Saulius Kizelavičius. Armėnijos parlamente vėl mušėsi


Armėnijos parlamentarai negali nesimušti. 2021.12.07

Kaip praneša užsienio spauda, gruodžio 7-ąją Armėnijos parlamente kilo incidentas tarp skirtingas nuomones turinčių deputatų. Nacionalinio susirinkimo pirmininko pavaduotojo Rubeno Rubiniano kabinete įsiaudrinę politikai tiesiog susimušė. Grumtynėse dalyvavę valdančiosios frakcijos „Pilietinis susitarimas“ nariai puolė kumščiuoti frakcijos „Dašnakcutiun“ (dar visai neseniai Dašnakcutiun asocijavosi vien su terorizmu, diversimomis, politinėmis žmogžudystėmis, nukreiptomis prieš Azerbaidžaną ir Turkiją) jaunimo sparno atstovais.

Pažymėtina tai, kad kumščiais mosuota uždaro posėdžio metu, kai svarstyta subtili armėnų diversantų tema. Tai, kad valdantieji mušė ir, regis, gerokai primušė Dašnakcutiun narius, leidžia spėti, jog Armėnijoje galbūt daugėja blaiviai mąstantčių politikų, kurie supranta, jog Karabachas – tai ne Armėnija, kurie nenori naujų karų nei su Azerbaidžanu, nei su Turkija.

Tačiau, žvelgiant iš šalies, tai jau antrosios muštynės šiais, 2021-aisiais, metais. Priminsiu: rugpjūčio 25-ąją, vos prieš keletą mėnesių, šios šalies parlamente kilo net dvejos peštynės. Tai irgi būta ypatingo stumdymosi: kumščiavosi Armėnijos politikai.

Kaip pranešė Reuters ir APA, kaip teko ir pačiam rašyti portale slaptai.lt, armėnų deputatams nepavyko parlamente surengti rytinio posėdžio. Opozicija ir valdantieji vienas kitą užgauliojo, stumdė, mėtė plastmasinius buteliukus su mineraliniu vandeniu. Rytinė sesija buvo nutraukta, posėdžiui vadovavęs pirmininkas nedelsiant paskelbė pertrauką.

Antroji priešprieša įsiplieskė, kai Ekonomikos reikalų komiteto vadovas, opozicijos frakcijai „Armėnija“ priklausantis parlamentaras Vagė Akopianas kalbėjo iš tribūnos. Jis, pavyzdžiui, sakė: „Ilgai negalėsite maitinti liaudies programa, sudaryta iš populizmo, malonių žodžių, tostų ir šūkių“. Kažkam iš salės nemandagiai replikavus, minėtas V. Akopianas agresyviai puolė įžeidėjo link. Tada oponentai jį stumtelėjo, kyštelėjo koją. Apstumdytą V. Akopianą gynė kolegos, pagalbon pasitelkti kumščiai.

Armėnijos parlamente – net dvejos muštynės. 2021.08. 25 ArmLur.am

Nesusipratimai kilo ir tuomet, kai, remiantis Reuters pranešimais, valdančiosios frakcijos „Pilietinis susitarimas“ narys Aikas Sargsianas viešai ir garsiai iš tribūnos „išdavikais“ pakrikštijo visus gynybos ministrus, kuriems neva vadovaujant kariniams reikalams „už pinigus buvo atleidžiami nuo tarnybos šauktiniai“.

Po šių pareiškimų į žodinę dvikovą temperamentingai nėrė buvęs gynybos ministras Seiranas Oganianas: į A. Sarkisianą jis sviedė plastikinį butelį. Tada ir kiti parlamento atstovai ėmė mėtyti vieni į kitus net ir sunkius, kietus daiktus.

Žinoma, muštynės parlamentuose – ne toks jau retas reiškinys. Kadaise muštasi Ganos, Bolivijos, Ukrainos, Moldovos, Gruzijos, Taivano, Turkijos parlamentuose. Tad Armėnija – ne išimtis.

Teroristas Nairi Unanianas, dalyvavęs šaudant Armėnijos parlamente 1999 metų spalio 27-ąją

Tačiau jei jau kalbame apie muštynes Armėnijos parlamente, prisiminkime kur kas kruvinesnius, žiauresnius įvykius: kas ten nutiko 1999 metų spalio 27-osios vakarą? Tądien Armėnijos parlamente buvo surengta Nacionalinio Susirinkimo deputatų ir Vyriausybės narių diskusija. Apie 17 valandą į posėdžių salę įsiveržė penki automatais Kalašnikov ginkluoti asmenys ir pradėjo šaudyti į Ministrų kabineto vadovus.

Išpuolio metu nušauti aštuoni politikai: Armėnijos premjeras Vazgenas Sargsianas, parlamento pirmininkas Karenas Demirčianas, parlamento pirmininko pavaduotojai Jurijus Bašnianas, Rubenas Mironianas, Svarbių reikalų ministras Leonardas Petrosianas, parlamento deputatai Genrikas Abramianas, Armenak Armenakianas ir Mikaelas Kotanianas. Nuo užpuolikų paleistų kultų nukentėjo dar apie 30 asmenų, tuo metu buvusių pagrindinėje Armėnijos parlamento salėje.

Tad Armėnijos parlamentas – įpatinga vieta.

2021.12.08; 05:57

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *