Socialinis saugumas ir pažeidžiamų žmonių apsauga – svarbiausi darbai iki rinkimų


Trečiadienis, kovo 9 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė prieš artėjančią parlamento pavasario sesiją tradiciškai susitiko su Seimo valdyba ir aptarė svarbiausius nacionaliniam, ekonominiam, finansiniam ir socialiniam žmonių saugumui būtinus darbus.

Pasak Prezidentės, už mėnesio prasidės oficialus rinkimų kampanijos laikotarpis, tačiau kovos prieš rinkimus ir populizmas neturi užgožti žmonių interesų ir valstybei svarbiausių darbų. 

Todėl Prezidentė išskiria tris sritis, kur laukia svarbiausi darbai ir iššūkiai: socialinio saugumo užtikrinimas ir pažeidžiamiausių žmonių apsauga; skaidrumo didinimas ir antikorupcinių priemonių stiprinimas; nacionalinio saugumo užtikrinimas.

Lietuvoje ir pensijos, ir vidutinis atlyginimas vieni mažiausių ES, o pragyvenimo lygio atotrūkis neleidžia žmonėms oriai gyventi, todėl socialinio saugumo užtikrinimas yra gyvybiškai būtinas. Pasak Prezidentės, todėl pensijų indeksavimas ir pensijų kėlimas jau yra pribrendęs klausimas, tuo tarpu darbo santykių modernizavimo klausimai turi būti labiau išdiskutuoti – jie negali būti naudingi tik verslui, o turi atspindėti ir apsaugoti žmones darbo rinkoje, todėl būtina neskubėti daryti neapgalvotų sprendimų. Šiuo metu Lietuvoje vidutinė alga yra viena mažiausių regione – 585 eurai, vidutinis pensijos lygis taip pat vienas mažiausių – 257 eurai.

Prezidentė pabrėžia, kad būtina užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą – Prezidentės inicijuotos pataisos dėl eilių gydymo įstaigose mažinimo laukia sprendimo Seime. Taip pat prioritetu išlieka socialinės rizikos šeimose augančių vaikų saugumo užtikrinimas – tam būtina priimti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą. Taip pat Prezidentė inicijuos įstatymo pataisas dėl neįgaliųjų socialinės integracijos didinimo ir skaidresnio netekto darbingumo nustatymo. Vieni iš dažniausių skundų, su kuriais žmonės kreipiasi į Prezidentą, yra būtent neįgaliųjų problemos.

Pasak Prezidentės, būtina ir toliau didinti skaidrumą ir antikorupcinių priemonių stiprinimą. Didelis lėšų potencialas yra valstybės ir savivaldybių įmonėse, kurios šiandien tampa priedanga korupcijai ir šešėlinei labdarai. Šiuo metu grąža iš valstybės institucijų yra vos 3 proc. kai Skandinavijoje 9-13 proc. Prezidentės teigimu, valstybinių įmonių efektyvumas yra nepakankamas, tai lemia menką galimybę didinti pensijas arba atlyginimus, o rezervų yra.

Todėl Prezidentė Seimo pavasario sesijoje teiks įstatymo pataisas dėl Registrų centro ir nemokamų duomenų valstybės institucijoms įregistravimo ir teikimo, taip pat dėl kadencijų valstybės ir savivaldybių įmonių vadovams įvedimo bei dėl susikompromitavusių ir korupcija įtariamų pareigūnų eliminavimo iš vidaus tarnybos.

Siekiant sumažinti nebaudžiamumą ir užtikrinti teisingumą, Prezidentė teiks priemones dėl mokestinės atsakomybės griežtinimo asmenims, kurių turtas neatitinka pajamų, bei atsakomybės už korupcinius nusikaltimus, sukčiavimą ir mokesčių vengimą griežtinimo. Taip pat Prezidentė inicijuos pataisas, užkirsiančias kelią išvengti atsakomybės pasislepiant užsienyje ar nuslepiant turtą. Dar viena Prezidentės įstatyminė iniciatyva – didesnės baudos už neteisėtų statybų įteisinimą.

Prezidentė pabrėžia, kad artėjant rinkimams būtinas nuoseklus demokratijos stiprinimas ir partijų atsakomybės didinimas. Prezidentė inicijuos įstatymo pataisas, užkirsiančias galimybę partijoms pasislėpti nuo teisingumo ir dirbtinai reorganizuotis, kai pradėtas ikiteisminis tyrimas, taip pat pataisas dėl rinkimų proceso skaidrinimo ir atsakomybės už balsų pirkimą griežtinimo. 

Prezidentė pabrėžia, kad valstybė turi būti pasirengusi atremti grėsmes ir apsaugoti savo piliečius, todėl ir toliau būtinas nuoseklus nacionalinio saugumo stiprinimas. Pasak Prezidentės, geopolitiniai procesai pasaulyje reikalauja priimti ilgalaikius sprendimus dėl kariuomenės modernizacijos ir komplektavimo, todėl artimiausiu metu siūlysiu Valstybės gynimo tarybai apsispręsti galutinai dėl nuolatinės šauktinių kariuomenės. Taip pat svarbu ir toliau išlaikyti būtiną finansavimą gynybai.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2016.03.09; 16:49

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.