Rusija pagrobė ukrainiečių lakūnę Nadeždą Savčenko


Ukrainiečių lakūnė Nadežda Savčenko, pakliuvusi į nelaisvę Lugansko srityje ir pervežta į Rusiją, lieka suimta iki rugpjūčio 30-osios. Ukrainos pilietė, kuri dabar yra Voronežo areštinėje Nr. 3, kaltinama talkininkavusi VGTRK (Rusijos valstybinė televizijos ir radijo kompanija) žurnalistų Igorio Korneliuko ir Antono Vološino nužudyme šių metų birželio 17-ąją.

Tariama, kad Nadežda dalyvavo kautynėse, kuriose žuvo Rusijos televizijos kompanijos bendradarbiai. Ukraina ir tarptautinės teisių gynimo organizacijos reikalauja išlaisvinti Nadeždą Savčenko, tvirtindamos, kad jos pervežimas į Rusiją iš Ukrainos teritorijos neteisėtas ir labai panašus į grobimą.

Rusijos valdžia bando aiškinti, kaip Nadežda Savčenko, paimta į nelaisvę Ukrainoje, pateko į Voronežą: pasak TK (Tyrimo komitetas) versijos, Savčenko atvyko į Rusiją pati, kaip pabėgėlė. Ukraina spaudžia: lakūnė, patekusi į nelaisvę separatistams Lugansko srityje, perduota Rusijos teisėsaugai neteisėtai.

Anksčiau Ukrainos prezidentas Piotras Porošenka pavedė išsiaiškinti, būtent kaip Savčenko atsidūrė Rusijoje, o Ukrainos URM dėl to pareiškė protestą Rusijos Federacijai.

33 metų amžiaus Ukrainos KOP šturmanė, anksčiau, beje, tarnavusi Irake Ukrainos taikdarių kontingento sudėtyje, pateko į nelaisvę separatistams prie Sčastje miesto Lugansko srityje, kur kovojo savanorių specialiojo bataliono „Aidar“ sudėtyje. Internete buvo įdėtas lakūnės apklausos vaizdo įrašas.

Rusijos teismo institucijų paskirtas Nadeždai Savčenko advokatas savaitės viduryje bandė ginčyti aukštesnėje instancijoje Voronežo srities Novousmansko rajono teismo liepos 9 dieną išrašytą nutartį areštuoti, bet suimtajai areštas vis tik buvo paliktas. Srities teismas vyko uždaru režimu, nedalyvaujant spaudai, o pati Savčenko tuo metu buvo Voronežo areštinėje. Apie bylos perspektyvas advokatas kalba miglotai:

– Savčenkos advokatu tapau, galima sakyti, atsitiktinai: dirbu pagal paskyrimą. Kadangi Nadežda čia, Rusijoje, nieko neturi, tai nebuvo, kas sudarytų su ja susitarimą. Suprantama, ji nepažinojo jokių advokatų.

– Kokios advokato požiūriu atrodo jums karo lakūnės Nadeždos Savčenko, kurią labai keistu būdu išvežė iš Ukrainos teritorijos į Rusiją ir dabar kaltina talkinus nužudyme, bylos perspektyvos?

– Jūs gi suprantate, kad mano galimybės teikti bet kokią informaciją ribotos. Pirmiausia, kad nepakenkčiau jai. Antra – tai, tikriausiai, sau, nes pasirašiau pažadą neviešinti. Yra advokato paslapties ir tyrimo paslapties sąvoka. O byla įdomi. Manau, ten yra darbo.

– Kokia bus jūsų gynybos strategija?

– Strategija irgi priskiriama advokato paslapties kategorijai. Strategija nenumato viešinimo.

– Rusijos Tyrimo komitetas tvirtina, kad Nadežda Savčenko atvyko į Rusiją kaip pabėgėlė. Tarptautinės organizacijos tvirtina, kad ji neteisėtai išvežta iš Ukrainos į Rusiją, kur kaltinama talkinusi nužudyme. Jūs kaip nors išnaudosite gynyboje tą nesutapimą?

– Mes jį jau išnaudojame.

Ar ji tiki Rusijos teisingumu? Ar supranta, kad tai farsas?

– Tikėjimo klausimas – tai abstraktus klausimas. Ta tema galima ilgai samprotauti, – mano jos advokatas.

Penktadienio vakarą advokatas Maikas Feiginas, žymus savo aktyvia pilietine pozicija ir dalyvavimu skambiuose politiniuose procesuose (pavyzdžiui, Pussy Riot byloje), savo Twitter‘yje pranešė, kad Nadežda Savčenko – jo ginamoji. Pranešama, kad Feiginą kartu su keliais kitais advokatais Savčenko giminaičiams pasiūlė Ukrainos URM. Iki susitikimo su suimtąja Feiginas atsisakė komentuoti konkrečius kaltinimo jai aspektus, tačiau pažadėjo „visiems ukrainiečiams“ padaryti viską, kas įmanoma, „kad išgelbėtų Nadeždą“.

Voronežo teisių gynėjai, anksčiau pažadėję sekti Nadeždos Savčenko likimą, apsilankė pas ją areštinėje. Pasak teisių gynimo organizacijos „Rusija be kankinimų“ regioninės Visuomeninės stebėtojų komisijos vadovo Anatolijaus Malachovo, Nadeždos fizinė būsena gera, skundų dėl laikymo ir darbuotojų elgesio ji neturi. Ji paprašė teisių gynėjų kavos ir cigarečių, o taip pat savo dydžio avalynės ir drabužių.

– Ji laikoma viena keturių vietų kameroje su karštu ir šaltu vandeniu, turi moteriškus reikmenis, muilo ir rankšluostį. Kamera švari. Izoliatorius atitinka Europos konvencijos reikalavimus. Uždaras sanitarinis mazgas, praustuvė. Yra literatūros. Maistas normalus.

Kaip su ja elgiamasi?

– Jeigu su žmogum elgtųsi blogai, ji būtų įbauginta, užguita. Elgiasi ji laisvai, kalba rusiškai. Į klausimą, ar jai buvo panaudotos kokios nors fizinio poveikio ar spaudimo priemonės, atsakė „ne“. Niekuo nesiskundė.

Ji ko nors prašė?

– Perduoti jai kavos ir cigarečių, drabužių ir apavo tinkamo dydžio.

Kokia jos psichologinė būsena?

– Lyg ir normali. Vienintelis dalykas, į kurį atkreipiau dėmesį, kai aš pasakiau, kad esu liuteronų bažnyčios dvasininkas, ji išplėtė akis iš nuostabos: „Argi jūsų čia stačiatikiai nežudo?“ Sakau „Na ne. Mes kartu su stačiatikiais krikščionimis rengiame koncertus. Yra kalėjimo klausytojų konfesinė taryba“. Ji taip pat nustebo, kad mes, stebėjimo komisijos nariai, laisvai įeiname į areštinę.

Artimiausiu metu su Nadežda turi susitikti Ukrainos konsulas Maskvoje Genadijus Breskalenka, kuris yra Voroneže.

Ukrainos Teisingumo ministerija pradėjo rengti kreipimąsi į Europos Tarybą su reikalavimu pripažinti Nadeždą Savčenko įkaite, o tai leistų reikalauti išduoti ją iš RF. Savčenko gana gerai žinoma savo šalyje: dar iki politinės krizės Ukrainoje ji buvo kelių šou ir dokumentinių laidų apie ginkluotąsias pajėgas herojė.

Lakūnės jaunesnioji sesuo Kijevo architektė Vera Savčenko radijui Svoboda (Laisvės radijas) papasakojo, kad Nadežda – labai stiprus, ištvermingas ir talentingas žmogus.

– Nadeždai 33 metai, aš dviem metais jaunesnė. Mes gimėme ir užaugome Kijeve, lankėme mokyklą ir vaikų darželį, kur kalbėjome mova (ukrainiečių kalba). Kai Nadia buvo maža, ji buvo labai savarankiška. Aš visada būdavau jai kaip uodegėlė, o ji visada mane gindavo. Jos karinė karjera prasidėjo nuo geležinkelio kariuomenės, paskui ji perėjo į desantą, iš ten išvyko su taikdarių misija į Iraką. O grįžus ministras davė jai leidimą įstoti į Charkovo skrydžių institutą.

– Kokioje šeimoje jūs augote?

– Tėtis baigė agrarinę akademiją ir dirbo agrarinės žemės ūkio technikos inžinieriumi. Mama iš išsilavinimo modeliuotoja-konstruktorė. Dabar aš labiausiai sielvartauju dėl Nadeždos. Žinau, kad ji labai stipri. Ji daug ištvers. Bet moralinė artimųjų parama, žinoma, visada padeda, ir aš norėčiau su ja pasimatyti.

Teisių gynėjas, Maskvos Helsinkio grupės narys Valerijus Borščevas mano, kad Nadeždos Savčenko išvežimas į Rusiją labai panašus į pagrobimą.

– Suprantama, kad vis šita istorija – grynai propagandinio pobūdžio. Bet šita propaganda virsta realybe, ir toji realybė Nadeždai Savčnko grėsminga. Žinoma, jokio pagrindo pagrobti ir pervežti užsienio kariškį į kitą valstybę nėra. Iš esmės, tai žmogaus pagrobimas, ir taip gali būti vertinamas.

– Kaip toliau klostysis Nadeždos Savčenko likimas?

– Manau, kad ji paimta kaip įkaitė kokiems nors žaidimams ar susitarimams, kaip kažkoks koziris mainuose. Aš negaliu įsivaizduoti, kaip tai galima apiforminti teisiniu požiūriu. Manau, kad greičiausiai ją laiko kaip kortą mainams būsimose situacijose.

Rusijos ir užsienio žurnalistai irgi svarsto Nadeždos Savčenko likimą. Leidinys Los Angeles Times pažymi, kad Rusija gal panorės panaudoti Savčenko spaudimui Porošenkos vyriausybei, nes neseni Ukrainos armijos laimėjimai atstatant kontrolę kai kuriuose separatistų atraminiuose punktuose įkvėpė Kijevui drąsos atmesti Rusijos raginimus skelbti naujas paliaubas.

Tuo tarpu televizijos kanalas Dožd (Lietus) įsitikinęs, kad Nadežda Savčenko, nepriklausomai nuo istorijos baigties, taps vienu iš pagrindinių karo už Donbasą simbolių.

Nuotraukoje: narsioji Ukrainos lakūnė Nadežda Savčenko.

Informacijos šaltinis – Svoboda.org

2014.07.13; 07:12

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.