Rusijos piliečių požiūris į JAV ir NATO – dar labiau kritiškas


Rusijos gyventojų požiūris į JAV pamažu blogėja, agentūrai „Interfax“ pranešė „Levados – Centro” sociologai. Jie šių metų sausio mėnesį apklausė 130-ies miestų ir kaimų gyventojus net 45 – iuose Rusijos regionuose.

Palyginti su 2011-ųjų metų pradžia Rusijos gyventojų, laikančių JAV „agresore, siekiančia kontroliuoti visas pasaulio šalis“, skaičius išaugo nuo 73 proc. iki 76 proc. Tuo pačiu sumažėjo ir skaičius tų, kurie vadina šią šalį “taikos, demokratijos ir tvarkos gynėja”. Sumažėjo nuo 11 proc. iki 7 proc.

Atsakydami į atitinkamą sociologų klausimą, 39 proc. Rusijos gyventojų šiuo metu rekomenduoja šalies vadovybei “laikytis milžiniškos distancijos“ santykiuose su JAV (prieš metus jų skaičius siekė tik 33 proc.). Tik 16 proc. apklaustųjų siūlo siekti, kad abi šalys labiau suartėtų (prieš metus – 20 proc.). O 31 proc. siūlo išlaikyti dabartinį santykių su Vašingtonu lygį (prieš metus – 34 proc.).

Atliktas tyrimas taip pat rodo, kad sumažėjo per metus Rusijos gyventojų, apskritai teigiamai atsiliepiančių apie JAV. Sumažėjo nuo 60 proc. iki 44 proc. Atitinkamai nuo 28 proc. iki 40 proc. išaugo dalis Rusijos piliečių, kategoriškai neigiamai nusiteikusių JAV atžvilgiu.

Kaip tvirtina sociologai, Rusijos gyventojai pamažu, tačiau akivaizdžiausiai keičia savo nuomonę net ir apie NATO ir Rusijos tarpusavio santykių pobūdį. Prieš metus 35 proc. Rusijos gyventojų manė, kad Rusijos Federacijai  reikia siekti įstoti į NATO aljansą. Šiuo metu tokios pozicijos laikosi vos 6 proc. apklaustųjų. Nuo 29 proc. iki 25  sumažėjo Rusijos bendradarbiavimo su NATO bendro saugumo interesais skaičius ir, žinoma, išaugo skaičius tų, kurie ragina priešintis NATO plėtrai, steigiant gynybos sąjungas (nuo 21 proc. iki 24 proc.).

Kaip ir anksčiau, maždaug trečdalis Rusijos gyventojų (32 proc.) įsitikinę, jog teisingiausia užimti neutralią poziciją užsienio politikos srityje – neprisijungti prie jokių karinių blokų.

Svarbu pabrėžti, jog šiuo metu Rusijos gyventojai palankiau žiūri į Europos Sąjungą nei į JAV. Per apklausą 61 proc. jos dalyvių tvirtino, esą laikosi teigiamo požiūrio į ES, o 25 – neigiamo, nors prieš metus šis santykis buvo geresnis 69:16 proc.

Nuotraukoje: ypač į JAV ir NATO neigiamai žiūri Rusijos kariuomenės atstovai.

Parengta remiantis Interfax pranešimais

2012.03.05

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.