Rusijos ekonomikos skatinimo planas: atkelti GULAG-o vartus


„Rusijos verslininkas turi daugiau šansų atsidurti pataisos kolonijų sistemoje, kadaise vadintoje GULAG-u, nei paprastas plėšikas“, – rašo The New York Times korespondentas Endrius Krameris.

„Iš maždaug trijų milijonų verslininkų ir mažojo bei vidutinio verslo atstovų daugiau kaip 110 tūkstančių žmonių kali už tai, kas Rusijoje vadinama „ekonominiais nusikaltimais“, praneša leidinys. Bet atsižvelgiant į lėtėjančius Rusijos ekonomikos augimo tempus, prezidentas Vladimiras Putinas parengė planą, kaip pagerinti padėtį: paskelbti amnestiją kai kuriems kalinamiems verslininkams, aiškina Endriu Krameris.

Nelemtai garsėjančios Rusijos pataisos kolonijos šiandien atrodo taip pat, kaip septintajame dešimtmetyje, kai Aleksandras Solženycinas parašė „Archipelagą GULAG-ą“, rašoma leidinyje. Bet dabar bent jau vienas iš dešimties kalinių – nusikaltėlis su „balta apykakle“.

Tarp jų atsidūrė ir Ruslanas Telkovas. Jis „įdėjo praktiškai viską iki paskutinio rublio, kad pradėtų didmeninę prekybą drapiravimo medžiagomis, kuri vargu ar nenusisektų Rusijoje: prekybą leopardo piešiniu margintomis medžiagomis“, – sakoma straipsnyje.

Policija be perspėjimo užgriuvo jo sandėlius ir išgabeno visus audinių ritinius, perdavusi juos jo konkurentui. Paskui R.Telkovas buvo suimtas ir praleido metus tardymo izoliatoriuje, praneša leidinys.

„O nusikaltimas? Policija pareiškė, kad jis įtariamas pažeidęs autorines teises į leopardo dizainą“, – rašo E.Krameris. „Iš pradžių tai buvo juokinga. Aš paklausiau; „O kam priklauso autorinės teisės, leopardui?“ – prisimena R.Telkovas.

Vėliau verslo ombudsmeno Boriso Titovo tyrimas patvirtino, kad policija sudarė suokalbį su jo konkurentu, kad užgrobtų prekes ir jas parduotų, perduoda laikraštis.

„Nors jo verslas žlugo, R.Telkovui, pasak jo, pavyko pritaikyti savo įgūdžius smulkioms gyvenimo kalėjime problemoms išspręsti. Jis tapo neformaliu lyderiu kameroje, kurioje buvo kalinami žudikas, smogikas ir keletas narkomanų“, – pasakoja straipsnio autorius.

„Į tipiškas korupcines schemas, naudojamas nuo Kinijos iki Meksikos, paprastai būna įtraukiami policininkai, gaisrinių inspektoriai ir kitokių reguliuojančių valstybinių institucijų atstovai, prievartaujantys kyšius už tai, kad leistų verslui toliau gyvuoti“, – pažymi Endrius Krameris.

Bet Rusijoje policija išpeša naudos iš arešto, aiškina leidinys. Policijos bendradarbiai turtėja, reikalaudami kyšių iš varžovo už konkurento pašalinimą, reikalaudami pinigų iš šeimos, kad jį paleistų, arba pardavinėdami pagrobtas prekes.

„Amnestijos įstatymas taikytinas 27-oms nusikaltimų rūšims, taip pat ir už kredito gavimą apgaulės būdu ar sukčiavimą versle, o taip pat ir tiems, kas buvo nuteistas tik kartą arba pripažino savo kaltę, kol jo byla laukė sprendimo, arba sutiko padengti nuostolius“, – sakoma straipsnyje.

„Ir vis dėl to Amnestijos įstatymas neleidžia išlaisvinti Michailo Chodorkovskio, kuris buvo dukart teistas politiškai nuspalvintais motyvais“, – tvirtina Endrius Krameris.

Šaltinis: The New York Times

2013.08.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *