Prieš metus Rusijoje sulaikytas amerikietis – vis dar kalėjime


Buvęs JAV jūrų pėstininkas Whelanas. EPA-ELTA nuotr.

Julianas Barnesas 

„Šnipinėjimu apkaltintas amerikiečių turistas buvo uždarytas Rusijoje daugiau nei prieš metus, o jo šeimos nariai ir JAV įstatymų leidėjai visus tuos 15 mėnesių stengėsi jį išlaisvinti. Bet nesėkmingos tai buvo pastangos. Paulas Whelanas – vis dar už grotų Maskvoje“, – rašo „ The New York Times“ .

„Paulo Whelano šeima tvirtina, kad Rusijos vyriausybė kalina jį tik dėl to, kad tikisi padidinti jo vertę, kad vėliau būtų galima kuo palankesnėmis sąlygomis iškeisti į JAV kalinamus rusus. Šiuo metu artimieji ragina Kongresą nubausti Maskvą už P.Whelano, kuris buvo areštuotas pernai, kai atvyko į Rusiją pažįstamo draugo vestuvių proga, kankinimą rusiškuose kalėjimuose, o šia byla susidomėję kongresmenai ir senatoriai daro spaudimą Donaldo Trumpo administracijai, kad ji aktyviau siektų amerikiečio išlaisvinimo “, – rašo leidinio autorius Julianas Barnesas.

„Whelanas areštuotas netrukus po to, kai Marija Butina, Rusijos pilietė, buvo apkaltinta bandymu daryti įtaką garsiems amerikiečių politikams  ir buvo įkalinta. Amerika kaltino ją veikus kaip užsienio agentę. Kai kurie žvalgybos ekspertai tikėjosi, kad Whelanas bus išleistas į laisvę, vos tik Butina atliks bausmę. Tačiau 2019 metų spalio mėnesį Butina grįžo namo, o Whelano sulaikymas pratęstas mažų mažiausiai iki kovo 2020-ųjų kovo mėnesio. Taip rašoma J. Barneso publikacijoje.

Marija Butina

Beje, tame straipsnyje minima Amerikoje net 25-eriems metams įkalinto Rusijos ginklų prekeivio Viktoro Buto pavardė. Tas ginklų prekeivis Butas amerikiečių nuteistas už nelegalią prekybą ginklais ypač dideliu mastu ir pagalbą teroristinėms organizacijoms

Svarbu nepamiršti, kad JAV griežtai laikosi taisyklės – niekada nepripažinti, kad užsienyje suimtasis priklauso JAV slaptųjų tarnybų bendrijai. Tokia taktika – teisinga. Jos pagalba Amerika saugo užsienyje dirbančius CŽV agentus. Tačiau P.Whelano atveju nėra jokių įrodymų, ar jis dirbo JAV žvalgybos agentūrose. Amerikos pareigūnai užsiminė, kad P.Whelanas yra naivus rusofilas, ne vietoj ir ne laiku Maskvoje atsidūręs amerikiečių turistas “, – rašoma leidinyje.

„Jie atiduoda šią bylą teismui, kad suteiktų Pauliui daugiau vertės“, – sakė Elžbieta Whelan, Whelano sesuo. Tačiau, pasak jos, Rusijos pareigūnai pervertina jos brolio svarbą geopolitinėje arenoje. „Paulius nėra labai vertingas. Aš sakau tai su meile, nes jis yra mano brolis“, – teigė Whelanas.

Ginklų prekeivis Viktoras Butas. AFP nuotr.

Šiuo metu Amerikos politikai didina spaudimą Vašingtonui. Penktadienį senatorius Marco Rubio, Floridos respublikonas, paskelbė specialų raginimą „Twitter” paskyroje – „išlaisvinkime Whelaną“. O senatorius Gary Peters, demokratas iš Mičigano, teigė, kad Whelano sulaikymas – „tiesiog politinis rusų triukas”. Galimybė rankose turėti rimtą kozyrį.

„Valstybės sekretorius Mike’as Pompeo, susitikęs su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, kalbėjosi dėl šio amerikečio išlaisvinimo. Tačiau greičiausiai norėdama išvengti paaštrėjusios įtampos su Maskva, D.Trumpo administracija vis tik nepriskyrė Whelano neteisėtai sulaikytam asmeniui, t.y. nelaiko jo įkaitu”, – rašo The New York Times.

Šaltinis: „ The New York Times“

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *