Rusijoje per gaisrus supleškėjo net kelios karinės bazės


Rusijoje nuo liepos vidurio siaučia didžiuliai gaisrai. Dega miškai, pievos, durpynai, ištisi kaimai. Gaisruose jau žuvo 83 žmonės. Rugpjūčio 5-7 dienomis dėl miestą gaubiančių tirštų dūmų iš Maskvos negalėjo pakilti daugelis lėktuvų, buvo sutrikdytas oro uostų darbas. ,,Vnukovo“ ir ,,Domodedevo“ oro uostai visai nedirbo. Ir Nižnij Novgorodo oro uostas rugpjūčio 4-7 dienomis negalėjo normaliai veikti, išskrido vos trečdalis numatytų lėktuvų reisų. Tik rugpjūčio 8 dienos ryte „Vnukovo“, „Domodedevo“ ir Nižnij Novgorodo oro uostai pradėjo dirbti visu pajėgumu. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas rugpjūčio 2 diena paskelbė ypatingąją padėtį septyniuose Rusijos regionuose: Marių respublikoje, Mordovijos respublikoje, Maskvos srityje, Vladimiro, Voronežo, Nižnij Novgorodo ir Riazanės srityse.

Bent keliuose Rusijos regionuose susiklostė itin pavojinga padėtis. Štai Voronežas liepos 29-rugpjūčio 1 dienomis buvo patekęs į tikrą ugnies žiedą. Degė šalia šio miesto esantys miškai ir durpynai. Netoli Voronežo esančiuose kaimuose sudegė daug pastatų, 6 žmonės žuvo. Kritinė padėtis susiklostė ir Riazanės srityje. Štai Sniežinkos kaime sudegė 127 namai, žuvo 7 žmonės, 24 sužeisti. Visame kaime liko tik 8 ugnies nepaliesti namai, stovėję kiek atokiau.

Daug gaisrų pleškėjo ir Mordovijos respublikoje. Šios respublikai priklausančiame Naberežnojės kaime iš 70 namų sudegė 50, žuvo 4 žmonės, 9 sužeisti. Prasidėjo ir padegimai. Štai Vladimiro srityje padegtas vienas gyvenamasis namas, ugnis persimetė į kitus namus ir sudegė visas kaimas. Suimtas šiuo padegimu įtariamas gretimo kaimo gyventojas, pagarsėjęs piromanas, jau kelis kartus teistas už padegimus, ir šių metų balandį grižęs iš kalėjimo.

Galingi gaisrai siautė ir Tverės srityje, čia degė miškai, durpynai, sudegė kelios dešimtys gyvenamųjų namų, dvi lentpjūvės. Tverės srities Toržoko mieste sudegė miesto pakraštyje esanti stambi mėsos perdirbimo įmonė. Netoli Maskvos vis dar dega 27 durpynai. Rugpjūčio 8 dieną Rusijos nepaprastųjų situacijų ministras S.Šoigu pareiškė, kad durpynų gaisrus tikimasi užgesinti per savaitę.

Sudegė ir dvi stambios karinės bazes. Liepos 29 dieną sudegė netoli Maskvos esanti Karinio jūrų laivyno aviacijos bazė. Sudegė ir čia dislokuotas slaptas ryšių centras. Šios bazės vadovas pulkininkas V.Birontas iš karto po gaisro buvo atleistas iš pareigų. Rusijos prezidentas D.Medvedevas atleido iš pareigų Karinio jūrų laivyno aviacijos vadą generolą N.Kuklevą ir dar kelis aukšto rango kariškius. Rugpjūčio 5 dieną gaisras nusiaubė ir netoli Maskvos esančią oro desanto kariuomenės bazę. Karinė prokuratūrą pradėjo tyrimą bazės vado pulkininko J.Černycho atžvilgiu. Teigiama, kad jo aplaidumas iš dalies lėmė, kad gaisro nepavyko pažaboti.

Tai, kas šiandien atsitiko Rusijoje, parodė, kad čia – didžiulė betvarkė: trūksta gaisrininkų ir geros gaisrų gesinimo technikos, nėra ir tinkamo valdžios institucijų veiklos koordinavimo. Būtent dėl šių priežasčių gaisrų gesinimas apsunkintas. Kartais į gaisro vietą atvyksta net keturios-penkios ugniagesių brigados, bet neturėdami geros technikos, jie tesugebėdavo užgesinti kelis namus, o keliolika namų per tą laiką sudegdavo.

Rusijos premjeras V.Putinas jau visą dešimtmetį kartoja – „Nado navesti poriadok v strane“ (reikia įvesti tvarką šalyje), tačiau tos tvarkos taip ir nesimato. Didžiulės sumos išleidžiamos kariuomenei ir Federalinei saugumo tarnybai (FSB) finansuoti, o tam, kad būtų įsigyta gera gaisrų gesinimo technika ar būtų sutvarkyti Rusijos keliai, nėra skiriama tinkamo dėmesio, šioms sritims lėšų gailima. FSB pareigūnai pastoviai persekioja opozicijos aktyvistus ir demokratinių laikraščių žurnalistus, bet korupcijos pažabojimui skiria kur kas mažesnį dėmesį.

Žinomas Rusijos žmogaus teisių gynėjas Levas Ponomariovas pareiškė: „Valdžiai mažai rūpi gaisrai, jie šiuo metų užsiima tik viešųjų ryšių akcijomis. Kremlius ir visa valdančioji klika valdo neteisėtai, jie valdžią išlaiko teroro būdu. Svarbiausias jų tikslas – išlaikyti valdžią kuo ilgiau, o kai ateis valanda x, kai teks trauktis iš valdžios, – kuo greičiau pabėgti į užsienį, kur bankuose jie turi sukaupę milijardus pavogtų dolerių“.

2010.08.09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *