Rizikos šeimos turi gauti realią ir greitą pagalbą


Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Alytaus rajone, Daugų seniūnijoje, Rimėnų kaime, kur su socialinės apsaugos ir darbo ministre, rajono meru, socialiniais darbuotojais, globėjais ir socialinės rizikos šeimomis aptarė, kokių veiksmų imtis siekiant padėti probleminėms šeimoms ir jose augantiems vaikams.

Prezidentė socialinės atskirties ir smurto mažinimą yra įvardijusi vienu iš svarbiausių valstybės prioritetų.

Alytaus rajono savivaldybė yra vienas iš pavyzdžių, kaip galima realiai padėti rizikos šeimoms išeiti iš užburto socialinės atskirties rato. Savivaldybė prisiėmė lyderystę 3 srityse – padeda surasti vaikams globėjus, užuot atidavus juos į vaikų globos namus, teikia operatyvią pagalbą riziką ir smurtą patiriančioms šeimoms bei gelbsti norinčiuosius atsikratyti priklausomybės nuo alkoholio. Alytaus rajono savivaldybės iniciatyvos rodo, kad priemonių padėti rizikos šeimoms yra, tačiau akivaizdžiai stokojama koordinacijos valstybiniu mastu.

„Lietuvoje turime veiksmingų socialinės pagalbos projektų, tačiau apstu ir tokių atvejų, kai nenorima matyti problemų. Dauguma savivaldybių paliktos savarankiškai ieškoti sprendimų, kaip padėti rizikos šeimoms, o valstybės lygmeniu nėra koordinuojama vaiko teisių priežiūra, neveikia smurto prevencija. Kol nebus valstybinio požiūrio ir atsakomybės, tol šios šeimos ir jų vaikai skęs savo problemose“, – sako Prezidentė.

Pasak Prezidentės, per 25 nepriklausomybės metus išsprendėme daugybę strateginių klausimų valstybėje, tačiau vis dar neužtikriname teisės visiems Lietuvos vaikams augti saugiems. Vyriausybė turėtų nutarimu įtvirtinti bendrą tvarką, kaip savivaldybėms dirbti su rizikos šeimomis ir užtikrinti vaikų saugumą.  

Rizikos šeimoms turi padėti ne tik socialinis darbuotojas, užpildantis anketą ar formaliai sudarydamas darbo su šeima planą. Vyriausybei būtina numatyti aiškius ir griežtus įpareigojimus visoms institucijoms teikti informaciją vaiko teisių specialistams apie padėtį šeimoje. Dabar neretai institucijos dirba kiekviena atskirai, kai kada net vengiama informuoti, kad vaikas šeimoje yra nesaugus ir neprižiūrėtas.

Siekiant užtikrinti vaikų saugumą ir darbo su rizikos šeimomis kontrolę, jau nuo vasario pradės veikti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sudaryta mobili grupė. Ši grupė objektyviai vertins socialinės rizikos šeimų padėtį, teiks pagalbą savivaldybėms ir padės užtikrinti vaiko teisių apsaugą. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis daugiausia socialinės rizikos šeimų yra Radviliškio, Pasvalio, Širvintų, Zarasų, Kupiškio, Kėdainių, Šilutės, Rietavo, Pagėgių, Birštono savivaldybėse.

Vyriausybė taip pat turi numatyti vieningus darbo su socialinės rizikos šeimomis standartus, aiškiai klasifikuoti šeimų rizikos lygį, teikti kompleksines paslaugas šeimai – psichologo, mediko pagalbą, ugdyti socialinius įgūdžius. Taip pat būtina stiprinti vaikų globą šeimose, ieškant globėjų, juos apmokant ir padedant globoti vaikus.

Šalies vadovės teigimu, įstatymai svarbu, tačiau svarbiausias yra pačių žmonių ir vietos bendruomenės noras padėti kaimynystėje gyvenančioms rizikos šeimoms.

Šiuo metu socialinės rizikos šeimose gyvena 20 tūkst. vaikų, dar apie 3,5 tūkst. vaikų auga vaikų globos namuose.  

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje; prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2016.01.28; 19:54

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *