STT: Socialinių įmonių statusu neturėtų būti piktnaudžiaujama


Siekdami mažinti korupcijos atsiradimo grėsmes viešuosiuose pirkimuose ir didinti jų skaidrumą, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai atliko korupcijos rizikos analizę, susijusią su socialinių įmonių veikla.

Socialinės įmonės statusas suteikia įmonei tam tikrų privilegijų dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose. Viešųjų pirkimų įstatymas nustato, kad šios įmonės viešuosiuose pirkimuose gali dalyvauti be konkurencijos.

Atsižvelgiant į tai, kad šioms įmonėms yra suteikiamos išskirtinės sąlygos, socialinės įmonės statuso įgijimo procesas turi būti skaidrus, o pačios įmonės veikla griežtai kontroliuojama.

STT pareigūnai, atlikę korupcijos rizikos analizę, nustatė galimybių nepagrįstai įgyti socialinės įmonės statusą ir vėliau tuo piktnaudžiauti dalyvaujant viešųjų pirkimų konkursuose.

Kad būtų užkirstas kelias korupcijai šioje srityje, STT ragina Lietuvos darbo biržą (toliau – darbo birža) aiškiai reglamentuoti socialinės įmonės statuso įgijimo ir valstybės teikiamos pagalbos šioms įmonėms procedūras, taip pat griežčiau kontroliuoti jų veiklą.

Be to, svarbu iš anksto įvardyti galimus pažeidimus, dėl kurių gali būti priimtas sprendimas panaikinti socialinės įmonės statusą.

Pareigūnai teigia, kad įmonėms, jau turinčioms šį socialinį statusą, ne visada skaidriai suteikiama valstybės pagalba, kadangi teisinis neapibrėžtumas neužkerta kelio darbo biržos darbuotojų neskaidriems veiksmams.

Šių įmonių priežiūra turėtų būti daug atsakingesnė – svarbu laiku vykdyti periodiškus tikrinimus, neleisti patiems darbo biržos darbuotojams nustatyti terminų šalinti patikrinimo metu pastebėtus trūkumus ir tai aiškiai reglamentuoti.

2016.01.01; 04:59

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.