Rusijoje palaidotas žurnalistas, tapęs ekologinės kovos auka


Vakarų spauda pasakoja apie Chimkų žurnalisto Michailo Beketovo, kuris neseniai mirė ir ketvirtadienį buvo palaidotas, gyvenimą, veiklą ir vargus.

„Atsisveikinimas su rusų žurnalistu – kovotoju ir „nepatogiu žmogum“ – taip pavadintas straipsnis laikraštyje El Pais. Michailas Beketovas vadovavo laikraščiui "Chimkinskaja pravda" (Chimkų tiesa) ir kritikavo Chimkų municipalinę administraciją, primena autorius.

Paskelbus ciklą straipsnių apie Chimkų miško iškirtimą plentui nutiesti, M.Beketovui prasidėjo nemalonumai: užmušė jo šunį, susprogdino automobilį. „Žurnalistas apkaltino (tuometį – red.) Chimkų merą skatinus puolimą, bet meras, savo ruožtu, apkaltino jį šmeižtu ir padavė į teismą. Po to M.Beketovas buvo sumuštas, neteko dalies kaukolės ir galimybės tęsti profesionalią veiklą“, – sakoma straipsnyje.

M.Beketovo likimas – tragiškas paliudijimas, kas gali atsitikti žurnalistui, kuris rizikuoja savo profesija valdžios ir pinigų akivaizdoje, rašo laikraštis. Kas sumušė M.Beketovą, iki šio nerasti, nors, pasak ombudsmeno Vladimiro Lukino, įtariamųjų ratas labai siauras.

„Tyrėjams žinomi ir numanomi nusikaltimo vykdytojai, ir numanomi užsakovai, bet neužtenka procesinių galimybių šiems asmenims areštuoti“, – perpasakoja autorius velionio advokatės Stalinos Gurevič žodžius.

Daugelis komentatorių akcentuoja tai, kaip greitai valdžia suranda ir sulaiko riaušių Bolotnajos aikštėje dalyvius,  ir kaip atsainiai elgiasi ir ieško tų, kurie užpuldinėja žurnalistus.

„Rusų žurnalistas Michailas Beketovas: kančios ieškant teisybės“ – tokia Independent antraštė. „Atsisveikinant su Beketovu buvo mažai ašarų ir nė vienos sielvartingos dejonės. Viešpatavo sunki niūraus susitaikymo su likimu atmosfera: žmonės nykiai suvokė, kad dar vienas rusų žurnalistas brangiai sumokėjo už tiesos ieškojimus“, – rašo korespondentas Šonas Vokeris.

Kai kurie aktyvistai ir ekologai, protestuojantys prieš plento tiesimą per Chimkų miškus, taip pat buvo puolami, primena autorius. „Visos bylos neišaiškintos, išskyrus vieną: policija pareiškė, kad su puolimo organizavimu susijęs kažkoks Chimkų administracijos bendradarbis, bet taip ir nepranešė, kas buvo tas užsakovas“, – rašo Š.Vokeris. Pats M.Beketovas kaltino tuometį Chimkų merą Vladimirą Strelčenką. Tas neigė savo sąsajas ir teisėsi su M.Beketovu, tiesa, be rezultatų.

Dauguma iš tų, kas atėjo atsisveikinti su M.Beketovu, pasak autoriaus – mažos, bet ryžtingos žiniasklaidininkų bendrijos atstovai. Daugelis, pavyzdžiui, Olegas Kašinas, – patys buvo sulaukę grasinimų arba buvę užpulti.

Viena nejauna moteris pasiguodė, kad atėjo mažai „paprastų žmonių“, skirtingai nuo aktorių laidotuvių: „Žmonės mielai reiškia savo pagarbą tiems, kas vaidino didvyrius scenoje. Bet, deja, savo tikrųjų didvyrių mes nepripažįstame“.

„Rusijos žurnalistai gedi kritusio kolegos, kuris prieš 5 metus tapo užpuolimo auka“, – pabrėžia antraštėje The Guardian. „Michailas Beketovas nenuilsdamas nušviesdavo Chimkų, ramaus Maskvos priemiesčio, kamuojamo korupcijos, neteisėtumo ir ekologinių problemų, gyvenimą. Jis įsigijo priešų vietinėje administracijoje ir ne tik joje“ – rašo žurnalistė Miriam Elder.

2008 metais jis buvo žiauriai sumuštas ir paliktas mirti gatvėje. Ir vis dėlto liko gyvas, po penkerių metų net pradėjo iš naujo mokytis vaikščioti. Bet traumų padariniai vėliau tapo netiesiogine jo mirties priežastimi.

Tas, kas atėjo atsisveikinti su M.Beketovu į Žurnalistų namus, buvo „pasipiktinę, bet ne šokiruoti“, rašo autorė, primindama Politkovskajos, Safronovo ir „dar daugelio dešimčių“ žurnalistų likimą. Tie, kurie užpuldinėja žurnalistus, retai surandami.

Apie šią plento tiesimo Chimkuose situaciją autorė rašo: „Aktyvistai, vadovaujami Jevgenijos Čirikovos, tęsia savo kampaniją prieš plento tiesimą, nors ten dirbama visu pajėgumu. Jie apkaltino Prancūzijos kompaniją Vinci dalyvavimu projekte ir tvirtina, kad atkapstė ofšorinę schemą, su kuria susijęs kažkoks turtingas žmogus, artimas Vladimirui Putinui“.

Autorė taip pat cituoja kažkokią neįvardytą moterį, kuri per atsisveikinimą su M.Beketovu sakė: „Vyriausybė, kuriai nereikalinga tiesa, – tai banditų vyriausybė“.

Nuotraukoje: rusų žurnalistas Michailas Beketovas.

Informacijos šaltinis – inopressa.ru

2013.04.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *