Šv. Florijono dieną Vilniuje


Print

Gegužės 4-oji – Gaisrų sergėtojo Šv. Florijono diena.

Kaip ir kiekvienais metais, Lietuvos ugniagesiai gelbėtojai mini šv. Florijono – ugniagesių globėjo dieną.

Šv. Florijono diena Lietuvoje buvo minėta nuo seno – ir iki II-ojo Pasaulinio karo, ir Lietuvai 1990-aisiais Kovo 11-ąją atkūrus nepriklausomybę. Ši gegužės diena oficialiai pripažinta ugniagesių ir gelbėtojų profesine diena. nepriklausomybę ji vėl tapo ugniagesių ir gelbėtojų profesine švente. Šią dieną Vilniuje rengiami gaisrininkų pasirodymai, orkestrų koncertai.

Kas buvo Florijonas ir kodėl jis pripažintas šventuoju? Manoma, kad  Šv. Florijonas buvo romėnų karys, žiauriai nukankintas už tai, kad perėjo į krikščionių tikėjimą. Šv. Florijonas išgarsėjo neva vos vienu kibiru vandens užgesinęs didelį degantį namą. Už šį žygdarbį Šv. Florijonas traktuojamas oficialiu gelbėtoju nuo gaisrų. bei Austrijos globėju. Lietuvoje nuo gaisrų saugo Šv. Agota ir Šv. Florijonas.

Florijoną žemaičiai vadina kiek kitaip – „Pliurijonu“. Jis vaizduojamas stovintis, dešinėje rankoje laikantis dubenėlį arba kubilėlį su vandeniu, kairėje – ietį arba vėliavą. Šalia stovi degantis namelis arba bažnyčia, ant kurios šventasis ir „lieja“ vandenį. Apsirengęs jis romėnų kario drabužiais, su šalmu arba kepure ant galvos. Tikėta, kad, kartą ištikus gaisrui, būtinai reikia pastatyti koplytėlę su Šv. Florijono skulptūra. Ji turėtų stovėti taip, kad šventasis matytų sodybos trobesius. Esą tik tada daugiau gaisrai nepasikartosią.

Taigi ir šiemet Lietuvoje aukotos Šv. Mišios už ugniagesius, organizuotos šventinės rikiuotės.

Šiandien Vilniaus Arkikatedros aikštėje surengtas įspūdingas gaisrininkų pasirodymas. Jūsų dėmesiui – kelios dešimtys Slaptai.lt nuotraukų.

Slaptai.lt nuotr.

2017.05.04; 17:08