog susiformavo tokia nuostata, kad Lietuva kartais gali ir užsukti šį kranelį“, – sakė A. Butkevičius.

Straipsnyje vardijamos išvados: a) Rusija premjero D. Medvedevo lūpomis įteisino „Gazprom“ nuosavybės sužlugdymą Lietuvoje, b) sunku įsivaizduoti, kad po tokios amnestijos „Gazprom“ dar turi šansų tarptautiniame arbitraže dėl ginčo su Lietuva, na o Lietuva savo ieškinio neatsiėmė, o susilpnėjusios pozicijos tik sustiprino pasitikėjimą, kad būtent ji teisi ir taip reikia laikytis, c) D. Medvedevas sukūrė Lietuvai tranzitinę lazdelę ir mitą apie Kaliningrado srities pažeidžiamumą, o ateityje tikėtinas dažnas argumento apie ventilį pasitelkimas, d) „Gazprom“ gali pamiršti ilgalaikes sutartis su Lietuva – akivaizdu, kad jų ne tik nenorės pasirašyti, bet pareikalaus nuolaidos dujoms – tai juk „Lietuvos apsisprendimo teisė“.

Čia pat straipsnyje klausiama, ar toks įspūdis susidaro iš šalies, o D. Medvedevas turi gudrų planą? O gal viskas kur kas paprasčiau? Kovo 21 d. Rusijos vyriausybės interneto svetainėje pasirodė D. Medvedevo interviu Europos žiniasklaidai stenograma. Tarp žurnalistų buvo ir vieno lietuviško leidinio atstovas. Kalbėdamas apie dujas, Rusijos vyriausybės vadovas mestelėjo įdomią anekdotišką pastabą: „Nelaikau savęs dujų gavybos ekspertu, nors aštuonerius metus buvau „Gazprom“ direktorių valdybos pirmininku.“

Informacijos šaltinis: regnum.ru

Nuotraukoje: Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas.

2013.04.12

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *