Šiandien “XXI amžius” – su specializuotu priedu “Slaptieji takai”


Šiandien, lapkričio 23 dieną, laikraštis “XXI amžius” išleido dar vieną priedo “SLAPTIEJI TAKAI” numerį.

Šis specializuotas “XXI amžiaus” priedas pasakoja apie pasaulio slaptąsias bei specialiąsias tarnybas.

“Slaptieji takai” leidžiami nebe pirmus metus. “Slaptieji takai” jau turi užtektinai gausų skaitytojų bei gerbėjų ratą. “Slaptuosiuose takuose” paskelbėme ne vieną šimtą publikacijų apie pačias drastiškiausias, aršiausias žvalgybines ir kontržvalgybines operacijas.

Beje, domimės visomis be išimties pasaulio žvalgybomis. Tačiau didžiausias dėmesys, žinoma, vis tik sukoncentruotas į tas organizacijas, kurios arčiausiai Lietuvos. Kitaip tariant, daugiausiai domimės tomis žvalgybomis ir kontržvalgybomis, kurios turi arba gali turėti bent menkiausių sąlyčio taškų su mūsų valstybe.

Šia proga skaitytojams pateikiame keletą naujausių štrichų apie seksualiąją Rusijos šnipę Aną Čapman, maždaug prieš metus deportuotą iš JAV. Štai ispanų žurnalistas Rodrigo Fernandesas leidinyje “El Pais” paskelbė, “Slaptųjų takų” manymu, dėmesio vertą svarstymą apie viešumoje mielai besirodančios A.Čapman tikruosius tikslus. Nors publikacija pavadinta “Vladimiro Putino šnipė daro gėdą Rusijos žvalgybai”, straipsnio autorius pateikia užtektinai įtikinamą, logišką versiją, esą Rusijos visuomenei A.Čapman pateikiama kaip didvyrė specialiai, turint konkrečių, rimtų tikslų.

Pirmiausiai žurnalistas R.Fernandesas pripažįsta, jog 29-erių metų amžiaus Anos Čapman tarnybinėje karjeroje – akivaizdi krizė. Suprask, Ana Čapman sulaukė ne pačių geriausių laikų. Vis daugiau rusų pradeda manyti, jog ši moteris daro gėdą visai Rusijos žvalgybai. Ispanų korespondentas leidinyje “El Pais” primena, jog dar taip neseniai, vos prieš metus, Amerikoje demaskuota rusė nelegalė A.Čapman Rusijoje buvo priimta kaip tautos didvyrė. Vladimiras Putinas asmeniškai rūpinosi, kad 2010-aisiais į Rusiją iš JAV departuota šnipė gimtinėje turėtų kuo geriausias “startines galimybes iš naujo kurti savo gyvenimą ir kopti karjeros laiptais”.

slaptieji_plius

Dabar padėtis kardinaliai pasikeitusi. Paaiškėjo, jog tai, ką apie rusų poetą Aleksandrą Puškiną buvusi Rusijos žvalgybininkė parašė viename populiariame leidinyje, viso labo tėra pigus plagijatas. A.Čapman populiarumas ėmė dar labiau kristi po to, kai paaiškėjo, jog Vokietijoje suimti Andresas ir Haidrun Anšlagai. Šią šeimyną Vokietija apkaltino Rusijai teikus slaptą informaciją apie vokiškos ekonomikos ypatumus. Sutuoktiniai Anšlagai specializavosi pramoninio šnipinėjimo sferose. Vokietijos kontržvalgybos demaskuoti asmenys, pasirodo, palaikė ryšį su gražuole A.Čapman. Jie dažnai bendraudavo. Taigi kilo rimtas įtarimas, jog dėl sutuoktinių Anšlagų demaskavimo kaltas ne kas kitas, o ta pati seksualioji A.Čapman. 

Iš pradžių Rusija didžiavosi A.Čapman. Didžiavosi vien dėl to, kad ji buvo viena iš dailiausių žinomų Rusijos žvalgybininkių. Ją su pasididžiavimu vadino rusiškąja Mata Hari, jos nuotraukas noriai publikavo garsūs žurnalai. Šiandien nuotrauka, kurioje seksualioji A.Čapman rankose tvirtai laiko pistoletą, tarsi būtų tokia pat “kieta kaip ir literatūrinis agentas 007 ponas Džeimsas Bondas”, apskriejo visą pasaulį. Rusijos didvyre A.Čapman jau buvo tapusi dar tuo metu, kai sėdėjo JAV kalėjime ir laukė deportacijos. Jos buvęs vyras Aleksas Čapmanas, duodamas išskirtinį interviu, pabrėžė, jog Ana – labai karšta, aistringa, seksuali moteris. Tiesa, garsus pornografinių filmų prodiuseris Stivenas Hiršas nesugebėjo įkalbėti A.Čapman, kad ši sutiktų suvaidinti pagrindinio vaidmens viename iš jo filmų. A.Čapman kategoriškai atsisakė, nors prodiuseris vylėsi sulaukti teigiamos reakcijos.

Nežiūrint į tai, kad seksualiosios A.Čapman šnipų suburtas tinklas Amerikoje gėdingai sužlugo, Rusija ją priėmė tarsi žvalgę, kuri šaliai atnešė milžiniškos naudos. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas šiai gražuolei įteikė net valstybines dovanas be apdovanojimus. Kremliaus neglumino net žinia, kad demaskuota A.Čapman pirmiausiai siekė gauti Didžiosios Britanijos, o ne Rusijos pilietybės. Akivaizdu, kad jei oficialusis Londonas ją būtų priėmęs, A.Čapman šiandien gyventų ne Maskvoje, bet Londone. Bet Kremlius šitos aplinkybės tarsi nepastebėjo.

Rusija net pasirūpino, kad socialiniame tinkle Facebook atsirastų speciali šnipams skirta skiltis. Be abejo, šios skilties lydere tapo gražuolė A.Čapman. Veidaknygėje ši moteris vaizduojama kaip žvalgybos reikalus išmananti, savimi pasitikinti, ambicinga moteris. Jai patikimos svarbios viešos akcijos – palydėti į Kosmosą rusų astronautus, kurti laidą žvalgybinių paslapčių temomis, ją garbės pirmininke išrenka kai kurios Kremliui palankios jaunimo organizacijos.

Tačiau po euforijos visuomet ateina didesnis ar mažesnis nusivylimas. Kaip ir po linksmo, triukšmingo vakarėlio išsiblaivę šventės dalyviai ima skųstis galvos ir skrandžio skausmais, taip atsitiko ir A.Čapman. Rusai pradėjo mąstyti: kodėl tokia didelė pagarba nelegalų tinklą Amerikoje sužlugdžiusiai šnipei A.Čapman? Gal ją reikia vadinti ne didvyre, o nevykėle? Vis daugiau Rusijos žvalgybos profesionalų, tiesa, anonimiškai, prabyla, jog A.Čapman elgesys daro gėdą šalies specialiosioms tarnyboms. Rusijos žvalgybos ekspertai siunta: “gėdnga matyti, kaip ji užsidirba milijonus, reklamuodama savo žvalgybinę praeitį, nors jos žvalgybinėje veikloje nėra nieko tokio, kuo būtų galima didžiuotis”.

Ir vis tik R.Fernandeso publikacijos pabaiga – palanki gražuolei A.Čapman. Žurnalistas pateikia hipotezę, esą A.Čapman elgesia būtent taip, kaip jai liepia Kremlius. O Kremlius turi savo tikslų. Pasak žurnalisto, A.Čapman atlieka slaptą Kremliaus užduotį – žvalgybinėmis temomis besidominčios auditorijos dėmesį koncentruoja į save ir tuo pačiu visuomenės dėmesio padeda išvengti kitiems iš JAV departuotiems šnipams – nevykėliams. Su užduotimi pakreipti visuomenės dėmesį Kremliui reikalinga kryptimi A.Čapman susitvarko kuo puikiausiai. Nei Rusijos, nei kitų šalių visuomenės beveik nesidomi, o ką šiandien veikia tie kiti iš Amerikos deportuoti rusų nelegalai. Visuomenė susidomėjusi vien A.Čapman veikla. To Kremliui ir reikia. Taigi A.Čapman nėra nevykėlė.

Parengta pagal “El Pais” publikacijas.

Nuotraukoje: seksualioji rusų šnipė Ana Čapman, laikraščio “XXI amžius” priedo “Slaptieji takai” viršelis.

2011.11.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.