Pilietinės organizacijos vienijasi kovai su dezinformacija


Lietuvoje įkurta Pilietinių Organizacijų Asociaciją (POA), kurios tikslas – keistis žiniomis, kontaktais, inicijuoti bendrus projektus ir vienyti pajėgas kovai su dezinformacija.
 
Asociacijos idėja kilo „Laisvės TV“ direktoriui Mykolui Markauskui, kuris buvo išrinktas pirmuoju jos vadovu.
 
„Poreikis tokiai organizacijai atsirado pasikalbėjus su kolegomis ir supratus, kad nežinome ką vieni ir kiti veikiame, kokių tikslų siekiame. Dažnai varstome tas pačias duris, susiduriame su tokiomis pačiomis problemomis, tačiau būti stipresni bei daugiau nuveikti Lietuvos labui galime tik drauge“, – sako M. Markauskas.
 
Prie asociacijos steigimo prisijungė organizacija Demaskuok.lt, sukūrusi dirbtiniu intelektu grįstą analitinį internetinės žiniasklaidos stebėsenos įrankį, gebantį greitai aptikti dezinformaciją straipsniuose.
 
Demaskuok.lt komandos vadovas Viktoras Daukšas teigia, jog dezinformacija gali daryti stiprią įtaką demokratiniams procesams, mažinti pasitikėjimą valstybe, jos organizacijomis ir tai – didžiulė problema.
„Įsivaizduokime, jog artėjant rinkimams staiga pasklistų melaginga žinia, jog vienas kandidatų į prezidentus slepia mokesčius. Žmonės neturėtų laiko ir noro ieškoti teisybės, o rinkimų štabas nespėtų suvaldyti krizės.
 
Galiausiai tai nulemtų visų rinkimų baigtį“, – pavyzdį pateikia V. Daukšas.  
Jis primena, jog 2016-aisiais terminas fake news (liet. „netikros naujienos“) buvo pradėtas naudoti kaip įrankis daryti įtaką žmonių nuomonės formavimui ir sprendimų priėmimui.
 
Per dvejus metus fake news koncepcija evoliucionavo nuo skandalingų, dėmesį traukiančių antraščių iki galingo įrankio komerciniams ar politiniams tikslams pasiekti.
 
POA praneša klojanti pamatą bendriems projektams. Pirmasis dienos šviesą turėtų išvysti šį rudenį. POA netrukus bendram darbui prisijungti kvies kitas pilietines organizacijas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.17; 10:25
print