Šokoladiniuose saldainiuose – gurkšnis degtinės?


Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt skelbia keletą Andriaus Kulikausko („Minčių sodas”) pastabų, kurios mums pasirodė aktualios ir svarbios. Pasirodo, kai kuriuose mūsų prekybos centruose greta vaikams skirtų saldainių pardavinėjami ir tokie saldumynai, kuriuose esama degtinės ar likerio. Tad saldainius valgyti mėgstantys vaikai netiesiogiai pratinami vartoti alkoholį. Pasak A.Kulikausko, saldainiuose esama užtektinai daug alkoholio. Tokios dozės – pavojingos jaunam organizmui. Šio straipsnio autorius stengėsi išsiaiškinti, kaip tokią dilemą gvildena kitos demokratinės Vakarų valstybės, taip pat pardavinėjančios šokoladinius saldainius su degtine ar likeriu. Be to, A.Kulikauskas dėl šios blogybės bandė tartis ir su mūsų prekybos centrų vadovais. Kaip jam sekėsi  tokia misija, sužinosite perskaitę jo straipsnį „Šokoladiniuose saldainiuose – gurkšnis degtinės?” 

Nesulaukiau atsiliepimų į mano laišką nei iš Suomijos ambasadorės Marja-Liisa Kiljunen, nei iš Rimi parduotuvių tinklo. Šiandien buvau toje pačioje parduotuvėje. Vadybininkė Olga pasakė, kad susisieks su saldainių tiekėju Fazer ir, tikisi, pirmadienį ar antradienį galės kažką pasakyti, gal su jais kaip nors šį klausimą išspręs. Prašiau, ar galėčiau padaryti nuotrauką, bet paaiškino, neleidžiama, nebent direktorė sutiktų, o jinai tuo metu dirbo mugėje. Vadybininkė su manimi gražiai elgėsi.

Saldainių pavadinimas: Fazer Liqueur Fills Vodka with Finlandia Vodka. 150 gramų, iš jų 11% yra Finlandia vodka, tai yra, 4,7% w/w yra grynas spiritas (panašiai, kaip alus), tad iš viso 7 gramai gryno spirito, palyginimui, viena porcija alkoholio (nesvarbu: butelis alaus, stiklinė vyno, čerkutė degtinės) yra bene 17 gramų. Fazer yra Suomijos įmonė, kuriai priklauso Gardėsio kepykla Lietuvoje ir kuri parduoda Geisha šokoladus.

Štai pakuotė ir šokoladų vertintojo pastabos:

http://www.chocolatemission.net/2009/05/may-31st-fazer-liqueur-fills-vodka.html

* Kiekvieną šokoladą tenka nuryti vienu kąsniu, kitaip skystis išbėgs.

* Vodka apdaryta cukraus kevale, kad alkoholis neišgaruotų.

* Cukrus kažkiek sumažina alkoholio aštrumą, tačiau vodka trenkia kaip reikiant. „This sugar layer did partially contain the sharpness of the alcohol, but the vodka really did have quite a strong initial kick.”

* Šokoladas ir vodka yra be ryšio. „Personally I just didn’t think there was much of a relationship between the chocolate and the vodka – this was a few shared with the majority of the people who tried them. We all had about four chocolates each but had no real desire to eat anymore.”

* Tai pagrindė naujovė, be vertės skonio atžvilgiu. „Overall these are a product which had a lot of novelty value, but just didn’t back it up in the taste.”

Žodžiu, vodka nepagerina šokolado, o priešingai, šokoladas yra priemonė įsiūlyti vodkos. Manyčiau, juos derėtų parduoti šalia alkoholinių gėrimų. Bet, kiek man aiškino, šiuo metu Lietuvos įstatymai draudžia šalia alkoholinių gėrimų ką nors kitą parduoti.

Fazer gamina saldainius su alkoholiu nuo 1900 metų. Juos iki 1996 metų parduodavo „Bartender” marke, lietuviškai, „Barmenas”. Tada juos perpavadino į „Fazer Liqueur Fills”. Bet labiausiai krenta į akis žodis „VODKA”.

Man svarbiausia pakuotė, juk reklamuojama ne kokia nors saldainių markė, bet tiesiog „VODKA” stambiausiom raidėm. Saldainiai sudėti matomiausioje vietoje, virš Kinder saldainių ir kitų vaikams skirtų skanumynų. Juos reikėtų laikyti kur nors kitur, nuošaliau ir ne prie vaikams skirtų prekių. Mano draugas Rimas siūlė rašyti Kinder įmonei, kad ji susirūpintų, kokioje aplinkoje parduodami jos saldainiai. Argi tikslinga alkoholį reklamuoti tarp vaikams skirtų prekių?

Fazer turi sąrašą dorovinių nuostatų: tarp jų, pardavinėti savo prekes dorai ir neįžūliai, be dovanų, premijų ar kyšių, skatina įmones, su kuriomis bendrauja (kaip antai, Rimi) irgi dorai elgtis.

Man svarbiausia, kad Rimi vadybininkė Olga ėmėsi spręsti šį klausimą, taip pat svarbu, kad Audronė Anušauskienė, Aurelijus Veryga, NTAKK ir kiti yra neabejingi šiai temai.

Dabar – kelios pastabos. Štai atvejis Suomijoje, kaip įmonė Panda sutiko nutraukti alkoholinių saldainių su salmiaku pardavimą, nes tai vaikų mėgstamas prieskonis. Nutraukti ragino valstybinė agentūra.

Štai straipsnis lietuvių kalba “Lietuvos ryte”: „Tautos blaivintojai pamiršo saldainius su likerio įdaru”. Suvalgei 200 gramų saldainių su likerio ar brendžio įdaru – organizmas gavo 10 gramų gryno alkoholio. Vaikų teisių gynėjai ir medikai piktinasi, kad tokių saldainių gali laisvai pirkti ir nepilnamečiai. Valdžios atstovai čia nemato problemos.

Štai JAV valstijų taisyklės. Jos įvairiai riboja tokių saldainių pardavimą. Leistinas alkoholio kiekis svyruoja nuo 0,0% iki 0,5%, priklausomai nuo valstijos. Kitos valstijos stipresnius už 0,5% leidžia parduoti tik suaugusiems.

Ketvirtadienį, gegužės 13 d., nuėjau į Rimi parduotuvę Gedimino 9 prekybos centre patikrinti, ar vis pardavinėja Vodka saldainius šalia vaikų saldainių. Jų buvo mažiau išdėstyta, matėsi keturios dėžės vietoj šešių, taip pat kitos markės saldainių su alkoholiu nebebuvo šalia. Bet visgi pardavinėjo toliau.

Išsikviečiau parduotuvės vadovę Violetą. Ji maloniai mane sutiko kartu su vadybininke Olga. Vadovei parodžiau, kad šokoladus pardavinėja ne vien prie kasų, bet ir kitur parduotuvėje ir ar nederėtų rasti kitą vietą saldainiaims su alkoholiu. Iš pradžių ji aiškino, kad yra visiškai legalu saldainius parduoti ir jie nepažeidžia jokių įstatymų. Pasakiau, tai ne įstatymų, o dorovės reikalas. Tada jinai aiškino, kad tie saldainiai yra išdėstyti aukščiau vaikų saldainių ir užtat vaikai jų tikrai nemato. Aš pasakiau, kad vodka saldainiai išstatyti matomiausioje vietoje ir tokiu būdu  reklamuojamas alkoholis, kad ta vodka tikrai nepagerina šokolado, o priešingai, šokoladas naudojamas įsiūlyti vodką. Ji pasakė, esą jai rūpi, kad parduotuvė atsižvelgtų į lankytojų norus. Mums bekalbant, Olga atėjo ir išnešė saldainius su alkoholiu. Joms padėkojau.

Grįžau po kelių dienų ir vodka saldainių toje vietoje nebepardavinėjo. Juos radau kitame skyriuje, šalia dėžese parduodamų šokoladų. Džiaugiuos, kad mane gražiai išklausė ir atsižvelgė į mano pastabas.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

2010.05.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *