Putinas pateko į spąstus


Vakar, gegužės 19 d. rytą, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė savo kariams iš karinių pratybų prie Ukrainos sienos Rostovo, Belgorodo ir Briansko srityse sugrįžti į pastovios dislokacijos vietas, pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.

Pasak jos, V. Putinas pasveikino pirmuosius ryšius tarp centrinės Ukrainos valdžios ir šalies federalizacijos rėmėjų, matyt, turėdamas omeny politikų ir visuomenės veikėjų pokalbius „prie apskritojo stalo“, kuriuose buvo bandoma išsiaiškinti kam, su kuo ir ką reikėtų kalbėti, siekiant sugrąžinti gyvenimą „maištaujančiuose“ regionuose  į taikias vėžes.

Jis pasiūlė visas problemas spręsti taikaus dialogo būdu. Prieš tai Sočyje buvo susirinkusi Rusijos saugumo taryba apsvarstyti padėtį Ukrainoje.

Tai jau trečias V. Putino pažadas atitraukti savo kariuomenę nuo Ukrainos sienos. Ir trečias NATO ir JAV konstatavimas, kad kariuomenė niekur taip ir nepajudėjo.

Analitikai tebespėlioja, kokia pastarojo įsakymo priežastis. Ar tai sankcijų poveikis, ar strategijos siekiant galutinio tikslo – antivalstybinio perversmo Kijeve keitimas, ar dar kokios nors nežinomos priežastys.

Putinas apsiskaičiavo

Mažai kas atkreipė dėmesį, kad įsakydamas kariuomenei sugrįžti į nuolatinės dislokacijos vietas V. Putinas taip pat pareikalavo iš Kijevo nedelsiant nutraukti antiteroristinę operaciją (ATO) ir atitraukti savo kariuomenę iš maištaujančių regionų rytuose ir pietuose.

Ir, atrodo, neatsitiktinai.

Vakar, gegužės 19 d., Ukrainoje šiuo metu labai aktualios organizacijos „Informacinis pasipriešinimas“ koordinatorius Dmitrijus Tymčiukas spaudos konferencijoje Kijeve pranešė, jog ATO metu apsiaustame Slaviansko mieste, kuriame veikia Rusijos specialiųjų tarnybų diversantų centras Ukrainoje, iškilo opi problema.

Slavianską (120 tūkst. gyventojų), miestą Donecko srityje, netoli administracinių Charkovo, Dniepropetrovsko ir Lugansko sričių ribų, Kremlius pasirinko pagrindiniu Rusijos diversantų lizdu.

Miestas pasižymi dar ir tuo, kad jis stovi ant didžiulio geologinio skalūnų masyvo, vieno iš didžiausių Europoje, iš kurio tikimasi išgauti daug skalūnų dujų ir kurį jau žvalgo pasaulinė kompanija „Shell“. 

Tai štai, pasirodo, kad Slaviansko morgas perkrautas šimtais žuvusių ir mirusių Kremliaus teroristų lavonų. Pakilus oro temperatūrai iškilo epidemijos pavojus.

Pasak D. Tymčiuko, iš Rusijos atvykusių teroristų lavonus naktį iš gegužės 18 d. į gegužės 19 d. planuota išgabenti į Rusiją šešiais sunkvežimiais KAMAZ. Tačiau Ukrainos žvalgybai sužinojus apie tokį planą ir jį viešai paskelbus jo atsisakyta. Ką jie dabar darys, niekas nežino, sakė D. Tymčiukas.

Paklaustas, kiek gi teroristų lavonų susikaupė Slavianske, jis atsakė, kad apie tai galima spręsti iš Slaviansko „liaudies mero“ Viačeslavo Ponomariovo pareiškimo, jog mūšiuose prie Slaviansko žuvo 650 ATO dalyvių, kurių lavonus suvežė į Slavianską. Tai, žinoma, blefas, sakė D. Tymčiukas.

Kol kas per visą ATO laikotarpį įvairiose vietovėse žuvo 24 ATO dalyviai. Bet toks pareiškimas reiškia, kad lavonų tikrai daug. Vien per bandymus pralaužti apsiausties žiedą gegužės 17-18 dienomis žuvo apie 100 teroristų, pranešė paprastai objektyvumu pasižymintis Rusijos karo korespondentas Arkadijus Babčenko.

Nepavydėtina Rusijos diversantų ir teroristų centro Slavianske padėtis. ATO dalyviai pamažu, bet užtikrintai metras po metro veržia apsupties žiedą sėkmingai išvengdami civilių gyventojų aukų.

O sutriuškinus Slaviansko teroristus turėtų susimąstyti Lugansko, Donecko ir kituose miestuose administracinius pastatus užgrobę teroristai, kurių yra žymiai mažiau ir jie nepajėgūs kontroliuoti viso šių miestų gyvenimo.

Neatsitiktinai šeštadienį, gegužės 17 d., internete buvo išplatintas Rusijos diversanto Igorio Girkino, kuris paskelbė save niekieno, net Rusijos, nepripažintos butaforinės „Donecko liaudies respublikos“ aukščiausiuoju karo vadu, kreipimosi į Donecko srities gyventojus vaizdo įrašas.

I.Girkinas yra Rusijos pilietis, Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybos specialiosios paskirties pajėgų karinininkas, betarpiškai palaikantis ryšį su Kremliumi.

Kreipimęsi prityręs diversantas, dalyvavęs Rusijos karuose su Čečėnija, užgrobiant Pietų Osetiją ir Krymą, ragino Donecko srities moteris atvykti į Slavianską ir kartu su juo ginklu gintis nuo ATO pajėgų.

„Viso Donecko srityje gyvena 4,5 milijono žmonių. Bet prisipažinsiu sąžiningai, niekada nesitikėjau, kad visoje srityje neatsiras nei tūkstančio vyrų, pasiruošusių rizikuoti gyvybe, – skundėsi Rusijos diversantas. Kai dar buvau Kryme, teko girdėti pasakojimus apie tai, kad kai sukils šachtininkai, jie visus plikomis rankomis suplėšys.“

Beje, dar gegužės 5 d. I. Girkinas interviu Kremliaus žurnalistams buvo pareiškęs, kad jei neateis pagalba iš Rusijos, jis neatsilaikys prieš ATO pajėgas, kurios daug skaitlingesnės.

Žodžiu, V. Putinas aiškiai apsiriko manydamas, kad viskas eis taip sklandžiai, kaip Kryme. 

Šiame kontekste galima įžvelgti V. Putino bandymą išgelbėti savo draugelius, pakliuvusius į bėdą Slavianske, tikintis, kad mainais už jo kariuomenės atitraukimą iš Rusijos pasienio su Ukraina ATO bus nutraukta ir Rusijos diversantai bei teroristai Slavianske galės lengviau atsikvėpti.

Netiesiogiai tokius V. Putino planus patvirtino šios dienos Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu paaiškinimas, kad V. Putino įsakymas pradedamas vykdyti, bet jis užims nemažai laiko. Reikės suplanuoti perdislokavimo operaciją, išmontuoti palapinių miestelius, pakrauti didelę dalį karinės technikos į geležinkelio transportą ir t.t.

Tad laiko dairytis, ar V. Putino reikalavimu ATO ir Ukrainos kariuomenės parengtis atremti agresorių prie sienos atšaukiamos, pakaks. Galima manyti, kad Ukrainai šio reikalavimo nevykdant tuoj tuoj prasidės Rusijos diplomatų klyksmas apie Ukrainos nenorą krizę savo šalyje spręsti taikiai.   

Dar vienas smūgis Putinui

Daug kam netikėtai vakar vakare, gegužės 19 d., turtingiausias Ukrainos verslininkas ($ 22,3 mjrd.) ir įtakingiausias Donbase, o gal ir visoje Ukrainoje, žmogus Rinatas Achmetovas per TV „Ukraina“ paragino gausių regione savo įmonių darbuotojus, „darbo liaudį“ išeiti į įspėjamąjį streiką prieš separatizmą ir pabrėžė, kad ginkluotų separatistų veiksmai yra „karas su Donbasu“.

"Šiandien Mariupolio gyventojai norėjo surengti taikos žygį. Ir, kaip man sakė, į jį ketino išeiti daugiau nei penkiasdešimt tūkstančių žmonių (teroristams pagrąsinus akcijos atsisakyta). Ir tai – tik viename Mariupolyje, o Donbase šiandien pasiryžę išeiti milijonai. Kodėl? Todėl kad žmonės pavargo gyventi baimėje. Pavargo nuo teroro. Pavargo eiti į gatvę švilpiant kulkoms. Donbase vaikštoma su automatais, granatsvaidžiais, miestuose banditizmas ir marodieriavimas. Argi tai taikus gyvenimas? Argi tai stipri ekonomika?  Ar tai orus darbas ir orus atlyginimas? Ne! Tai kova prieš Donbasą! Tai Donbaso genocidas", – pareiškė verslininkas.

R. Achmetovas pakvietė visus Donbaso darbo žmones išeiti į įspėjamąjį streiką visame regione.

„Aš raginu visus darbo kolektyvus gegužės 20 d. išeiti įspėjamąjį streiką prie savo darbo vietų. Ir šis mitingas prasidės pusiaudienį pasigirdus sirenų visose Donbaso gamyklose ir įmonėse gausmui vardan taikos ir kraujo praliejimo nutraukimo. Ir, kol neįsivyraus taika, kiekvieną dieną 12.00 visame Donbase kauks sirenos“, – pareiškė R. Achmetovas.

Jis taip pat paragino visus automobilistus, „visus mūsų krašto patriotus“ prisijungti prie šios akcijos.

Vargu ar tikėjosi Vladimiras Vladimirovičius Putinas tokio išdavikiško, kažkada jo marionetės Viktoro Fiodorovičiaus Janukovyčiaus rėmėjo, totoriaus Rinato Leonidovičiaus Achmetovo (Rinat Leonid ulı Äxmätov) žingsnio.

Juk neapšauksi fašistais, neonacistais ir banderininkais Donbaso darbo liaudies, šachtininkų, kurie, Kremliaus diversanto I. Girkino įsivaizdavimu, „kai sukils, tai visus plikomis rankomis suplėšys“.

Sudie, Donbaso skalūnai !

O šalia to – šiandien dar vienas baisus energetinis smūgis V. Putinui Pekine. Daug vilčių teikusiam „Gazpromo“ dujų tiekimo Kinijai sutarties projektui Kinija nepritarė. Tarp V. Putino su Kinija pasirašytų susitarimų susitarimo dėl dujų tiekimo nėra.

Bet, kas baisiausia, Ukrainos prezidento rinkimai Donbase gegužės 25 dieną gali įvykti!

Nuotraukoje: komentaro autorius Kastytis Stalioraitis, buvęs ilgametis užsienio informacijos analitikas Lietuvos Seime.

2014.05.20; 13:05

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.