Prokurorai teisme ginčys Seimo narės Astos Baukutės sutartis


Gindamas viešąjį interesą, Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius gruodžio 24 d. pasirašė ieškinį Vilniaus miesto 2-ajam apylinkės teismui. Ieškiniu prašoma pripažinti negaliojančiomis UAB “SEB lizingas“ ir Seimo narės Astos Baukutės sudarytos sutarties dėl automobilio nuomos dalį bei transporto priemonės atpirkimo sutartį.

Gruodžio 23 d. Vilniaus apygardos prokuratūra iš Seimo kanceliarijos gavo prašytas parlamentarų nuomojamų automobilių sutarčių kopijas, taip pat duomenis apie lėšas, kurios per tris 2009 metų ketvirčius buvo skirtos atsiskaityti už šią paslaugą. Pasak R. Jancevičiaus, dalis iš prokurorams pateiktų 91 Seimo nario sudarytų automobilių nuomos sutarčių yra analogiškos A. Baukutės sutarčiai.

Vilniaus apygardos prokurorai nustatė, kad šių metų kovo 12 d. UAB “SEB lizingas“ ir Seimo narė A. Baukutė sudarė kone 140 tūkst. litų kainuojančio automobilio “Toyota Land Cruiser 100“ nuomos sutartį. Tą pačią dieną buvo pasirašyta ir transporto priemonės atpirkimo sutartis, iš kurios matyti, kad pasibaigus Seimo narės įgaliojimams, jai pačiai ar jos nurodytam trečiajam asmeniui yra sudaryta galimybė automobilį įsigyti už likutinę vertę. Pastarojoje sutartyje nurodyta automobilio atpirkimo kaina – 24 400 litų – iš esmės sutampa su nuomos sutartyje numatyta jo likutine verte nuomos laikotarpio pabaigoje. Palyginus šias vertes su dabartinėmis šešerių ar septynerių metų arba dar senesnių minėtos markės automobilių rinkos kainomis, paaiškėjo, kad sutartyse apibrėžta likutinė vertė yra du ar tris kartus mažesnė nei reali rinkos vertė.

Iš to prokurorai daro išvadą, kad minėtos sutartys sudaro prielaidas Seimo narei ar jos nurodytam trečiajam asmeniui gauti turtinės naudos – įgyti automobilį – valstybės sąskaita, nes didžioji dalis jo vertės būtų padengta valstybės biudžeto lėšomis, kas mėnesį mokant nuomos įmokas. O tai, prokurorų manymu, akivaizdžiai yra nesuderinami nei su visos visuomenės interesų tenkinimu, nei su maksimalios naudos visuomenei siekimu, nei su valstybės turto tausojimu, nešvaistymu, rūpestingu, racionaliu naudojimu bei naudojimu tik teisės aktų nustatyta tvarka.

Lietuvos Respublikos Konstitucija ir Lietuvos Respublikos Seimo statutas numato, kad Seimo nario išlaidos, susijusios su parlamentine veikla, atlyginamos iš valstybės biudžeto. Tačiau automobilio įgijimas privačion Seimo nario nuosavybėn niekaip nėra susijęs su parlamentine veikla. Seimo nario išlaidos, patiriamos įsigyjant privačion nuosavybėn automobilį, nelaikytinos iš valstybės biudžeto atlygintinomis išlaidomis, susijusiomis su Seimo nario parlamentine veikla, nepriklausomai nuo to, ar automobilis naudojamas tokiai veiklai.

Teismui perduodamu ieškiniu Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras R. Jancevičius teismo prašo UAB “SEB lizingas“ ir A. Baukutės sudarytos automobilio nuomos sutarties dalį ir transporto priemonės atpirkimo sutartį pripažinti negaliojančiomis. Vilniaus apygardos prokuratūros Civilinių bylų skyriuje analizuojamos sutartys, sudarytos tarp kone šimto Seimo narių ir įvairių bendrovių dėl automobilių nuomos. Preliminariai vertinama, kad dalis parlamentarų pasirašytų sutarčių yra analogiškos tai, kurią sudarė jų kolegė A. Baukutė, ir dėl to taip pat gali būti ginčijamos teisme.

Gintautas Stalnionis – Lietuvos Respublikos Generalinės prokuratūros vyriausiasis viešųjų ryšių specialistas.

Nuotraukoje: Seimo narė Asta Baukutė

2009.12.30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.