Paskutinis Nadieždos Savčenko žodis: „Aš tikiuosi, jog Petro Porošenkai pakaks diplomatinių gabumų, kad susitartų Rusijoje su vienu idiotu“


Ukrainos lakūnė, liaudies deputatė Nadežda (Nadija) Savčenko teismui parengtoje savo finalinėje kalboje pabrėžė, kad po nuosprendžio paskelbimo tęs sausą badavimą tol, kol ji nebus grąžinta į Ukrainą – gyva arba mirusi.

Ukrainos lakūnės, liaudies deputatės Nadeždos Savčenko Facebook portale publikuojamas jos paskutinis žodis, kurį ji planavo tarti per finalinius ginčus RF Rostovo srities Donecko miesto teisme kovo 3 dieną, bet teisėjai jai nesuteikė tokios galimybės. Portalas Gordon skelbia visą Savčenko kalbą (be sutrumpinimų).

„Aš nepripažįstu nei kaltės, nei nuosprendžio, nei Rusijos teismo. Jei nuosprendis bus kaltinamasis, apeliacijos nebus. Aš noriu, kad visas demokratinis civilizuotasis pasaulis suprastų, jog Rusija – tai totalitarinio režimo su despotu diktatoriumi trečiojo pasaulio šalis, kurioje spjaunama į žmogaus teises ir tarptautinę teisę.

Situacija absurdiška, kai tie, kas grobia žmones, juos kankina, paskui dar ir vaizduoja, kad turi teisę juos teisti! Apie kokį teisingą teismą čia galima kalbėti?! Rusijoje nėra teismo ir tyrimo! Čia yra Kremliaus lėlių-marionečių farsas. Ir, manau, visiškai beprasmiška gaišti savo gyvenimo laiką tam, kad jame dalyvaučiau!

Todėl apeliacijos nebus, o bus štai kas: po nuosprendžio aš tęsiu badavimą dar dešimt dienų, kol nuosprendis įsigalios, ir tai nepriklausomai nuo vertimo į ukrainiečių kalbą, nes tuo procesu jie irgi moka tęsti laiką. Po dešimties dienų aš skelbiu sausą badavimą, ir tada Rusija turi ne daugiau kaip dešimt dienų, kad grąžintų mane į Ukrainą, iš kur mane pagrobė!

Ir manęs nejaudina, kaip jie tai pagrįs! Girdėjau apie gana neblogus Petro Porošenkos diplomatinius gabumus. Aš tikiuosi, kad jam pakaks diplomatinių gabumų susitarti Rusijoje su vienu idiotu, juk jis pažadėjo mano motinai, kad aš dar iki 2015 metų gegužės švenčių būsiu namie.

Ir kol derėsis, mano gyvybė seks, ir Rusija mane vis tiek grąžins į Ukrainą – gyvą ar mirusią, bet grąžins! Ir visas tas dienas prie Tardymo izoliatoriaus vartų dieną ir naktį stovės mano sesuo ir lauks – išleis mane ar išneš. Ir jeigu jūs ją pasodinsite, į jos vietą ateis mano motina, jai 77 metai, – jūs ir ją pasodinsite? Tada į jos vietą ateis mano draugė, mano draugas, o paskui juos – ukrainietis po ukrainiečio!

Ir atminkite – visų jūs čia nesukišite! O kol mano tėvynainiai stovės, paprasti, sąžiningi ir dori Rusijos piliečiai iš artimiausių namų pradės jiems nešti karštos arbatos, sumuštinių ir šiltų apklotų, nes kiekvienas iš jų supranta, kad rytoj mano vietoje gali atsidurti kiekvieno iš jų vaikas, šitame visų tautų kalėjime, vadinamame Rusija!

Ogi taip prasideda maidanai! Ar to jums reikia?! Jūs gi to bijote kaip ugnies! Todėl Kremliui geriau grąžinti mane į Ukrainą kuo greičiau ir gyvą!!!

O visam pasauliui su demokratinėmis vertybėmis geriau laiku išmokti istorijos pamokas ir prisiminti, kad savo laiku Europa buvo tolerantiška Hitleriui, o Amerika buvo nepakankamai ryžtinga, ir tai atvedė prie Antrojo pasaulinio karo.

Putinas – tai imperinių užmojų tironas, turintis Napoleono ir Hitlerio kompleksų kartu sudėjus! O meška žmonių kalbos nesupranta, ji supranta tik jėgos kalbą.

Tad jeigu mes nebūsime ryžtingesni ir laiku neapibrėšime teisingų prioritetų, tai netrukus turėsime Trečiąjį pasaulinį karą!

Ir aš, dabar jau kaip politikė, neištiesiu rankos Rusijai politinėje arenoje. Labai neparanku paduoti ranką tam, kas tave laikė su antrankiais, o tavo tautą – supančiotą grandinėmis.

Bet priimdama kiekvieną savo politinį sprendimą, aš visada galvosiu, kaip jis paveiks paprastus žmones, tiek Ukrainoje, tiek ir Rusijoje. Nes Rusijoje, nepaisant visko, vis dar yra daug sąžiningų, gerų ir padorių žmonių“.

XXX

Kovo 3 dieną RF Rostovo srities Donecko miesto teisme vyko finaliniai ginčai. Buvo tikėtasi, kad po Savčenko advokatų kalbos paskutinį žodį tars pati ukrainietė. Bet teisėjai staiga nutraukė posėdį, paskelbdami, kad kitas prasidės kovo 9 dieną.

Po to Savčenko, kaip ir buvo anksčiau perspėjusi, paskelbė sausą badavimą, ryšium su tuo, kad teismas atideda nuosprendžio skelbimą.

Savčenko, kuri kariavo Donbase Ukrainos bataliono Aidar sudėtyje, kaltinama tuo, kad  ji koregavo šaudymą į civilius asmenis, įskaitant ir Rusijos žiniasklaidos bendradarbius 2014 metų birželio 17 dieną. Ji buvo smogikų paimta į nelaisvę, o paskui išvežta į RF.

2015 metų liepos pabaigoje prasidėjo jos teismo procesas. Lakūnė kaltinama dviejų rusų žurnalistų nužudymu Lugansko srityje, pasikėsinimu nužudyti dar veną žurnalistą ir neteisėtu sienos kirtimu. Savo kaltės ji nepripažįsta.

Teismas vyksta Rostovo srities Donecko mieste, pati ukrainietė laikoma Novočerkasko miesto tardymo izoliatoriuje. Gruodžio 17 dieną teismas pratęsė Savčenko suėmimo laiką iki 2016 metų balandžio. Tą pačią dieną ji paskelbė bado streiką.

Prokuroras reikalauja skirti jai 23 metų bendrojo režimo kolonijoje ir 100 tūkst. rublių (apie 35 tūkst. grivinų) baudą.

Informacinis šaltinis – godronua.com portalas.

Nuotraukose: ukrainiečių lakūnė Nadiežda Savčenko.

2016.03.05; 07:01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.