Skandalas dėl girto ESBO stebėtojo iš Rusijos


ESBO misijos stebėtojas Ukrainos rytuose Maksimas Udovičenka įtraukė organizaciją į skandalą, kai apgirtęs nuo alkoholio prisipažino, kad jis yra Rusijos šnipas. „Incidentas kerta monitoringo misijos pabrėžtinam neutralumui“, – rašo Julianas Riopkė vokiečių bulvariniame leidinyje Bild.

Kaip sakoma straipsnyje, ukrainiečių televizijos kanalas TSN ėmėsi tyrimo gavęs informacijos, kad savo laisvalaikiu stebėtojas Udovičenka užsiima antiukrainietiška propaganda tarp vietinių Severodonecko gyventojų. Žurnalistams pavyko nufilmuoti visiškai girto stebėtojo pokalbį su pagyvenusia moterimi, per kurį jis pareiškė štai ką: „Nesijaudinkite! Mes dar šiek tiek pakariausime Sirijoje ir grįšime“. 

Be to, kalbėdamas su moterimi jis pavadino „jos Ukrainą padugnėmis“ ir pabrėžė, kad „Didžioji Rusija jau arti“. Kiek vėliau televizijos kanalo žurnalistė su slapta kamera jau pati tęsė pokalbį su stebėtoju viešbutyje, kur gyveno rusas. Ten jis prie alaus butelio prisipažino, kaip rašo leidinys, kad yra veikiantis ESBO bendradarbis, bet Ukrainoje esąs tik mėnesį, o iki pat 2010 metų, pasak jo, tarnavo Rusijos specialiosios paskirties dalinio 24-ojoje brigadoje, išsitarnavo iki papulkininkio laipsnio, buvo Čečėnijoje, bet jau išėjo į atsargą.

Befilmuojant prie Udovičenkos ir žurnalistės priėjo ESBO bendradarbis europietis ir bandė jį nusivesti, bet televizijos komanda juos pasivijo ir neprasiblaivęs Udovičenka pridūrė, kad „dėl šitos istorijos rytoj jį išsiųs namo“.

Kaip sakoma toliau, ESBO sureagavo tik po kelių dienų nuo šio įvykio. Ketvirtadienį vakare paskelbtame ESBO pareiškime sakoma, kad stebėtojo elgesys buvo „visiškai nepriimtinas“ ir „stebėtojų misija nušalino jį nuo darbo tą pačią dieną“, be to, jis „aiškiai pažeidė elgesio kodeksą, o būtent nepartiškumo principą“.

„Bet ar tokios reakcijos pakanka?“ – klausia žurnalistas. Kai kurie Ukrainos piliečiai pareiškė leidiniui Bild, kad jie tokį paaiškinimą laiko nepakankamu, nes jis atitraukia nuo realios problemos, o būtent pripažinimo, kad misijos bendradarbis iš tikrųjų dirbo Rusijos specialiosioms tarnyboms. Maža to, ukrainiečiai panašius kaltinimus ESBO išsako jau ne pirmą kartą.

Kaip pareiškė leidiniui Bild ESBO misijos spaudos sekretorius Maiklas Bociurkivas, organizacija neturi patvirtintos informacijos, kad atleistas stebėtojas iš tikrųjų buvo Rusijos šnipas. Bet kartu jis pripažino, kad ESBO misija Ukrainos rytuose neturi kokios nors specialios procedūros tam, kad iš anksto identifikuotų Rusijos specialiųjų tarnybų bendradarbius ir kad su kandidatais iš visų šalių elgiasi vienodai. „Ir vis dėlto mes tikimės padorumo iš visų valstybių, kurios siūlo kandidatus“, – pridūrė jis.

„Kitaip sakant: ESBO pasikliauja, kad visi misijos bendradarbiai iš daugiau nei 57 šalių tik rems organizaciją, o ne ardys ją iš vidaus. Be to, ESBO visiškai negalvoja apie tai, kad kai kurie iš jų gali dirbti specialiosioms tarnyboms“, – pabrėžia Riopkė.

Amerikiečių tinklaraštininkas Robertas Šulcas, demaskavęs keletą Rusijos agentų Ukrainoje, neabejoja Udovičenkos žodžių teisingumu. „Aš nemanau, jog galima abejoti, kad tas žmogus dirbo GRU, ir aš įsitikinęs, kad jis anaiptol ne vienintelis, kuris prasiskverbė į ESBO“, – pareiškė Šulcas. Kai dėl pačios ESBO, tai jos, kaip neutralios ir nepartinės stebėtojos, reputacijai, pasak Šulco, suduotas „rimtas smūgis".

„Atsitiktinis ruso prisipažinimas naujai nušviečia „nerimą keliančius skambučius“, gautus per sunkius mūšius nuo 2014 metų birželio“, – priduria tinklaraštininkas. – Daugeliui analitikų tada buvo aišku, kad kažkas ne taip. Bet buvo neįmanoma ką nors įrodyti – iki pat dabar“. 

Informacijos šaltinis: Bild

2015.11.03; 05:05

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.