Prasideda pratybos imituojančios nelaimę Astravo AE


Astravo AE. EPA-ELTA nuotr.
Antradienį prasideda visuotinės pratybos, skirtos imituoti branduolinę avariją Astravo atominėje elektrinėje (AE). Anot vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės, šių pratybų tikslas – patikrinti valstybės atsakingų institucijų pasirengimą reaguoti į galimą tokio pobūdžio nelaimę pagal atnaujintą Valstybinį gyventojų apsaugos planą.
 
Per pratybas numatomas gyventojų apie galimą pavojų perspėjimo ir informavimo sistemos tikrinimas, planuojamas žmonių, pratybose dalyvaujančių savanorių statistų, evakavimas, dezaktyvavimas, jodo profilaktika, radiacinė žvalgyba.
 
Pagal Valstybinį gyventojų apsaugos planą branduolinio ar radiologinio incidento atveju numatytas 24 institucijų dalyvavimas. Taip pat įsitrauks ir tos savivaldybės, kurios pagal planą patenka į 30 km – skubių apsaugomųjų veiksmų – zoną: Švenčionių, Vilniaus, Šalčininkų ir Varėnos rajonų savivaldybės, taip pat Zarasų rajono ir Kalvarijos savivaldybės. Pratyboms Vilniaus miesto savivaldybė skirs civilinės saugos atstovą, kuris stebės ir vertins pratybų eigą.
 
Spalio 1-ąją, pirmą pratybų dieną, 10.15 val. bus tikrinama gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema. Patikrinimo metu bus įjungiamos sirenos, gyventojams bus išsiųsti trumpieji perspėjamieji pranešimai į mobiliuosius telefonus.
 
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM duomenimis, maždaug tik 40 proc. Lietuvos gyventojų yra pasiekiami trumpaisiais pranešimais, kurie informuoja apie galimą pavojų. 4 proc. gyventojų yra savarankiškai išjungę šią funkciją savo mobiliuosiuose telefonuose. Šie pranešimai siunčiami visiems mobiliojo ryšio vartotojams, tačiau juos gali priimti tik tie telefonai, kuriuose yra įjungta korinio transliavimo funkcija.
 
VRM kviečia gyventojus pasitikrinti, ar savo mobiliuosiuose telefonuose jie yra šią funkciją įsidiegę, ar perspėjimo pranešimai juos pasiekia.
 
Aktyviausi veiksmai pratybų metu vyks spalio 2 ir 3 dienomis. Spalio 2-ąją bus imituojamas gyventojų evakavimas – po 50 savanorių bus evakuojama iš Švenčionių rajono savivaldybės į Zarasų savivaldybę, taip pat iš Vilniaus rajono savivaldybės į Kalvarijos savivaldybę. Dar 50 savanorių bus laikinai perkeliami iš Šalčininkų rajono savivaldybės į Varėnos rajono savivaldybę.
 
Šią pratybų dieną numatomas ir stabiliojo jodo tablečių dalijimas, taip pat bus imituojamas dezaktyvavimas, dar kitaip švarinimas, įrangos parengimas, todėl gyventojai, nurodytose apylinkėse pamatę pareigūnus su apsaugomaisiais drabužiais, turėtų išlikti ramūs.
 
Nuo Astravo AE iki Vilniaus – ranka paduoti
Spalio 3 d. pratybose numatoma radiacinė žvalgyba iš oro, bus pasitelkti sraigtasparniai, taip pat numatoma vykdyti antžeminę radiacinę žvalgybą, bus tikrinamas aplinkos užterštumas.
 
Spalio 4 d. Vidaus reikalų ministerijojeįvyks pratybų rezultatų apibendrinimas. Pratybų metu dalyvaus vertintojai ir stebėtojai iš užsienio – ekspertai iš Didžiosios Britanijos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos. Ekspertai pristatys savo vertinimus, vyks diskusija dėl pratybose nustatytų trūkumų ir tobulinimo galimybių.
 
2019.10.01; 00:30
print