Patvirtintas kompromisinis susitarimas su Europos Parlamentu dėl PNR direktyvos


Briuselyje susitikę Europos Sąjungos (ES) šalių vidaus reikalų ministrai svarstė tolesnius veiksmus kovos su terorizmu, migracijos krizės valdymo ir Šengeno erdvės funkcionavimo srityse.

Teisingumo ir vidaus reikalų tarybos posėdžio metu ministrai patvirtino kompromisinį ES Keleivio duomenų įrašų (PNR) direktyvos tekstą, dėl kurio po kelerių metų derybų pagaliau pavyko pasiekti susitarimą su Europos Parlamentu.

„Išankstinės informacijos apie keleivius rinkimas ir analizė yra būtinas įrankis Europos Sąjungos šalių teisėsaugos institucijoms kovojant su terorizmu. Taip pat tai itin svarbu sunkių nusikaltimų prevencijai, nustatymui, tyrimui ir baudžiamojo persekiojimo įgyvendinimui,“ – pažymėjo posėdyje dalyvavęs vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius.

Dėl galutinio PNR direktyvos priėmimo dar turi balsuoti Europos Parlamentas, o direktyvos nuostatas valstybės narės turės perkelti į nacionalinę teisę per dvejus metus nuo jos įsigaliojimo.

Pasak viceministro E. Jankevičiaus, Lietuva jau turi reikiamą techninę įrangą PNR sistemai, kuri apims ir skrydžius ES viduje. Mūsų šalis yra viena iš keturiolikos valstybių narių, 2012 m. gavusių ES finansavimą nacionalinės PNR sistemos kūrimui.

ES šalių vidaus reikalų ministrai taip pat aptarė migracijos krizės ir ES išorės sienų valdymo trūkumus bei tolesnius veiksmus sprendžiant problemas šiose srityse.

„Migrantų identifikavimas, registracija, jų pirštų atspaudų ėmimas yra esminės sąlygos saugumui Europoje užtikrinti. Negalime leisti, kad Europos Sąjungos viduje keliautų asmenys, nepraėję šių procedūrų. Deja, šiandien tai nėra daroma šimtu procentų, tačiau Graikija ketina nedelsiant imtis papildomų priemonių, kurios, tikimės, turėtų padėti spręsti šias problemas,“ – sakė E. Jankevičius. 

Siekdama sustiprinti savo išorės sienų kontrolę, Graikija jau aktyvavo ES civilinės saugos mechanizmą, kuriuo šaliai suteikiama prašoma humanitarinė pagalba ekstremalių situacijų atveju. Į pagalbą graikų pasieniečiams FRONTEX taip pat pasiųs mobilias pasieniečių grupes (RABIT) į Graikijos salas.

Be to, siekiant palengvinti migrantų identifikavimą, artimiausiu metu FRONTEX daktiloskopavimo ekspertai bus pasiųsti darbui prie Graikijos ir Makedonijos sienos.

Šiame Tarybos posėdyje ES šalių vidaus reikalų ministrai taip pat patvirtino Europolo reglamento kompromisinį tekstą, dėl kurio pasiektas susitarimas su Europos Parlamentu. „Tai dar vienas svarbus žingsnis kovoje su terorizmu ir sunkiu tarptautiniu nusikalstamumu, nes ši svarbi Europos Sąjungos teisėsaugos bendradarbiavimo agentūra galės dar konkrečiau ir tikslingiau padėti nacionalinėms teisėsaugos institucijoms vykdyti tarpvalstybinius tyrimus,“ – pažymėjo viceministras E. Jankevičius.

Gruodžio 4 d. vykęs Teisingumo ir vidaus reikalų tarybos posėdis – paskutinis vidaus reikalų ministrų susitikimas ES Tarybai pirmininkaujant Liuksemburgui. Nuo 2016 m. sausio 1 d. ES Tarybai pradeda pirmininkauti Nyderlandai.

Informacijos šaltinis – vrm.lt portalas.

2015.12.08; 06:34

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *