Šnipų medžiotojas: nepaprasta pačių pavojingiausių sovietų agentų demaskuotojo biografija


Būdamas 98 metų mirė britas Fergiusonas Smitas – karo lakūnas, o vėliau sovietų šnipų medžiotojas, praneša The Daily Mail žurnalistas Semas Vebas. F.Smitas ištarnavo 36 metus vadinamojoje specialiojoje tarnyboje – Didžiosios Britanijos kriminalinės paieškos departamento padalinyje, kuris užtikrina valstybės veikėjų ir politikų saugumą.

„Smitas nenuilsdamas sekdavo agentus, kurie vogdavo mūsų šalies branduolines paslaptis paranojos ir baimės laikais – šeštajame ir septintajame dešimtmetyje“, – rašo autorius. Jam taip pat teko saugoti Vindzoro hercogą – buvusį Anglijos karalių, atsisakiusį sosto. Žymiausias F.Smito „trofėjus“ – dvigubas agentas Džordžas Bleikas, paralyžiavęs MI 6 operaciją už „geležinės uždangos“.

„F.Smitas taip pat suvaidino svarbų vaidmenį demaskuojant „Portlendo šnipų tinklą“, kuris pardavinėjo Sovietų Sąjungai Britanijos branduolinių povandeninių laivų paslaptis, ir suimant išdavikus – karinių jūrų atašė Džoną Vesselą ir vokiečių fiziką Klausą Fuksą, kurie dalijosi su Maskva Britanijos ir Amerikos atominio ginklo kūrimo detalėmis“, – sakoma straipsnyje.

Ekspertas Nilas Rutas pastebi: „Šeštajame – septintajame dešimtmečiuose buvo baisiai bijomasi komunistų šnipinėjimo. Tuo metu žvalgyba ir kontržvalgyba kontaktavo akis į akį: žmonės purvinais apsiaustais susitikinėjo parkuose ant suoliukų. Psichologija vaidino žymiai didesnį vaidmenį, reikėjo mokėti skaityti žmogaus mintis jo veide“.

N.Rutas pavadino Dž.Bleiką baisiu priešu, kuris pasiekė savo, griebdamasis smurto ir praliedamas kraują. „Šimtai žvalgų žuvo vykdydami savo pareigą dėl to, kad Dž.Bleikas juos išdavė“, – sakoma straipsnyje.

1961 metais Dž.Bleikas buvo įviliotas į spąstus per F.Smito surengtą operaciją. Dž.Bleikas buvo nuteistas 42 metus kalėti, bet sugebėjo pabėgti į SSSR.

Laikraštis aprašinėja F.Smito biografiją: bakalėjininko sūnus iš Aberdino nuėjo tarnauti į policiją, Antrojo pasaulinio karo metais tapo lakūnu, buvo apdovanotas medaliu už dviejų draugų išgelbėjimą Berlyno padangėje. Po karo grįžo į „specialiąją tarnybą“, sekdavo radikalus, tokius kaip Britanijos fašistų lyderis Osvaldas Moslis ir tyrinėtojas Loranas van der Postas, sakoma straipsnyje.

Nuotraukoje: garsusis britas Fergiusonas Smitas.

Šaltinis: Daily Mail

2013.09.28

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *