“Politiniai organai neturėtų priiminėti sprendimų, kokia istorijos versija yra teisinga”


Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu paragino Prancūzijos Senatą nepritarti įstatymo projektui, draudžiančiam 1915 metų armėnų genocido neigimą.

Pasak A. Davutoglu, jeigu bus priimtas šis įstatymas, „Prancūzijos intelektualinėje istorijoje liks juoda žymė, ir Turkija tą jai nuolat primins“. NATO narė Turkija taip pat įspėjo, kad imsis tolesnių veiksmų prieš Paryžių, jei įstatymo projektas bus priimtas.

Turkija nutraukė ekonominius, politinius ir karinius susitikimus su Prancūzija, kai praėjusį mėnesį Nacionalinė asamblėja patvirtino šį įstatymo projektą.

Taip pat ir Turkijos ministras pirmininkas Tayyipas Erdoganas griežtai kritikavo Prancūzijos parlamentą priėmus „diskriminacinį ir rasistinį“ įstatymą, kuriuo numatomos bausmės už armėnų genocido neigimą. Tačiau Turkijoje verdant aistroms dėl tokio Prancūzijos parlamentarų sprendimo, T. Erdoganas pareiškė, jog dar yra vilčių, kad Paryžius „ištaisys savo klaidą“, todėl kol kas susilaikoma nuo bet kokių atsakomųjų veiksmų. Ankaros pozicija priklausys nuo tolesnių Prancūzijos žingsnių.

Manoma, kad sėkmės Paryžiuje paskatinta įtakinga armėnų diaspora savo ruožtu imsis dar aktyvesnių veiksmų, siekdama, kad analogišką sprendimą dėl armėnų genocido priimtų ir Jungtinės Amerikos Valstijos.

Atsargią, nuosaikią ir tikriausiai labai protingą poziciją šiuo opiu klausimu yra išdėstęs Europos Tarybos žmogaus teisių komisaras Thomas Hammarbergas: “Prancūzijoje priimtas įstatymas dėl armėnų genocido „kelia daug klausimų“.” Taip sausio 20-ąją pareiškė Europos Tarybos žmogaus teisių komisaras Thomas Hammarbergas. Tačiau jo įgaliojimai baigiasi 2012-ųjų metų balandžio 1-ąją.

Vyriausias Europos žmogaus teisių gynėjas ketvirtadienį paskutinį kartą kalbėjo ETPA plenarinėje sesijoje. „Politiniai organai neturėtų priiminėti sprendimų, kokia istorijos versija yra teisinga, – pažymėjo T. Hammarbergas. – Teisę reikšti savo nuomonę galima apriboti tik tuomet, jeigu gresia neapykantos kurstymo pavojus – šiuo atveju tokį elgesį galima laikyti nusikalstamu“.

Sausio 23-iąją Prancūzijos parlamentas galutinai aprobavo įstatymo projektą, pagal kurį viešas armėnų genocido Osmanų imperijoje 1915 metais neigimas kvalifikuojamas kaip nusikaltimo „menkinimas“. Pažeidėjams gresia 45 tūkstančių eurų bauda ir įkalinimas iki vienerių metų.

Turkijos vadovybė ne kartą yra pareiškusi, kad bet kokia užuomina apie armėnų genocidą bus laikoma visos turkų tautos įžeidimu. Ankaros nuomone, Prancūzijos parlamentarų sprendimas yra politizuotas ir priimtas didelės Prancūzijoje gyvenančios armėnų diasporos spaudimu.

Nuotraukoje: Turkijos vėliava.

Reuters, ITAR-TASS pranešimai

2012.01.29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *