Prancūziški povandeniniai laivai kėlė „rimtų rūpesčių“


Australijos premjeras Scottas Morrisonas. EPA-ELTA nuotr.

Australijos premjeras Scottas Morrisonas sekmadienį pareiškė, kad Prancūzijos valdžia jau anksčiau žinojo, kad Kanbera smarkiai nerimavo dėl pažadėtų prancūziškų povandeninių laivų.
 
Prancūziją papiktino šios savaitės viduryje Australijos priimtas sprendimas pasitraukti iš daugybės milijardų dolerių vertės sutarties, pagal kurią prancūzai australams turėjo pastatyti povandeninius laivus. Vietoje prancūziškų laivų Australija pasirinko amerikietiškus branduolinius povandeninius laivus.
 
S. Morrisonas teigė suprantantis Prancūzijos vyriausybės „nusivylimą“, tačiau kartu pažymėjo, kad nerimą dėl sutarties su Prancūzija ir jis, ir kiti Australijos vyriausybės nariai išreiškė jau prieš kelis mėnesius.
 
„Mums kėlė didelį ir rimtą susirūpinimą, kad „Attack“ klasės laivų pajėgumai neatitiks mūsų strateginių interesų. Leidome labai aiškiai suprasti, kad sprendimas priklausys būtent nuo mūsų nacionalinių strateginių interesų. Nesigailiu ir niekada nesigailėsiu sprendimo pirmenybę teikti Australijos nacionaliniams interesams“, – spaudos konferencijos Sidnėjuje metu kalbėjo ministras pirmininkas.
 
Anot S. Morrisono, iš jo vyriausybės pusės būtų buvę „aplaidu“ nepaisyti žvalgybos ir gynybos ekspertų patarimų ir toliau laikytis susitarimo su Prancūzija, taip pakenkiant Australijos strateginiams interesams.
 
Kiek anksčiau tą pačią dieną pasisakęs Australijos gynybos ministras Peteris Duttonas pareiškė, kad šalies valdžia „atvirai, sąžiningai ir iš anksto“ Prancūziją informavo apie nerimą, kad viršytas sutarties biudžetas ir atsiliekama nuo grafiko.
 
Irma Jančiauskaitė (AFP)
 
2021.09.19; 16:27
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.