Suomijos parlamentas sugriežtino žemės pardavimą užsieniečiams


Po Suomijos žvalgybos pranešimų apie esą Rusijos piliečių įsigyjamos žemės keliamą pavojų saugumui, Suomijos parlamentas patvirtino įstatymo projektą, kuriuo sugriežtinamas užsieniečių žemės įsigijimas, pranešė Suomijos vyriausybės spaudos tarnyba.

„Parlamentas pritarė naujam reguliavimui, susijusiam su žemės valdymu ir nekilnojamojo turto įsigijimu. Sugriežtintos šios procedūros: leidimo įsigyti žemę išdavimo asmenims iš ne ES šalių, žemės įsigijimo šalia strategiškai svarbių objektų ir šalies saugumui svarbios žemės išpirkimo“, – sakoma Suomijos vyriausybės pranešime.

Kaip skelbė Suomijos laikraštis „Iltalehti“, Suomijos žvalgybos tarnyba (Supo) yra sunerimusi dėl užsienio valstybių piliečių, įskaitant ir rusų, įsigyjamos Suomijos žemės. Pasak Supo, kai žemės įsigijimas nėra logiškai susijęs su gamybine ar kitokia verslo veikla, o žemę įsigijęs asmuo toje vietoje gali pastatyti objektus, kurie galėtų pakenkti nacionaliniam Suomijos saugumui, žemė neturi būti parduota.

Leidinio teigimu, Supo parlamentui pateiktoje ataskaitoje teigiama, esą daugiausia nerimo Suomijai kelia Rusijos piliečių įsigyjama žemė. Klausimas dėl rusų įsigyjamos žemės Suomijoje netoli sienos su Rusija ar šalia karinių bazių buvo ne kartą aptartas tiek Suomijos valdžios institucijose, tiek ir žiniasklaidoje.

2014 m. tuometinis Suomijos parlamento gynybos komiteto pirmininkas, dabar – gynybos ministras Jussi Niinisto, siūlė uždrausti žemės ir kitokios nekilnojamojo turto pardavimą rusams, arba išsireikalauti iš Rusijos laisvo žemės įsigijimo suomiams. Šiuo metu Rusija riboja suomių teisę įsigyti žemės šalyje.

Kaip 2014-aisiais tikino J. Niinisto, užsieniečiams priklausanti Suomijos žemė gali kelti problemų, jei tokios pat teisės įsigyti žemę kitoje valstybėje neturi suomiai. J. Niinisto ragino Suomijos valdžią svarstyti galimybę uždrausti žemę įsigyti ne tik rusams, bet ir visiems ne Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybių piliečiams.

Naujasis įstatymas, aiškinama vyriausybės pranešime, padės efektyviau spręsti situacijas, kai tam tikros žemės priklausymas tam tikriems asmenims gali kelti pavojų Suomijos saugumui. Šį įstatymo projektą dar turės patvirtinti prezidentas Saulis Niinisto.

„Gynybos ministerija plačiau aptars įstatymus po to, kai jie bus patvirtinti prezidento“, – teigiama pranešime.

Anksčiau Gynybos ministerijos darbo grupė paskelbė ataskaitą, kurioje siūloma įvertinti galimybę suteikti Suomijos valstybei pirmumo teisę įsigyjant žemę netoli strateginės reikšmės objektų, kaip karinės bazės, svarbūs transporto ir jūrų koridoriai, uostai. Be to, ataskaitoje siūloma svarstyti sistemą, pagal kurią ne ES šalių piliečiai turėtų gauti vyriausybės leidimą prieš įsigyjant žemės Suomijoje.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.28; 08:19

print