„Pliušinio karo“ aukos


Baltarusijos KGB pareiškė, kad prieš keletą dienų sulaikė grupę Lietuvos agentų, mėginusių užvaldyti Sąjunginės valstybės vieningos saugumo sistemos paslaptis.

Lietuvos URM pavadino tą pranešimą „insinuacija“. Analitikai mato akivaizdų šnipinėjimo bylos ryšį su skandalu dėl neseniai surengto švedų „pliušinio desanto“.

Baltarusijos Valstybės saugumo departamentas ketvirtadienį pranešė, kad užkirto kelią Baltarusijos piliečių šnipinėjimams Lietuvos specialiųjų tarnybų užsakymu ir iniciatyva.

„Per agentūrinę akciją KGB bendradarbiai sulaikė su konkrečiais įkalčiais Lietuvos karinės žvalgybos rezidentą pilietį F. Tuo pačiu pagal slaptų žinių perdavimo užsienio specialiajai tarnybai faktą buvo sulaikyti asmenys, su kuriais jis palaikė specialius agentūrinius ryšius“, – tvirtino KGB Informacijos ir visuomeninių ryšių centras.

Pranešama, kad „paimtos elektroninės laikmenos ir kiti daiktai bei medžiagos, patvirtinančios, jog šių daiktų turėtojas šnipinėjo prieš Baltarusiją – siekė gauti slaptos informacijos iš karinės sferos, tuo pačiu – ir iš Sąjunginės valstybės vieningos saugumo sistemos“.

„Bendradarbiavimo su Lietuvos specialiosiomis tarnybomis faktą patvirtina tyrimo eigoje surinkti įrodymai, o taip pat pačių kaltinamųjų prisipažinimai“, – apibendrina Baltarusijos KGB komitetas, pažymėdamas, kad užkirstas kelias „padaryti rimtos žalos valstybės gynybinei galiai ir saugumui“.

Nedelsiant škelta baudžiamoji byla už „tėvynės išdavimą“. Jei įtariamieji bus pripažinti kaltais, jie greičiausiai bus įkalinti – kalėjime sėdės nuo 7 iki 15 metų.

Be abejo, Lietuva viską neigia. Neigia kategoriškai. Pirmoji reakcija tokia – Lietuvos URM kaimyninės šalies pranešimą pavadino insinuacija: „Informacija neatitinka tikrovės“. Ir apgailestavo: „Tokios kaimyninės šalies specialiųjų tarnybų insinuacijos nepadeda stiprinti dvišalių santykių“.

Savo poziciją pareiškė ir Lietuvos Krašto apsaugos ministerija. Tiesa, ji atsisakė patvirtinti ar paneigti savo ryšius su suimtaisiais. „Karinė žvalgyba ir kontržvalgyba paprastai nekomentuoja savo žvalgybinių ir kontržvalgybinių operacijų. Antra – baltarusiai sulaikė savo piliečius, o tai irgi labai įdomus momentas. O trečia – visi darbuotojai atlieka savo įprastą darbą, ir aš nemanau, kad atsitiko kažkas ypatingo… Pas mus nėra sulaikytų žmonių“, – cituoja Lietuvos krašto apsaugos ministerijos Antrojo departamento (operatyvinių tyrimų) direktorių Juozą Kačergių Delfi.lt portalas.

„Visų pirma, iš pranešimų matyti, kad sulaikyti Baltarusijos, o ne Lietuvos piliečiai. Aš labai atsargiai vertinčiau Baltarusijos specialiųjų tarnybų pareiškimus, tie pranešimai nepatvirtinti pagrįstais įrodymais. Manau, kad tai kažkokie Baltarusijos specialiųjų tarnybų veiksmai, į kuriuos bandoma įtraukti Lietuvą“, – informacijos agentūrai BNS savo poziciją dėstė Lietuvos parlamento Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Arvydas Anušauskas.

Minskietis politologas Aleksandras Klaskovskis neatmeta versijos, kad būtent ši šnipų byla gali būti susijusi su nesenu skandalu dėl švedų lėktuvo, kuris slapta įskrido iš Lietuvos į Baltarusijos oro erdvę, liko nepastebėtas respublikos karinių oro pajėgų ir simboliškai bombardavo Iveneco miestą ir sostinę Minską pliušiniais meškiukais. Kaip jau ne sykį pranešė laikraštis “Vzgliad”, švedai „bombardavo“ Baltarusiją pliušiniais meškiukais, prikimštais atsišaukimų apie teisių gynimo savrbą ir reikalingumą.

XXX

„Baltarusijos KGB oficialiame puslapyje pateikta informacija visiškai neatitinka tikrovės. Tokios kaimyninės šalies specialiųjų tarnybų insinuacijos nepadeda gerinti dvišalių santykių“, – agentūrai RIA Novosti įrodinėjo Lietuvos URM spaudos atstovas Mindaugas Lašas.

Kaip perduoda Interfax.ru, Lietuvos karinės žvalgybos rezidentas „pilietis F“ Baltarusijos saugumiečių buvo sulaikytas su nepaneigiamais įkalčiais. Taip pat buvo sugauti Baltarusijos piliečiai, palaikę su rezidentu slaptą ryšį.

„Sulaikytųjų bendradarbiavimo su Lietuvos specialiosiomis tarnybomis faktą patvirtina tyrimo eigoje surinkti įrodymai, o taip pat pačių kaltinamųjų prisipažinimai“, – įrodinėja oficialūs Baltarusijos KGB atstovai.

Ši istorija – nepaprastai įdomi. Visuomenės aktualijų portalo Slaptai.lt manymu, ilgainiui paaiškės, kaip po tokios Baltarusijos saugumo provokacijos elgsis Vakarų specialiosios ir slaptosios tarnybos. Čia galimi keli variantai: arba vakariečiai taps atsargesni, arba nepaisys Baltarusijos KGB atsakomųjų veiksmų.

Jei bus įgyvendinamas antrasis planas, Baltarusijos KGB greičiausiai sugaus ir daugiau neva su Lietuvos slaptosiomis tarnybomis susijusių savo piliečių. Remiantis Lietuvos Seimo NSGK darbuotojų tvirtinimais, Baltarusijos KGB tardymo metodai nėra patys humaniškiausi, todėl galima spėti, jog suimtųjų liudijimai bus būtent tokie, kokių reikia oficialiai Minsko valdžiai.

Nuotraukoje: oficiali Baltarusijos KGB emblema.

Parengta remiantis Interfax, RIA Novosti, “Vzgliad” informacija.

2012.07.14

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.