RTVi laidoje “Osoboje mnenije” – ypatingoji Viktoro Šenderovičiaus nuomonė ( 1 )


Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt domisi per Rusijos RTVi kanalą transliuojamomis diskusijų ir ginčų laidomis “Osoboje mnenije”. Ne sykį esame skelbę žymių Rusijos politikos komentatorių, rašytojų, žurnalistų Leonido Mlečino, Valerijos Novodvorskajos, Julijos Latyninos nuomonių vertimus.

Šiandien savo skaitytojams pateikiame  pokalbio su Viktoru ŠENDEROVIČIUMI vertimą. Paskutiniojoje diskusijų laidoje “Ypatingoji nuomonė” ponas Viktoras Šenderovičius diskutavo apie ritualinę žmogžudystę Kazanėje, “Reichstago padegimą, galimus pavojus stačiatikybei, rusiškus idiotizmus ir net multiplikacinio filmo “Na, palauk” likimą.

Ypač mūsų dėmesį patraukė V.Šenderovičiaus įžvalgos, kai per daug griežtos bausmės sukelia dar daugiau problemų … būtent persekiotojams, o ne persekiojamiems.

Sergejus Korzunas

Visiems labas vakaras, Sergejus Korzunas prie vedančiojo mikrofono, o prie svečio mikrofono – Viktoras Šenderovičius programoje „Ypatingoji nuomonė“. Tai radijas “Echo Moskvy” ir televizijos kanalas RTVi.

Svarbiausias šios dienos įvykis – dviguba žmogžudystė Kazanėje su visai konkrečiu užrašu anglų kalba. Sprendžiant iš visko, pateikiama fotografija, jeigu tai autentiška fotografija. „Laisvę Pussy Riot“ užrašyta krauju, manoma, aukų krauju. Ar esama ypatingos nuomonės apie tai?

Viktoras Šenderovičius

Taip. Keletas žmonių, su kuriais pasidalijau apie tai nuomonėmis, prisiminėme žodžių junginį „Reichstago padegimas“. Ir šiandien Piteryje nužudymas su ikona, ir tie kryžių vertimai, visa tai kartu. Toks visuminis Reichstago padegimas. Kad terminologija būtų suprantamesnė, taigi – kas yra Reichstago padegimas? Kada staiga užsidega nei iš šio, nei iš to? Kai išaiškėja, kad normalioje politinėja kovoje valdžia pralaimi.

1934 metų pradžioje paskelbti nevilties kupini Gebelso laiškai Fiureriui ir atvirkščiai: pralaimim. Smarkiai krenta populiarumas, Na, žinoma: atėjo į valdžią su populistiniais lozingais, o dabar reikia kažką daryti, o nieko be vagysčių, korupcijos ir „buvo jūsų, dabar mūsų“, kaip dera, nėra. Vadinasi, aišku, kad pozicinėje kovoje šansų nėra – pralaimėsim. Nieko kito, kaip tik rėkti ir vogti, negalime.

Ir staiga – Rechstago padegimas, ir išaiškėja, kad svarbiausia visuomenei mesta tema – ne korupcija, ne valdžios užgrobimas, o „faterladas pavojuje!“ („tėvynė pavojuje!”). Šaunieji 20-mečiai kelia galvas? Kovotojai su didžiąja Vokietija nori mus įtraukti į chaosą. Ir tada jau smulkmenos neberūpi. Koks ten teismas? Kokie ten sąžiningi rinkimai? Kokia ten žiniasklaida? Visi ginti faterlando! O faterlandas pas mus Rusijoje – tai kas toks? Na, 1933–34-aisiais – fiureris, suprantama…

S. Korzunas

Tai ypatinga situacija.

V. Šenderovičius

Žinoma, ypatinga situacija. Ir čia detalės niekam nerūpi. Kas už Vokietiją, tas už fiurerį – viskas, jokių klausimų! Visi, kas prieš fiurerį, jie prieš Vokietiją, tai Vokietijos priešai! Viskas, tema keičiama. Kai staiga ima sproginėti namai, įeiti vahabitams, taip? Kada tai atsitinka? Kai staiga išaiškėja, kad valdžia pati natūraliai neišsilaiko.

2000 metais – vėlyvojo Jelcino, kuris smarkiai skiriasi nuo ankstyvojo Jelcino, nes ten arti nėra jokių demokratų, visi generolai, čekistai, ypatingieji su nelengva skraiste jau patriotiškos leksikos, korporacija rinkimuose neturi jokių šansų. Vadinasi, savaime – vienu atveju ateina Ziuganovas, kitu atveju ten gal Javlinskis, bet jau jokiu būdu ne jis ir joks jo statytinis. Bet va čia kaip tik labai laiku – staiga Basajevo žygis į Dagestaną. Tai visiškai tipinė situacija.

Noriu pabrėžti, kad gruodžio mėnesį politinių jėgų išsidėstymas labai paprastas. Yra partija sukčių ir vagių – prieš Rusijos gyventojus. Štai kas gavosi. Štai yra Rusijos gyventojai diapazone, atleisk, Viešpatie, nuo Dmitrijaus Bykovo iki Belovo, nuo Ulickajos iki Diavažin ko. Štai Rusijos gyventojai plačiame, pačiame plačiajame diapazone – prieš prasivogusią korporaciją. Ir būtent taip atrodė pasiskirstymas į polius. Žiūrėk, kaip tai atrodo šiandien, kaip nuostabiai tai atrodo šiandien! 

S. Korzunas

Viktorai, vis dėlto pabandykime papunkčiui išsiaiškinti. Buvo sakyta „Reichstago padegimas“, tai labai jau raiškiai. Nejaugi jūs tokios blogos nuomonės apie valdžią, kad ji negalėjo surengti ko nors stambesnio? Kai Putinas kalbėjo apie galimą sakralinę auką, na, ne apie dviejų moterų nužudymą Kazanėje? Su kryžiaus nuvertimu, atkreipsiu dėmesį, jeigu mes kalbame apie pakankamai atokų kaimą. Na, vienas atvejis buvo mieste, kitas kaime? Na, pažiūrėjo kaip “Femen” tai darė ten pas juos, Ukrainoje, visi matė tą vaizdelį, ir paprasčiausiai pakartojo.

V. Šenderovičius

Yra įvairių variantų. Supratau klausimą.

S. Korzunas

Tai yra dingstį. Kokią dingstį? Surinkti visa tai į vieną visumą – Reichstago padegimą? Reichstagas buvo Berlyne, Vokietijos sostinėje.

V. Šenderovičius

Prašom atleisti, informacinėje erdvėje programoje “Vesti” – tai jau visuma! Kryžiaus nuvertimas, žmogžudystė Kazanėje ir reikalavimas išlaisvinti “Pussy Riot”.

S. Korzunas

Na, kad apie tai kalba Rusijos stačiatikų cerkvė, tai suprantama.

V. Šenderovičius

Informacinėje erdvėje – tai jau visuma. Na, tai jauna provokatorė Potupčik jau pasakė, kad “Pussy Riot” aptaškytos krauju. Beje, portale “Echo Moskvy”. Žiūrėk: blogiausia su tiesa, kaip sakė Ježis Lecas, reikalai klostosi tais laikais, kai viskas gali būti tiesa. Atsakomybę už kryžiaus nuvertimą prisiėmė kažkokia kairioji idiotiška revoliucinė organizacija?

S. Korzunas

Kurios niekas iki tol nežinojo ir, tikriausiai, nesužinos.

V. Šenderovičius

Taip. Gal ir nesužinos. Negalima atmesti, kad tai piaras. Negalima atmesti, kad iš tikrųjų idiotai. Aš apie tai jau rašiau. Na, nenoriu pats savęs cituoti, bet tai – kritimo kampas lygus atspindžio kampui. Ir aš jau sakiau: jeigu Patriarchas gali agituoti už Putiną, tai, vadinasi, galima cerkvėje raginti Dievo Motiną pasiimti Putiną. Jeigu galima po to mergaites apvynioti geležine spirale ir „siųsti į Sibirą“, vadinasi, laukite kryžių vertimo.

Tęsiant temą, nes tai atsitiko jau po to: jeigu stačiatikiai – karūnos nešiotojai, na, ne stačiatikiai, suprantama, o tie, kurie vadina save stačiatikiais karūnos nešiotojais – (rus. – Chorugvenoscy) gali su plytomis užeiti į erotikos muziejų, na, tai laukite su dirbtiniais organais šventykloje. Iš erotikos muziejaus irgi susiruoš ir ateis į šventyklą. Paskui nesiskųskite. Vadinasi, tai idiotizmo ir agresijos savitarpiškas augimas. Tai, apskritai, tam tikra prasme, tingiai įsiplieskiantis, kol kas dar gana tingiai, bet aiškus pilietinis karas.

S. Korzunas

Tai yra kritinė masė pilietiniam karui dar nesusikaupė, jeigu jūs sakote, kad įsiplieskia tingiai?

V. Šenderovičius

Žinoma, dar nesusikaupė. Bet pastebėsiu, kad administracija daro viską šitam karui! Administracija, kuri aiškiai yra vienoje pusėje. Nes aš negirdėjau pranešimų, kad būtų sulaikytas žmogus su plyta erotikos muziejuje.

S. Korzunas

Kokia prasmė administracijai tai daryti?

V. Šenderovičius

Administracijai prasmė tokia, ką aš jau sakiau – lygi politinė tikrovė. Pernai gruodį administracija neturėjo jokių šansų. Jie nelaimi rinkimų, jie – sukčiai ir vagys.

S. Korzunas

Ne, gi pusę surinko Putinas, ar ne?

V. Šenderovičius

Jis surinko, turėdamas tokius administracinius resursus ir šitaip skaičiuojant. Aš dabar kalbu apie tai, kad jeigu įsivaizduosime, kad politinis gyvenimas normalus, teka tarsi plati upė, tai aišku, kad laikas dirba prieš Putiną. Jis jau sukaupė didžiulę neigiamą masę. Aš jums sakau: gruodį – sukčių ir vagių partija – ir niekas neperklausia, kokia tai partija. Tai, kad jis neteisėtas, ir tie rinkimai tiek teverti, kaip ir Lukašenkos rinkimai, tai jau maždaug suprantama.

Kartoju, jeigu nebūtų pakeista tema, tai mes būtume svarstę korupciją, dvarus, smurtą, valdžios užgrobimą. Mes būtume svarstę jį ir jų veiklą pagal daugelį Baudžiamojo kodekso straipsnių. Dabar mes svarstom pavojų stačiatikybei ir šalies vienybei. Šia prasme, kartoju, – tas pats atsitikimas Kazanėje – kokie variantai? Na, panagrinėkime visus variantus, štai, teoriškai visus. Taip, gali būti, kad tas žmogus paprasčiausiai nustumia nuo savęs, bando perjungti bėgius.

S. Korzunas

Visai galimas dalykas.

V. Šenderovičius

Gali taip būti? Gali. Kodėl negali? Negali būti, kad tą žmogžudystę įvykdė tie, kurie ragino išlaisvinti “Pussy Riot”.

S. Korzunas

Viktorai, bet juk visada paskui kokio nors judėjimo lyderius eina didžiulė masė žmonių, kurių dalis, ir reikšminga dalis, gali išpažinti visiškai kitus kovos už valdžią, už tą idėją būdus.

V. Šenderovičius

Ne, minutėlę. Būdas – tai labai svarbus dalykas. Nužudymas – tai tokia priemonė, kuri bet kokį tikslą padaro nesvarbiu. Visi žmogžudžiai dega tame pačiame pragare. Tie, kurie žudė už kryžių, už šešiakampę žvaigždę ar Mahometą – kartu su tais, kurie žudė už kūjį ir pjautuvą, jie ant vienos keptuvės. Žmogžudžiai – kartu.

Skiriasi kaip tik priemonės. Taigi, tai buvo Ulickajos skaitytojai, o tie buvo Jurskio žiūrovai? – tas žmogus ar tie žmonės, kurie žudė ir rašė? Manau,  ne – mažiausiai todėl, kad Ulickajos skaitytojai – raštingi ir būtų parašė šauktuką ne po žodžio Free, kas sudaro įspūdį, kad akcija nemokama. Vadinasi, tai kiti.

Ar tai gali būti? Gal paprasčiausiai beprotis? Gal. Gal atitraukia nuo savęs įtarimus? Gal. Bet! Kelkime klausimą kitaip. Ar tai instrumentuotė tų, kurie dabar valdžioje? Atsakymas: taip. Tai, ką mes žinome apie korporaciją, iš kurios atėjo Vladimiras Putinas, nedaro tokio varianto neįmanomu, mažų mažiausiai. Štai apie Ulickają – na, visiškai nesutampa. Apie Putiną – negalima sakyti, kad nesutampa. Gal taip, gal ne…

S. Korzunas

Na, kažkokia labai netiesioginė, man atrodo, įrodymų sistema. Breivikas, manau, be “Mein Kampf” yra skaitęs ir kitokių knygų, taip pat, tikriausiai, ir gerų, ypač vaikystėje.

V. Šenderovičius

Žiūrėk, teisme tai ne įrodymas. Logikos požiūriu, paprastos žmoniškos logikos. Na, mes sakome, kad tai įmanoma – arba tai neįmanoma. Mano atsakymas taikant korporacijai, iš kurios išėjo Liudmila Ulickaja (toji korporacija vadinasi „rusų inteligentija“). Atsakymas šitai korporacijai taikytinas „neįmanoma“. Taikant KGB atsakymas – „gali būti“.

Štai atsakymas į klausimą, daugiau nieko pasakyti negalima. Aš tik noriu pastebėti, kad kai žmogžudį sugaus (aš tikiuosi, kad sugaus) ir išaiškės, kad jis joks ne kovotojas už “Pussy Riot”, greičiausiai apie tai praneš, bet ne taip išraiškingai ir smulkiai, kaip buvo apie tai pranešta, ir riebiai. Ir provokatoriai neatsiims savo žodžių. Vyksta labai galingas ideologinis apdorojimas. Dienotvarkė – ir čia Putinas dar kartą, šiame drumstame lauke nugalėjo, ir jo politiniai technologai nugalėjo – dienotvarkė nuo gruodžio pasikeitė.

Gruodį tai buvo plati rusų visuomenė prieš vagių valdžią. Šiandien jis jau stačiatikių ir valstybingumo tvirtovė. Kas prisimins, kad rinkimai buvo pavogti? Kas prisimins tas klastotes? Kur informacinėje erdvėje Rusijoje Nemcovo pranešimas apie tos korporacijos dvarus ir veiklą, kooperatyvą „Ozero“, ir kur istorija su tuo išlyginimu?

S. Korzunas:

Na, pranešimas, kaip ten, septinta ar devinta senutė, kuri iškrito pro langą…

V. Šenderovičius:

Štai žiūrėk: labai svarbią lygtį transliuoja žiniasklaida. “Pussy Riot” gynėjai prilyginami krikščionybei, krikščionybės priešai ir dabar (nuo šiandien, ačiū pilietei Potupčik) lygūs žmogžudžiams! Tai kalama ir dar bus kalama. Vadinasi, kaip Liudmila Ulickaja, Sgtrugackiai, Jurskis ir visi kiti, Germanas, Žvaneckis, štai jie visi… mes visi, plačiai – mes. Normalūs žmonės pirmenybę teikia mielaširdingumui ir įstatymui. Staiga išaiškėja, kad a) stačiatikystės priešai, b) žmogžudžiai. Labai miela lygtis.

(Bus daugiau)

Nuotraukoje: laidos “Osoboje mnenije” svečias politikos apžvalgininkas Viktoras Šenderovičius.

2012.09.03

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *