R. J. Dagys: ar dėkosime Vyriausybei už tai, kad pensijos bus pakeltos 16 kartų mažiau nei turėjo būti pakeltos?


Vyriausybė nepraleidžia progos pasigirti, kad didina pensijas. Suprantama, kad žmonės, ypač senyvo amžiaus, vos galą su galu suduriantys, visada dėkingi, kai jiems kažkas papildomai duoda bent vieną eurą.

Žinoma, vidutinis pensijų padidinimas 7€ kitais metais yra į pliusą, o ne į minusą.

Tačiau turėtume būti atidesni ir paskaičiuoti, kiek gi turėjo būti padidintos pensijos?

Ankstesnė Vyriausybė 2012 m., dar krizei nepasibaigus, atkūrė vidutines pensijas į lygį iki krizės. Tada, jeigu pensijas palygintume su vidutine darbo alga, jos sudarė 45,5 proc. nuo vidutinių draudžiamųjų pajamų (VDU). Nuo to laiko, prisidengiant įvairiais socialinių modelių kūrimais, vidutinė pensija nebuvo keičiama. Ir ji nuosekliai, lyginant su vidutiniu darbo užmokesčiu, mažėjo. Šiais metais pensijos, lyginant su VDU, yra 42,2 proc.

Kitais metais planuojamas šioks toks pensijų padidinimas, bet net ir su tuo padidinimu, lyginant su šiais metais ir lyginant su vidutiniu darbo užmokesčiu, bus mažesnės. Ir tai daroma ekonomikos augimo sąlygomis, kai galima ir reikia didinti pensijas. Krizės sąlygomis, kai nėra pinigų, tai padaryti yra sudėtinga, bet ekonomikos augimo sąlygomis to nedaryti, tai jau yra ciniškas požiūris į pensininkus. O kiek galėjome padidinti pensijas?

Ši valdančioji dauguma kasmet iš „Sodros“ biudžeto leido paimti kitoms valstybės reikmėms daugiau nei milijardą litų. Ne išimtis ir šie metai.

Nors Valstybės kontrolė yra aiškiai ir nevienareikšmiškai pasakiusi, kad toks biudžeto formavimas yra netinkamas. Jis turi būti formuojamas laikantis aiškaus principo – visos papildomos išlaidos, kurios yra užkraunamos „Sodrai“ (tam kapšui pinigų iš kurio mokamos pensijos ir kitos draudimo išlaidos) turi būti dengiamos iš valstybės biudžeto arba pasiskolintų lėšų.

Šito principo nesilaikoma. Kiekvienais metais tokiu būdu atimama daugiau milijardo litų iš pensininkų ir išdalijama kitiems valstybės poreikiams.

Šiais metais, jeigu būtume laikęsi Valstybės kontrolės išvadų, „Sodros“ biudžetas būtų viršytas 276 milijonų eurų. Dabar planuojamas jo deficitas. Esant deficitui, „Sodra“ negali ne tik gerokai didinti pensijų, bet ir atsidėti pinigų juodai dienai. Jei ekonominė krizė mus vėl ištiktų, bet kuri Vyriausybė, kuri bebūtų valdžioje, bus priversta mažinti pensijas, nes rezervų nelieka, nebus iš ko amortizuoti sunkmečio. Mes siūlėme atsidėti juodai dienai, bet šiai nuostatai Seimas nepritarė.

Pastarieji 4 metai, kai buvo galima sutvarkyti ateities pensininkų likimą, praleisti veltui. Netgi socialinio modelio dalis, siejama su „Sodros“ reforma, net nesvarstoma. Jos ir svarstyti nėra kaip, kadangi ten yra pasiūlyta kelti pensijas neturint pinigų, nenurodant jokių šaltinių.

Galima sakyti, kad prarastas geriausias laikas, kai demografinė situacija dar leido spręsti šias problemas. Ateityje, dramatiškai augant pensininkų skaičiui, to padaryti bus beveik neįmanoma. Ateities pensininkų likimas visiškai sukomplikuotas, prisidengiant mistiniu socialiniu modeliu.

Taigi suskaičiavus viską, ką paima valstybė iš pensininkų, gauname sumą, kuri yra 16 kartų didesnė nei dabar reikalingas pinigų kiekis, kuris numatytas nežymiam pensijų pakėlimui.

Pabrėžiu, tie pinigai yra pensininkų pinigai, tai kodėl jie turėtų Vyriausybei dėkoti už tai, kad iš jų atėmė 16 kartų daugiau ir išmokėjo tik nežymią jų uždirbtų pinigų dalį?

Nėra už ką dėkoti. Priešingai – reikia garsiai pasakyti: atiduokit mūsų pinigus, nes tai yra mūsų pinigai, o ne pinigai priešrinkiminiams įsipareigojimams finansuoti.

Nuotraukoje: Seimo narys Rimantas Jonas Dagys.

Informacijos šaltinis: tsajunga.lt portalas.

2015.12.19; 02:12

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *