Rusijos armijos „achilo kulnas“


Internetinėje erdvėje pastarosiomis dienomis pasirodė pranešimų, esą Wikileaks skelbia negailestingą nuosprendį Rusijos armijai: rusai nebepajėgūs dalyvauti jokiuose stambesnio pobūdžio kariniuose konfliktuose. Pats didžiausias rusų armijos priešas – esą ji pati.

Tiksliau tariant, Rusijos armijos “achilo kulnas” – jos generolai ir modernizacijos stygius. Pagal Wikileaks, ši diagnozė įvardinta slaptame NATO pasitarime 2009-aisiais metais. Vokiečių leidiniai “Die Welt” ir Norvegijos “Aftenposten” skelbia, girdi, amerikiečių diplomatas Ivo Daalderas dar 2009-ųjų lapkričio 23 dieną, vertindamas rusų karines pratybas “Zapad 2009” ir “Ladoga 2009”, pastebėjo, jog “Rusija pajėgi atremti susidūrimus su Lietuvos ar Latvijos ginkluotosiomis pajėgomis, tačiau jei tuo pačiu metu jai dar tektų kariauti ir su Gruzija, Maskva tokios karinės naštos nebeatlaikytų”.

Ši tarsi iš pirmo žvilgsnio džiugi naujiena – ne tokia jau ir gera. Tas pats Wikileaks teigia, kad Kremlius puikiai supranta savo silpnąsias vietas, todėl linkęs Vakarus bauginti atominėmis bombomis. Štai kad ir karinių pratybų “Zapad 2009” ir “Ladoga 2009” ypatumai. Šie kariniai manevrai buvo patys stambiausi ir masiškiausi po Sovietų Sąjungos žlugimo. Pratybose dalyvavo 33 tūkst. rusų ir baltarusių kariškių, kurie hipotetiškai gynėsi nuo NATO antpuolių.

Beje, pagal karinių pratybų legendą į Rusijos žemes NATO pajėgos įsiveržė iš Lietuvos ir Lenkijos teritorijų. Pratybų metu rusų karininkai mokėsi išvengti klaidų, kurias padarė 2008-ųjų rugpjūtį, užpuldami Gruziją. NATO vadovybė labiausiai sunerimusi ne dėl to, kad “rusų kariškiai mokėsi forsuoti upes”, “permesti dideles karines pajėgas orlaivių pagalba”. NATO vadovybei  didžiausią nerimą kelia aplinkybė, kad “rusai mokėsi panaudoti atominį ginklą”.

Dauguma NATO ekspertų sunerimę, jog rusų armija būtinai grasins atominiu ginklu, nes be atominės bombos jų karinės pajėgos nieko nevertos. Rusai nebemoka koordinuoti desanto dalinių veiksmų, mat naudoja seną ir nepatikimą techniką, neturi užtektinai modernių transporto priemonių, neturi ir lakūnų, mokančių skraidyti bet kokiomis oro sąlygomis, jai trūksta eilinių kareivių, trūksta profesionalių karininkų.

Ir vis dėlto Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos atstovai apgailestavo dėl NATO vadovybės pasyvumo. Juk oficialusis Briuselis nepriekaištavo Kremliui, kad “rusai rengia didelio masto karinius manevrus prie pat Baltijos valstybių sienų dar net nenurimus karo su Gruzija atgarsiams”. Baltijos valstybių atstovai, pasak Wikileaks, neabejoja, kad Rusija šiandien bet kokia kaina siekia išsiaiškinti, koks gi iš tiesų yra NATO aljanso vieningumo lygis. O ta NATO šalių vienybė – labai jau sąlyginė. Italijos atstovas, paprašęs Vilniaus, Rygos ir Talino nedramatizuoti padėties, vis tik pripažino, jog į 2009-aisiais metais rengtas karines prtatybas rusai neįsileido nė vieno NATO stebėtojo.

2011.04.08

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.