„Wikileaks” atskleidžia pačių pikantiškiausių dalykų


„Wikileaks” vardas per pastarąsias kelias savaites dominuoja pasaulio žiniasklaidoje. ,,Wikileaks” interneto svetainė skelbia daugybę slaptų dokumentų apie Irako karą, karines operacijas Afganistane, slaptus JAV diplomatinius dokumentus ir slaptus kitų pasaulio valstybių dokumentus.

Bet „Wikileaks“ – tai ne tik svetainė, bet ir tarptautinis socialinis interneto tinklas, turintis tūkstančius autorių ir milijonus šalininkų visame pasaulyje. Slapti dokumentai buvo pradėti skelbti dar 2008 metais, o nuo 2010-ųjų metų pradžios dokumentų skelbimas labai suaktyvėjo.

Ypač sensacingi dokumentai pradėti skelbti šį rudenį. Teigiama, kad diplomatiniai dokumentai daugiausia „nutekėjo“ per Pentagoną. Spalio mėnesį buvo paskelbtas „Irako dosjė“ – didžiulis slaptos informacijos blokas (apie 400 tūkstančių slaptų dokumentu).

Lapkričio 27 dieną JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton pareiškė: „Wikileaks“ pateikiama informacija – tai ne tik Amerikos užsienio politikos interesų, bet ir tarptautinės bendruomenes užpuolimas“.

Ši plačiai išgarsėjusi svetainė įkurta 2006 metais gruodžio mėnesį. 2009 metų pabaigoje „Wikileaks“ pateikė sensacingą vaizdo įrašą, kuriame matosi, kaip JAV kareiviai iš sraigtasparnių šaudo į žmones Irako sostinėje Bagdade. Jau nustatyta, kad vienas iš „Wikileaks“ informacijos šaltinių – JAV kariuomenės seržantas Bredlis Meningas. Šis JAV kariškis dirbo vieno amerikiečių karinio dalinio karinės žvalgybos skyriuje analitiku ir turėdavo galimybę prieiti prie daugelio slaptų dokumentų. B. Meningas buvo slapta suimtas šių metų birželio pradžioje, apie jo areštą paskelbta tik rugpjūčio mėnesį. Vyksta tyrimas, šio JAV kariškio byla iki 2011 metų vasario mėnesio bus perduota teismui, teigiama, kad jam gresia iki 50 metų įkalinimo bausmė.

„Wikileaks“ įkūrėjas žurnalistas Džiulianas Assangas gimė 1971 metų liepos 3 dieną Australijoje, Taunsvilio mieste. Jo tėvas anksti paliko šeimą. Tuo metu mažajam Džiulianui buvo tik keli mėnesiai. Kai Džiulianui buvo vieneri metai, jo motina pradėjo gyventi kartu su keliaujančio cirko direktoriumi. Jis priklausė tuo metu garsiai A.Hamilton – Bern sektai, pagal kurios taisykles maži vaikai tūrėjo būti perduodami sektos vadovės globai. Motina nesutiko tai daryti, ir pradėjo slapstytis, per šešerius metus šeima daug keliavo ir pakeitė net per 20-imt gyvenamųjų vietų. Nuo 16 metų D.Assangas susidomėjo kompiuteriais, pasižymėjo kaip gabus programuotojas.

1991 metais G.Assangas buvo areštuotas už įsilaužimą į stambios Kanados verslo bendrovės kompiuterius. Jam grėsė kelių metų įkalinimo bausmė, bet jis buvo nuteistas tik 5000 dolerių bauda. 1995 – 2000 metais D.Assangas dirbo keliuose Australijos laikraščiuose, rengdavo pranešimus ir vienam Kanados interneto portalui. Šis žurnalistas pasižymi kaip anarchistinių pažiūrų žmogus, artimai bendraujantis su Švedijoje, Vokietijoje ir kitose pasaulio šalyse veikiančiomis Piratų partijomis. 2010 metu rugpjūčio mėnesį D.Assangas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Švedijos Piratų partija.

Populiarios svetainės pateiktoje medžiagoje yra daug informacijos apie įvairias šalis. Pateikiama nemažai informacijos apie padėtį Rusijoje ir pagrindinius Kremliaus lyderius. Ispanijoje veikiančios rusų mafijos ir įtakingų Rusijos valdžios pareigūnų ryšius nuo 1999 metų tiriantis žymus Ispanijos prokuroras A.Gonsalesas vienoje iš savo ataskaitų teigia: ,,Rusija – tai mafijos valdoma valstybė, kurioje mafijos klanai ir valdžios struktūros susilieja į vieną darinį“. JAV diplomatai savo dokumentuose taip įvardija padėtį Rusijoje: ,,Rusija – tai labai korumpuota kleptokratija, tai santvarka, kurioje dominuoja saugumiečių klanai ir kriminalinės struktūros“. JAV diplomatų atskaitose yra ir viešų paslapčių: kad Rusijos premjeras V.Putinas palaiko itin artimus ryšius su Italijos premjeru S.Berluskoniu, pastoviai lankosi jo viloje Sardinijoje. „Wikileaks“ paskelbtuose dokumentuose užsimenama ir apie pagrindinį Kremliaus ideologą V.Surkovą. Kai kurių JAV diplomatų V.Surkovas įvardijamas kaip „Kremliaus gangsteris”, ,,gudrus ir dviveidis politinių žaidimų meistras“.

Nepalankiai atsiliepiama ir apie artimiausią V.Putino bendražygį, vicepremjerą I.Sečiną. Štai viename slaptame dokumente, kuriame minimi JAV diplomatų ir Rusijos žurnalistų pokalbiai, pateikiama raudonai pabrėžta žurnalisto V.Pribylovskio citata – „Sečinas – antras žmogus šalyje. Jis yra tipiškas „pilkasis kardinolas”, vengiantis didesnio viešumo, ir jo valdžia – tai šešėlinė valdžia. Sečino statytiniai turi didelę įtaką Rusijos valstybinėse korporacijose“. JAV diplomatų dokumentuose I.Sečinas vadinamas ir „Rusijos Rišelje”, ir kitokiais išraiškingais epitetais. Rusijos politologas Antonas Orechis teigia: „Kažko labai sensacingo apie Rusiją „Wikileaks“ dokumetuose neaptikau. Bet pateikiama nemažai įdomių detalių, kurios turėtų būti ypač įdomios už Rusijos ribų gyvenantiems žmonėms“.

„Wikileaks“ paskelbtuose dokumentuose pateikiama ir nemažai informacijos apie Lietuvą. Yra įdomių epizodų dėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovo A.Anušausko veiklos. Teigiama, kad jis pokalbiuose su JAV diplomatais prašė šių pareigūnų, kad šie spaustų Lietuvos prezidentę D.Grybauskaitę dėl to, kad ji sutiktų dėl Gvantanamo kalinio įsileidimo į Lietuvą. Prezidentė pareiškė, kad kol nebus ištirta galimo CŽV kalėjimo Lietuvoje istorija, Gvantanamo kaliniai Lietuvoje nebus apgyvendinami. Pats A.Anušauskas teigia, kad tokių epizodų jis neprisimena. Pateikiama ir kiek kitokia informacija – štai 2008 metų rugpjūčio mėnesį Rusijos ambasadorius Lietuvoje G.Čchikvadzė atvirai grasino Lietuvos pareigūnams dėl to, kad šie palaiko Rusijos kariuomenės puolamą Gruziją. Rusijos ambasadorius teigė: „Tai gali turėti neprognozuojamų pasekmių“.

Nuo lapkričio vidurio prasidėjo tikra D.Assango medžioklė. Dar lapkričio 16 dieną Australijos, Vokietijos, Prancūzijos ir dar kelių šalių laikraščiuose ir interneto svetainėse paskelbta, kad artimiausiu metu prasidės aršus puolimas prieš „Wikileaks“ įkūrėją. Ši informacija pasitvirtino. Vos po kelių dienų prasidėjo D.Assango persekiojimas. Jis vėl buvo pradėtas kaltinti išprievartavimu, paskelbta jo paieška.

Ši paslaptinga ir abejotina istorija dėl tariamo išprievartavimo prasidėjo 2010 metų rugpjūtį, kai dvi moterys – Švedijoje gyvenančios žurnalistė Ana Ardin ir fotografė Sofija Vilen apkaltino tuo metu Švedijoje viešėjusį D.Assangą jų išprievartavimu. Švedų teisėsaugos pareigūnai kelias savaites vykdė tyrimą, bet kaltinimų ,,Wikileaks“ įkūrėjui taip ir nepateikė. Abi šios moterys įvardijamos kaip nepasižyminčios gera reputacija, teigiama, kad jos artimai susiję su keliomis tarptautinėmis korporacijoms, vykdančiomis tiek ekonominio šnipinėjimo operacijas, tiek ir vystančiomis plataus masto korupcinę veiklą. A.Ardin buvo ne kartą suimta įtariant, kad ji užsiima ekonominiu šnipinėjimu, o S.Vilen – bulgarų kilmės fotografė, kadaise buvusi 2006 metais Stokholme nunuodyto serbų mafijos boso draugė.

Tačiau lapkričio pradžioje tyrimas dėl tariamo išprievartavimo atnaujintas, o lapkričio 18 dieną Geteborgo tarptautinė prokuratūra išdavė orderį dėl D. Assango arešto. Po kelių dienų Interpolas išdavė „Wikileaks“ įkūrėjo tarptautinį arešto orderį. Gruodžio 1 dieną Didžiosios Britanijos policijos pareigūnai pareiškė, kad D.Assangas gyvena šioje šalyje, kad yra žinomi telefono numeriai, kuriais naudojasi šis žurnalistas, žinoma ir jo gyvenamoji vieta.

Bet, jų teigimu, jie kol kas nesirengia žurnalisto suimti, nes atlieka savo tyrimą, renka duomenis, ar kaltinimai D. Assangui yra pagrįsti. Gruodžio 3 dieną išplatintas pranešimas, kad suėmus D.Assangą, „Wikileaks“ paskelbs ,,informacinę bombą“ – itin slaptus ir sensacingus dokumentus. Pranešime teigiama, kad tai bus ,,super bomba, kuri sudrebins pasaulį”. Vienas iš stambiausių Šveicarijos bankų, kuriame randasi viena iš „Wikileaks“ sąskaitų, tikrina sąskaitos savininko duomenis. Banko tyrimas prasidėjo gruodžio 4 diena ir truks kelias savaites. D.Assango advokatas Markas Stefansas pareiškė, kad “D.Assango persekiojimas turi politinius motyvus”.

„Wikileaks“ jau skelbia ateities planus – 2011 metais žada paskelbti sensacingus duomenis apie stambių finansų, farmacijos ir energetikos kampanijų veiklą.

Nuotraukoje: JAV kariuomenės seržantas Bredlis Meningas, kuris, kaip įtariama, padėjo „Wikileaks“ portalui gauti konfidencialios, slaptos informacijos.

2010.12.09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *