Pussy Riot persekiojimas – dar viena rūsti Putino pamoka


Komentuodama teismo sprendimą pratęsti Pussy Riot merginų, kaltinamų chuliganizmu Kristaus Gelbėtojo cerkvėje, laikymą areštinėje, žiniasklaida lygina su Michailo Chodorkovskio procesu.

Koks įžūlus ir netaktiškas bebūtų politinis „trapių merginų, kurios rašinėja Tvitter‘yje ir rėdosi chudi (patogiais drabužiais) protestas, jų veiksmuose nėra žiaurumo ar kriminalo, tad perdėta Vladimiro Putino režimo reakcija – jo požiūrio į žodžio laisvę indikatorius“.

Vasarį dainos prieš V.Putiną dainavimas Kristaus Gelbėtojo cerkvėje tebuvo vienas epizodas ištisoje virtinėje įžūlių, absurdiškų, kartais užgaulių protesto akcijų, rašo „The New York Times”.

Tačiau dabar jaunų pank-roko atlikėjų iš Pussy Riot teismas tampa savotišku barometru: jis ženklina Kremliaus šaltai tolerantiško požiūrio į masinius mitingus pabaigą, mano žurnalistai Ellen Bari ir Endriu Rot. Trys suimtosios laikomos areštuotos jau daugiau kaip ketverius mėnesius, o praėjusį penktadienį arešto orderis pratęstas dar 6 mėnesiams, joms gresia net iki 7-erių metų kalėjimo.

Leidinys procesą lygina su M.Chodorkovskio procesu: „stulbinantys kadrai iš teismo salės“, „Chodorkovskio procesas padėjo išsiaiškinti, kaip rusai žiūri į biznierius–milijardierius, o čia taikinys – gyvi protestų judėjimo įsikūnijimai, trapios mergaitės, kurios rašinėja Tvitter‘yje ir rėdosi chudi drabužiais“.

Kriminalinė byla grindžiama idėja, kad pank-malda kurstė neapykantą pagal religinius požymius, pažymi laikraštis. Nukentėjusiais teisme laikomi 10 liudytojų, tvirtinančių, kad patyrė moralinę žalą. „Penktadienį teisme nukentėjusiųjų advokatai pareiškė, kad pasirodymas vasario 21-ąją davė pradžią ekstremizmo bangai, kuri ketvirtadienį virto teroro aktu prieš du musulmonų imamus Tatarstane“. – pateikia laikraštis teisiamųjų advokatų žodžius.

Vyriausybė išrinko sėkmingą atvejį persekiojimams, nes daugelį rusų akcija cerkvėje įžeidė, tęsė žurnalistai. „Net opoziciškai nusiteikusiai Maskvai prireikė kelių mėnesių, kad piliečiai pradėtų palaikyti teisiamąsias. Bet birželį balansas, matyt, pasikeitė: garsūs artistai ir muzikantai, tarp jų kai kurie aršūs V.Putino šalininkai, pasirašė kreipimąsi, kuriame sakoma, kad byla „kompromituoja Rusijos teismų sistemą ir pakerta pasitikėjimą apskritai valdžios institucijomis“.

Beje, laikraščio požiūriu, šiuo momentu šis procesas žadina gyvą susidomėjimą tik „politinio spektro poliuose“. Penktadienį prie teismo salės žmonės su baltais kaspinėliais bandė perrėkti stačiatikių aktyvistus.

Trijų merginų iš Pussy Riot pankų grupės byla lyg parodomoji žodžio laisvės požiūriu esant V.Putino režimui, rašo „The Times”. Nadežda Tolokonnikova (23 metų), Marija Aliochina (24) ir 19-metė Jekaterina Samucevič – ne chuliganės, rašo leidinys.

Kad ir koks įžūlus ir netaktiškas bebūtų jų politinis protestas, laikyti jas tardomas – aiškus perlenkimas. Civilizuota visuomenė negali bausti pagal baudžiamuosius straipsnius žmonių už kitų žmonių jausmų įžeidimą. Užkimšti gerkles kritikams uždarant į areštinę protestuotojus, kurių veiksmuose nėra žiaurumo ir kriminalinės sudėtinės dalies, vien tik triukšmas ir gestai, – tai represijų požymis, tvirtina leidinys.

Pussy Riot persekiojimas ne tik neadekvatus, bet ir visiškai neteisingas. Trys merginos iš pankų grupės pačios savaime yra netikėtas, bet svarbus priminimas, kad žodžio laisvė yra viena visiems ir besąlygiška“, – sakoma redakciniame straipsnyje.

„Nadeždos Tolokonnikovos, Marijos Aliochinos ir Jekaterinos Samucevič procesas seniai tapo svarbiausiu teismo procesu Rusijoje“, – tvirtina „Suddeutsche Zeitung” komentatorius, nurodydamas, kad valdžiai toks susidomėjimas visiškai nepatinka. Pasak oficialios versijos, kalbama apie „organizuotą chuliganizmą“, o iš tikrųjų turima omeny politinė potekstė: savo pank-maldoje merginos prašė Dievo motinos prieš Kristaus Gelbėtojo cerkvės altorių nei daug, nei mažai – tik išvyti Vladimirą Putiną.

Pasak pank-rokerių, jos pasisako prieš pernelyg glaudų Cerkvės ir valstybės persipynimą.

Sąžiningo teismo kaltinamosios nelaukia, pastebi korespondentas. „Neatsitiktinai daugelis prisimena Vladimiro Putino priešo Michailo Chodorkovskio procesą: merginos teisiamos ne tik tame pačiame teisme – net pirmininkaujantis teisėjas tas pats, Viktoras Danilkinas“.

Kaip primena publikacijos autorius, 2010 metais V.Danilkino padėjėja prisipažino, kad teisėjas veikė spaudžiamas Kremliaus.

liepa_3

Šaltinis – Ino Pressa.

Nuotraukoje : Pussy Riot merginos.

2012.07.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *