Princo Čarlzo pasisakymas apie RF prezidentą Vladimirą Putiną: kas turi atsiprašyti


Užsienio spauda vis dar aptaria Velso princo frazę, nuskambėjusią privačiame pokalbyje Kanadoje.

Rusija siunta, Rusija nepatenkinta. „Mūsų nuomone, yra neleistinas, piktinantis ir žemas dalykas tai, kad Vakarų žiniasklaida išnaudoja Britanijos karališkosios šeimos narį įsukant propagandos kampaniją prieš Rusiją tokia aštria tarptautine tema, kokia išlieka situacija Ukrainoje“. Taip pareiškė RF URM oficialus atstovas Aleksandras Lukaševičius.

The Times redakciniame straipsnyje leidinio vadovybė pagrįstai pataria: „Jeigu Putinas nenori, kad jį kritikuotų, jam reikia pradėti gerbti Ukrainos sienas“. 

The New York Times komentuoja situaciją tokiais žodžiais: „Galimas dalykas, pagaliau tas vargšelis taps Anglijos karaliumi, bet, atrodo, Britanijos spauda kiekvieną kartą kelia jam pretenzijas, kai tik jis, jau 65-metis, išsižioja, net tam, kad pasakytų ką nors banalaus privačiame pokalbyje“.

Žurnalistas Styvenas Erlangeris apibendrino: 78-rių Marien Fergiuson, princo pašnekovė Kanadoje, gal netiksliai jį pacitavo (jos interviu BBC ir Daily Mail yra skirtumų, BBC priduria, kad ji negalėjo „tiksliai prisiminti“ princo žodžių apie Putiną). Tuo tarpu Britanijos spauda „pikdžiugiškai“, autoriaus nuomone, citavo Rusijos laikraščius, tokio tipo kaip :Moskovskij komsomolec“, kuris tvirtino, kad Čarlzo žodžiai gali sukelti tarptautinį skandalą.

„Didžiosios Britanijos URM labai nesureikšmino princo Čarlzo pasisakymo apie Vladimirą Putiną“, – tokią žinią skelbia straipsnio laikraštyje The Guardian antraštė. Ketvirtadienį Didžiosios Britanijos URM bendradarbė pranešė RF ambasadoriaus pavaduotojui Aleksandrui Kramarenkai, kad „iš Didžiosios Britanijos URM nėra ko tikėtis komentarų apie privačius pokalbius“, – rašo žurnalistai Robertas Butas ir Metju Viveris.  

Buvęs Didžiosios Britanijos URM valdininkas Markas Meloch-Braunas mano: „Kelti tą triukšmą dėl pasenusių Britanijos politinės sistemos elementų ir atitraukti dėmesį nuo realios problemos – jų (pačių) elgesio Ukrainoje – tai patogu Rusijos pozicijai“. Jo nuomone, „pasakymas ekspromtu, adresuotas pagyvenusiai damai, – tai ne viešas pareiškimas“.

Buvęs Didžiosios Britanijos ambasadorius Rusijoje Tonis Brentonas pažymėjo: „Palyginimas su Hitleriu – didžiulis šiurkštumas, kurį galima išsakyti apie bet kurį Rusijos lyderį, jeigu atsižvelgsime į Antrojo pasaulinio įvykius“. Brentono nuomone, Rusija negalėjo nesukelti viešo triukšmo, nes Rusijos piliečiai laukė reakcijos. „Bet profesionalai Britanijos URM ir Kremliuje žino, kad Velso princas kalbėjo ne vyriausybės vardu“, – pabrėžė Brentonas.

„Neleistinas, piktinantis, žemas dalykas“ – tuos Lukaševičiaus žodžius The Times iškelia į antraštę. Redakciniame straipsnyje laikraštis dėsto nuomonę, kad RF URM pareiškimą galima palyginti tik su „šiurkščiu Ivano Rūsčiojo laišku karalienei Bess, kuriame jis pavadino ją senmerge, apsupta nemokšų“.

Laikraštis aiškina Rusijos reakciją: „Rusijos prezidento palyginimas su nacistų lyderiu Maskvos vertinamas kaip ypač kandus įžeidimas, o taip pat kaip bandymas sumenkinti SSSR indėlį į pergalę prieš Trečiąjį reichą“.

Bet Velso princas, matyt neketino įžeidinėti nei Rusijos prezidento, nei rusų tautos, – jis įvertino einamuosius įvykius. „Bandydamas jėga pakeisti Europos sienas, aneksuoti gabalą kaimyninės šalies Putinas pažeidė pagrindinius tarptautinės teisės postulatus. Teisindamas savo Kremliaus užgrobimą, jis naudojo posakius, kurie stebėtinai panašūs į Hitlerio posakius“, – tvirtina laikraštis. Leidinys pabrėžia: visa tai „nepadaro Putino Hitleriu, bet palyginimas lieka teisėta tema Velso princo pokalbiui su moterimi, kuri pati patyrė Hitlerio agresyvios intervencijos užsienyje kursą“.

„Jeigu Putinas nenori, kad jį kritikuotų, jam reikia pradėti gerbti Ukrainos sienas“, – baigia laikraštis.

Rusija reikalauja iš Vakarų teisingo tono ir vertinimų. „Savo ruožtu, Didžioji Britanija teisi, kai ji reikalauja, kad Rusija užsitarnautų sau padėtį tarptautinėje bendrijoje“, – rašo leidinys. Kitaip sakant, Rusija turi elgtis kaip šalis, kuri stengiasi bendradarbiauti su besiribojančiomis valstybėmis, o ne viešpatauti jose.

Nuotraukoje: susiraukęs Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

2014.05.30; 14:03

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *