Šokiruojanti Breiviko 75 minučių kalba: „Jie ne nekaltos aukos, aš viską pakartočiau iš naujo“


Vakar vyko antrasis Anderso Beringo Breiviko proceso posėdis, ir jis šokiravo dalyvius savo pasisakymais, rašo Italijos „La Repubblica“.

Antrą Breiviko proceso dieną kalbėta apie masinius žudymus, ir advokatas perspėjo, kad kaltinamojo kalba bus „atšiauri“, rašo korespondentas. Posėdžių salėje yra apie 200 žmonių: advokatų, psichiatrų, aukų giminaičių, jaunuolių, išlikusių gyvų po skerdynių Utiojos saloje, žurnalistų. Norvegiškas „ritualas“ išsaugotas: prokuroras ir advokatai paspaudžia rankas kaltinamajam, teisėjai susitarė su gynyba, kad Breivikui bus skirta 30 minučių pareiškimui. Bet jis kalbėjo žymiai ilgiau, sakoma straipsnyje.

„Jo kalboje negirdėti atgailos, tik užmaskuoti grasinimai, ideologinės klajonės, kuriose viskas sumesta į krūvą: sušiai, Sėdintis Jautis, plokšti televizoriai, net pagyros Al-Kajedai – nuo žmogaus, kuris save vadino islamo priešu. Kruviniausio teroro akto šalies istorijoje autoriui perskaityti tokią kalbą iš 13-os puslapių galėjo leisti tik Norvegijos teismas, – pastebi žurnalistas. – Breivikas pasityčiodamas dar patikslino: jis sušvelninęs retoriką „iš pagarbos aukoms“.

Pareiškęs, kad jo aukos nebuvo nekaltos, Breivikas pasakė: „Aš visa tai padaryčiau dar kartą“. Jis išdidžiai ir su pasitenkinimu kalbėjo apie dvigubą teroro aktą: „Aš įvykdžiau patį rafinuočiausią ir vaizdingiausią politinį teroro aktą Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo“. Keista to „kareivio“ Breiviko gėrio ir blogio koncepcija, rašo straipsnio autorius: jis mano, kad kariauja karą, kurio niekas nepripažįsta. Jis nužudė dešimtis jaunuolių, bet sako, kad tai padarė „iš gerų paskatų, o ne iš piktadarybės“.

Niekam Norvegijoje, atrodo, galvoje nesutelpa, kad tai atsitiko būtent čia, tame pakantumo ir gerovės rojuje, sakoma toliau publikacijoje. Jeigu tai būtų padaręs beprotis, tai galima būtų suprasti, bet norvegai žino, kad yra ne taip. Pats Breivikas sako: „Man būtų baisiau už mirtį, jeigu mane apšauktų psichiškai nesveiku“.

„Oslo išgyvena procesą taip pat santūriai, kaip ir įvykius pernai liepą. Bet juntamas ir stiprus sumišimas: beveik niekas nenori apie tai kalbėti. Masinės žudynės palei Utiojos ežerą lieka kaip gili žaizda, kuri dar ilgai kraujuos. Ir teismo nuosprendžio neužteks, kad ji užsitrauktų“, – baigia straipsnį autorius Albertas Flores d‘Arse.

Nuotraukoje: norvegas Andersas Beringas Breivikas.

Šaltinis: „La Repubblica“

2012.04.20

 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.