Paskutiniosios šio Seimo sesijos ypatumai


Lietuvos parlamentarai pradėjo Seimo rudens Sesiją. Kreipdamasi į kadenciją baigiančius parlamentarus Seimo Pirmininkė Irena Degutienė linkėjo jiems susikaupimo ir susitelkimo. Pasak parlamento vadovės, ši sesija išskirtinė todėl, kad trumpa, mat Seimas dirbs tik pusantro mėnesio. Manoma, kad naujasis Seimas į pirmąjį posėdį susirinks lapkričio 14 – 15 dienomis.

Seimo pirmininkė I.Degutienė perskaitė Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimą. Prezidentės sveikinime sakoma, kad liko vos keli mėnesiai įvykdyti rinkėjams duotus pažadus. Politiniame ringe tai, Prezidentės teigimu, sudėtingiausias ir didžiausio susitelkimo reikalaujantis etapas. Prezidentė pabrėžė, jog finansinės drausmės įtvirtinimas konstituciniu įstatymu užtikrintų, kad būtent šis principas, o ne politiniai vėjai, lems kitų metų biudžetą.

Labai svarbu, kad kadenciją baigiančio Seimo nariai su šalies pinigais elgtųsi atsakingai ir nepaliktų naujosios valdžios pavojingame pažadų lauke. D.Grybauskaitė palinkėjo nepaskandinti paskutinės Seimo darbotvarkės populistinių ir trumpalaikių iniciatyvų liūne, o visas jėgas ir išmintį skirti tam, kas svarbiausia Lietuvos žmogui.

Įregistruotame rudens sesijos darbų programos projekte – daugiau kaip 260 teisės aktų projektų. Vyriausybė į rudens sesijos darbų programą pasiūlė įrašyti apie 80 pagrindinių teisės aktų projektų, Prezidentė – 11 projektų. Dėl artėjančių Seimo rinkimų ir politinės kampanijos rudens sesijos metu du plenarinius posėdžius planuojama rengti antradieniais ir vieną – trečiadieniais. Seimo posėdis vyks ir rugsėjo 20-ąją – ketvirtadienį.

Nepaisant Prezidentės palinkėjimų Seimui įtvirtinti finansinę drausmę ir taip lemti kitų metų biudžetą, finansų ministrė Ingrida Šimonytė abejoja, ar kadenciją baigiantis Seimas suspės apsvarstyti ir priimti 2013 metų biudžetą. Finansų ministrė pasiūlė nebepradėti diskusijų dėl naujų mokesčių ar lengvatų, ypač dėl progresinių mokesčių.

Ji siūlo šiuos svarstymus palikti naujam Seimui. Pasak jos, Finansų ministerijai atnaujinus makroekonominius rodiklius, bus parengta visų biudžetų – valstybės, savivaldybių, “Sodros” – pajamų prognozė, tačiau ar pavyks juos sudėlioti taip, kad Seimas gautų anksčiau, ministrė sakė nesiimanti spėlioti.

Ministrė ypač abejojo, ar baigiantis kadenciją Seimas spėtų susitarti dėl progresinių mokesčių. Matyt, jau ir taip didelius, o nuo kitų metų padidėsiančius mažiausiai 2000 litų, Seimo narių atlyginimus sumažinti progresiniais mokesčiais yra labai skaudus dalykas.

Kai kurių parlamentarų užregistruotas pataisas, kuriomis siūloma ne tik įvairios mokesčių išimtys, pridėtinės vertės mokesčio lengvatos, gyventojų pajamų mokesčio pertvarka, įvedant progesinių mokesčių sistemą, Seimo primininkė I.Degutienė į baigiančio kadenciją Seimo rudens sesijos darbų programą neįtraukė nė vieno.

Prasidėjus Seimo rudens sesijai opozicijos lyderio pareigas eina Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys. Iki tol Seimo opozicijos lyderio pareigas, kurios pagal susitarimą perimamos rotacijos principu, ėjo socialdemokratas Algirdas Butkevičius.

Nuotraukoje: Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

Laikraštis „XXI amžius”

2012.09.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *